Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Transport in comun Videle

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul TELEORMAN
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 03 Feb 2008 12:24:04    Titlul subiectului: Transport in comun Videle 88136

Ieri am fost pentru cateva ore in comuna Blejesti, situata la doi pasi de Videle. Din cate am vazut transportul in comun din Videle se bazeaza pe microbuze (Mercedes Sprinter), care fac curse intre oras si localitatile din jur. Exista mai multe trasee, eu am vazut cel putin trei rute: Videle-Blejesti-Poeni, Videle-Crevenicu-Mereni si Videle-Ciuperceni. Teoretic cea mai mare frecventa a microbuzelor este pe traseul Videle-Poeni (45-50 de minute). In realitate, microbuzele circula la intervale haotice. Uneori vin la 5 minute, uneori astepti o ora jumate. Pe toate cele trei trasee microbuzele erau arhipline. Punctul de plecare este de la autogara (situata in acelasi loc cu gara), dar majoritatea calatorilor se imbarcau de la prima statie, situata undeva in apropiere de centrul orasului.
Pe ruta Videle-Poeni, o calatorie costa 2 RON, pana la Blejesti 1,5 RON iar daca cobori inainte de iesirea din oras (sunt 4 statii in oras) 1 RON.

Cand m-am intors de la Blejesti inspre Videle am asteptat mai bine de 30 de minute un microbuz, care a venit arhiplin, asa ca am preferat sa ma intorc pe jos pana in Videle. In dreptul spitalului m-a ajuns alt microbuz din urma, l-am luat 3 statii pana la gara. I-am dat soferului 1,5 RON, iar spre mirarea mea, dupa 5 minute acesta mi-a spus ca am luat masina din oras si mi-a inapoiat 0,5 RON. Iata ca mai sunt si exceptii de la regula in privinta soferilor de dube. Tot de la gara mai pleaca curse de autocare pe ruta Videle-Draganesti Vlasca-Bucuresti (autogara Rahova) pretul unei calatorii fiind 12 RON. Cam astea ar fi impresiile despre transportul din aceasta localitate teleormaneana. Este loc si de mai bine.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
itb 139



Data înscrierii: 02/Iul/2007
Ultima vizita: 14/Feb/2014
Mesaje: 862
Locație: Bucuresti 1 (Grivita)

MesajTrimis: Mar 29 Apr 2008 16:56:26    Titlul subiectului: 92688

La aproape doua luni dela vizita lui Emil la Videle am fost si eu in aceasta micuta asezare teleormaneana si am ramas cu o parere proasta despre transportul in oras!In cele 2 ore cat am perigrinat prin oras in speranta ca voi gasi sa fotografiez un autobuz dar nimic absolut nimic nici roata de autobuz prin Videle!
Transportul in oras se desfasoara exclusiv cu microbuze Mercedes Sprinter varianta noua si Volskwagen Transporter care apartin unui singur operator ,firma nu o stiu dar am observat ca toate au la numarul de inmatriculare TXI,care operator a castigat si liciatatia pentru cursele "conventie" de la schelele de petrol din jurul orasului Videle.Soferii castiga destul de binisor pentru un oras de talia Videlor 1000 de ron pe luna si ce am auzit patronul lor s-a dus in Germania sa cumpere si 5 autobuze dar se pare ca nu prea a gasit la un pret cat de cat mai avantajos.Oricum se poate si mai bine dar trebuie decat sa asteptam...

Daca vreti sa vedeti transportul in comun, pe viu, din Videle nu trebuie decat sa asteptati ori la gara din Videle sau la parc in apropierea garii din oras si o sa treaca o multime de microbuze care fac legaturi cu diverse cartiere din oras sau diverse curse speciale. Oricum din pacate in oras pot afirma ca nu mai exista autobuz!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mihaiatanasie



Data înscrierii: 02/Noi/2008
Ultima vizita: 10/Ian/2017
Mesaje: 373
Locație: Rosiorii de Vede

MesajTrimis: Dum 02 Noi 2008 18:29:21    Titlul subiectului: 100445

Cu toata sinceritatea, avand in vedere ca "orasul" Videle poate fi strabatut cu picoorul in cel mult 20 min., ce rost are transportul orasanesc aici? La fel pentru Turnu Magurele sau Rosiori (aici ai nevoie de 45 min). Doar la Alexandria e nevoie de mai mult timp, ca dovada ca acolo inca mai functiioneaza autobuzele locale.
_________________
Mihai
http://constructorideavioane.blogspot.ro/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mihaiatanasie



Data înscrierii: 02/Noi/2008
Ultima vizita: 10/Ian/2017
Mesaje: 373
Locație: Rosiorii de Vede

MesajTrimis: Vin 12 Iun 2009 15:14:42    Titlul subiectului: 112334

Am doua imagini de la Videle. Un autobuz parcat pe trotuarul din fata Primariei (cu inscriptie acelei institutii) si platforma garii, cu microbuze pregatite sa preia pasageri de la tren, pre a-i transporta ...


videle 2.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  77.23 kb
 Vizualizat:  de 17542 ori

videle 2.jpg



videle 1.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  77.9 kb
 Vizualizat:  de 17542 ori

videle 1.jpg



_________________
Mihai
http://constructorideavioane.blogspot.ro/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mihaiatanasie



Data înscrierii: 02/Noi/2008
Ultima vizita: 10/Ian/2017
Mesaje: 373
Locație: Rosiorii de Vede

MesajTrimis: Vin 28 Mai 2010 20:28:57    Titlul subiectului: 127653

Cateva imagini luate de la geamul GST Videle cu piata folosita ca statie terminus de autobuzele si microbuzele interesate.
Remarcam masina pe care scrie "Balasescu IJ", e numele firmei detinuta de principalul capitalist local, zis si "Galos".




_________________
Mihai
http://constructorideavioane.blogspot.ro/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul TELEORMAN Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community