Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Cehia, Praga: Titluri de calatorie, sisteme de taxare

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Europa Centrala si de Est
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Dum 27 Ian 2008 22:32:21    Titlul subiectului: Cehia, Praga: Titluri de calatorie, sisteme de taxare 87743

Ionescu a scris:
Auzi cand ai fost in Praga, ai vazut si cat costa calatoria sau abonamentul?


Imi pare rau Ionescu dar exemplul cu Praga e tare prost ales! Si asta pentru ca acolo biletele sunt MULT mai ieftine decat oriunde in Romania, considerand si puterea de cumparare. Astfel la salarii de 3-4 ori mai mari decat noi, praghezii platesc pentru autobuz, tramvai si metrou:

- 20 coroane (2.9 lei) pentru un 'transfer ticket', care iti da dreptul sa calatoresti cu cate vehicule vrei timp de 75min; la noi 2 bilete costa tot atata;

- 460 coroane (67 lei) pentru un abonament lunar; in Romania doar in cateva orase costa mai putin

- 4150 coroane (608 lei) pentru un abonament anual; inseamna 50.6 lei pe luna; in Romania doar la Bucuresti mai e atat de ieftin!

Si repet, nu uitati ca salariile sunt 3-4x ! Deci se poate transport si ieftin, si bun.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
aztec



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 20/Dec/2019
Mesaje: 85
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 25 Sep 2009 11:46:06    Titlul subiectului: 117519

In Praga sunt bilete (tichete) diferite, dar universale pt metrou si transport de suprafata.
26 coroane interschimbabil pt 70 min in cursul saptamani si 90 min in we, poti sa schimbi orice mijloc in acel interval si 18 coroane(parca) pt 5 statii de metrou sau 20 min transport suprafata.
Am cumparat atat de la ghiseul de metrou cat si de la automatele de pe strada. M-a frapat ca la metrou nu existau truncheti sau cum se numesc, ci doar niste imprimatoare, putand intra liber. Si la intrarea pe unde am fost eu nu era nici macar o persoana la ghiseul de bilete.
O sa caut sa vad daca au mai ramas biletele.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 30 Dec 2013 14:47:29    Titlul subiectului: 169889

S-au mai modificat tarifele fata de 2008 si 2009.
Asadar, pe site-ul companiei de transport public din Praga, Dopravní podnik hlavního mìsta Prahy, la sectiunea Fares (pagina in limba engleza a site-ului), avem urmatoarele tarife:

-O calatorie (tichet valabil 90 de minute) costa 32 de coroane (5,2 RON) pentru un adult, respectiv 16 coroane pentru un copil de pana in 15 ani (2,6 RON) sau un pensionar.
-Mai exista si un tichet valabil pentru 30 de minute, acesta costa 24 de coroane (3,9 RON), rescpectiv 12 coroane (1,95 RON), copii sau seniorii.
-Tichet valabil 24 de ore, de la validarea lui, costa 110 coroane cehe (17,9 RON) sau jumatate din suma pentru copii sau seniori.
-Tichet valabil 72 de ore, de la validarea lui, costa 310 coroane cehe (50,4 RON). Pentru acest tip de tichet nu exista reducere pentru copii de pana in 15 ani sau pensionari.

Apoi exista carduri, oarecum similare cu cardurile Activ, de la RATB (Bucuresti).

-Pentru o luna, 550 coroane (89,4 RON), mi se pare cel mai convenabil. Pentru pensionari, este redus la jumate, iar pentru adolescenti si studenti, este 260 coroane (42,3 RON).
-Pentru 5 luni, 2450 de coroane (398,4 RON), si redus pentru studenti, pensionari.
-Pentru un an, 4750 coroane (772,4 RON), nefiind redus pentru copii, studenti sau pensionari.
Prietenii mei din Praga, aveau acest tip de card anual, acesta are si poza (de tip buletin) al posesorului precum si datele de identificare.

Exista totusi, un card valabil 10 luni, pentru elevi si studenti, care costa 2400 coroane (390,2 RON), probabil celelalte 2 luni, fiind considerata perioada vacantelor.

Am facut si doua print-screen-uri de pe pagina site-ului, companiei cehesti de transport public.



Tarife Praga (1).jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  162.1 kb
 Vizualizat:  de 7550 ori

Tarife Praga (1).jpg



Tarife Praga (2).jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  204.32 kb
 Vizualizat:  de 7550 ori

Tarife Praga (2).jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 30 Dec 2013 14:55:52    Titlul subiectului: 169890

Tarifele mi se par convenabile. Salariul mediu al cehilor este undeva in jur de 1000 de euro, chiar mai ridicat pentru cei din Praga.
Cat timp am fost in Praga am folosit tichetul de o zi (pozele 1-2) precum si tichet de o calatorie (pozele 3-4).
Exista doua zone de tarifare, zona 0 (liniile preorasenesti de autobuze, 300-399 si 601-620) si zona P care cuprinde liniile de autoubz, tramvai, metrou, funicularul de pe dealul Petrin (o sa vorbesc despre el la topicul aferent) precum si barcile care traverseaza Vltava (o sa vorbesc despre ele la topicul aferent).
Acum am vazut ca zona P este si ea impartita in mai multe zone, dar nu am mai multe informatii despre aceasta diviziune, poate stie cineva mai mult.



Abonament o zi (fata).jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  21.34 kb
 Vizualizat:  de 7549 ori

Abonament o zi (fata).jpg



Abonament o zi (verso).jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  21 kb
 Vizualizat:  de 7549 ori

Abonament o zi (verso).jpg



Bilet 1 calatorie (fata).jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  22.52 kb
 Vizualizat:  de 7549 ori

Bilet 1 calatorie (fata).jpg



Bilet 1 calatorie (verso).jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  24.34 kb
 Vizualizat:  de 7549 ori

Bilet 1 calatorie (verso).jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 30 Dec 2013 15:04:21    Titlul subiectului: 169891

Tichetele de hartie se achizitioneaza de la automate. Acestea nu sunt de obicei amplasate in zona statiilor ci, in apropierea lor, de obicei in zona intersectiilor, unde se afla statiile respective.
Cum arata un automat de tichete, puteti vedea in pozele 1-3. Neaparat iti trebuie maruntis, automatele nu accepta decat monezi. In afara de tichetul de o zi, trei zile sau o calatorie, exista si tichete pe diverse zone (aici poate ma lamureste cineva care este mai familiar decat mine cu Praga, cu tarifele pe zone, asa cum sunt afisate in a doua poza). In dreptul fiecarui tarif sunt doua butoane, unul pentru un tichet la pret normal, altul pentru un tichet la pret redus.

Bilete se mai pot achizitiona de la...tabac, cum spun cehii magazinelor unde se vand tigari. Nu intotdeauna cei de la "tabac" au bilete, dar te pot ajuta sa iti schimbe o bancnota in monezi, ca sa poti lua tichet de la automat.



Transport in comun Praga, 6-9 decembrie 113.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  80.12 kb
 Vizualizat:  de 7547 ori

Transport in comun Praga, 6-9 decembrie 113.jpg



Transport in comun Praga, 6-9 decembrie 114.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  82 kb
 Vizualizat:  de 7547 ori

Transport in comun Praga, 6-9 decembrie 114.jpg



Transport in comun Praga, 6-9 decembrie 115.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  98.49 kb
 Vizualizat:  de 7547 ori

Transport in comun Praga, 6-9 decembrie 115.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 30 Dec 2013 15:13:58    Titlul subiectului: 169892

In mijloacele de transport in comun (inclusiv barcile care tin de DPP si traverseaza Vltava), ezista validatoare galbene, pentru tichetele de hartie (poza 1). In tramvaiele mai noi (Skoda 15 For City), am vazut si un tip mai nou de validator (poza 3).

Acum, referitor la controlori, acestia circula in echipe de cate 2. Inaltima minima a controlorilor este de 1,85. Controlrii arata mai mult ca niste body-guarzi si nu poti sta la taclale cu ei, asa cum se intampla pe plaiurile mioritice.

Pe net, exista multe referinte, in care se spune ca turistii sunt speriati si amendati abuziv de catre controlorii praghezi. Unul dintre articolele pe aceasta tema se gaseste aici.

Citat:
Controlorii de pe mijloacele de transport public din Praga sperie călătorii străini

Buna reputație a Pragăi nu are de suferit numai de pe urma taximetriștilor necinstiți și a bandelor de hoți de buzunare, ci, în mod surprinzător, și din cauza controlorilor de pe mijloacele de transport public. Se întâmplă adesea ca vizitatorii Pragăi să fie forțați să plătească o supra-„taxă de turist” datorită lipsei de informare cu privire la regulamentul local pentru transport public. De regulă, turiștii nu sunt conștienți de faptul că biletele trebuie compostate, de exemplu, după intrarea în tramvai.
Controlorilor de pe mijloacele de transport public din Praga le place să îi verifice mai ales pe turiștii străini, tocmai pentru că de multe ori aceștia nu își dau seama că trebuie să-ți composteze biletul. Informațiile primite la cumpărarea biletului nu sunt ușor de înțeles și, dacă nu ați fost bine informat, e ușor să trăiți confuzia vizavi de utilizarea corectă a biletelor.
Biletele trebuie apoi validate la poarta de la intrarea în stațiile de metrou, sau, similar, în micile cutii portocalii fixate pe barele verticale din autobuze și tramvaie. Motivul pentru care nu vedeți foarte mulți localnici compostând bilete este că aceștia au abonament.
Autoritățile transportului public praghez neagă acuzațiile conform cărora sistemul de bilete ar fi greu de înțeles și pretind că totul este foarte clar. Czechtourism și chiar Compania de transport public înregistrează în mod constant plângeri venite din partea vizitatorilor străini cu privire la controlori. Aceste companii au un lucru în comun: toată lumea subliniază grosolănia controlorilor. Conform legilor locale, controlorii au dreptul să cheme poliția dacă nu puteți prezenta un bilet valid și vă pot forța să așteptați poliția. De asemenea, trebuie să știți că anumite rute de autobuz, tramvai și metrou (inclusiv autobuzul 119 de la aeroport și tramvaiul 22 către Castelul Praga), pe care turiștii circulă mai mult, sunt verificate mai frecvent de controlori. Unii controlori lipsiți de onestitate îi jefuiesc pe acești vizitatori care sunt o sursă ușoară de bani în plus, neoferindu-le acestora chitanța în cazul când se achită amenda (situație foarte comună). Uneori vă vor da ocazia să plătiți o amendă mai mică dacă plătiți pe loc și nu cereți chitanță. De foarte multe ori turiștii nu își cunosc drepturile și preferă să plătească amenda decât să se complice și mai mult problema.
Pentru siguranța dumneavoastră, citiți articolul nostru despre biletele pe mijloacele de transport public. Nu arătați nimănui biletul decât dacă solicitantul este un controlor cu ecuson oficial de identificare. Au fost semnalate în trecut excrocherii cu persoane care se dau drept controlori de bilete; astfel de controlori falși au solicitat portofelul sau pașaportul și au furat în felul acesta bani de la victimă.

Eu nu am avut nici o problema de acest gen, ba chiar am facut o data si blatul pe tramvai (nu va recomand insa acest lucru). Cat timp biletul este validat, nu aveti probleme.

PS: In poza 2, unul dintre piretenii mei din Praga, mandru de transportul public din orasul lui Very Happy



Transport in comun Praga, 6-9 decembrie 007.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  57.9 kb
 Vizualizat:  de 7545 ori

Transport in comun Praga, 6-9 decembrie 007.jpg



Transport in comun Praga, 6-9 decembrie 004.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  58.03 kb
 Vizualizat:  de 7545 ori

Transport in comun Praga, 6-9 decembrie 004.jpg



Transport in comun Praga, 6-9 decembrie 179.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  67.64 kb
 Vizualizat:  de 7545 ori

Transport in comun Praga, 6-9 decembrie 179.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 03 Ian 2014 18:25:05    Titlul subiectului: 169995

Prietenii mei care au venit din Budapesta la Praga, au luat de la MAV (compania feroviara maghiara) un bilet dus-intors Budapesta-Praga, cu 49 de euro (fara loc rezervat insa). Pentru inca 10 euro, au luat un abonament valabil pe 3 zile pentru transportul public din Praga. Deci cu 59 de euro au avut pe acelasi titlu de calatorie: bilet-dus intors Budapesta-Praga+abonament 3 zile transport in comun, Praga.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Europa Centrala si de Est Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community