Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Pro sau Contra: Taxatori in mijloacele de transport in 2020?

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Cafeneaua Tramclub
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
TheTigerBeast



Data înscrierii: 18/Mai/2017
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 689
Locație: Bucuresti Sector 6

MesajTrimis: Dum 26 Iul 2020 01:28:39    Titlul subiectului: Pro sau Contra: Taxatori in mijloacele de transport in 2020? 207910

Cu totii le stim, mai ales cei care au prins anii gri ai comunismului: taxatoarele. Da, acele doamne care stateau in autobuz, in spate, si iti dadeau bilet, pe loc. Ei bine, o astfel de metoda de taxare inca mai exista!

TPL Suceava, firma de transport public a orasului inca se foloseste de taxatoare in autobuze. Procedura e foarte simpla: Urci in autobuz, taxatoarea vine la tine, ii dai banii, iti taie bilet, calatorie placuta. Dar oare aceasta metoda e benefica? Practic, da! Taxatoarele se asigura ca fiecare persoana a platit pentru a folosi serviciul de transport in comun.

Stiu, stiu, acum o sa veniti sa imi spuneti ca traim in era internetului de mare viteza, si a tehnologiei, in care s-au implementat o groaza de metode de plata(card, aplicatie dedicata, SMS, etc.)

Dar hai sa facem un mic exercitiu de imaginatie: Sa presupunem ca sunteti directorul unei companii de transport public de persoane, iar un bilet costa 2.5 lei. Se urca un individ fara bilet in autobuz, merge cateva statii, are noroc sa nu il prinda controlul, coboara linistit. Asa-i ca ies bani in minus la gestiune?

Dar daca urca, in acea zi, 5 blatisti, si merg fara bilet, nu iesi in pierdere cu 12,5 lei din cauza lor? Si tot asa, zi de zi, ajungi sa faci castiguri putine din vanzarile de bilete, iar asta va avea repercusiuni pe viitor: lipsa de fonduri pentru intretinerea autobuzelor, pentru salariile soferilor, si se ajunge, cel mai rau, la faliment. Si atunci intra in scena dubitarii, la care trebuie sa platesti neaparat bilet ca sa le poti folosi serviciul, deci tot ei vor fi in castig.

Deci, ce parere aveti? Se merita reintroducerea taxatoarelor in orase mari precum Iasi sau Bucuresti? Sau sa ramanem la metodele moderne de plata a biletelor?

_________________
Asculta Radio TheTigerBeast @192kbps!
http://r.thetigerbeast.ovh
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
BVB09



Data înscrierii: 07/Iun/2020
Ultima vizita: 12/Sep/2023
Mesaje: 219

MesajTrimis: Dum 26 Iul 2020 07:27:00    Titlul subiectului: 207911

In primul rand "a merita" nu e verb reflexiv. In al doilea rand, nu. Nu cred ca ar putea fi acoperite salariile acestor oameni din vanzarea de bilete. Tot municipalitatea va trebui sa suplimenteze fondurile. Si platim toti. N-am vazut nicaieri pe-afara taxatori. Da, sunt o gramada de modalitati de plata si poate ar trebui mai multe controale (din alea pe bune nu care nu se leaga niciodata de tigani si de alti smecheri).
Poate in orase mici spre foarte mici unde ai avea nevoie de asa ceva ca sa iti tii mai bine gestiunea banilor si mai ales la societati private (cum avea Unistil la Iasi).
In rest nu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andrei11



Data înscrierii: 10/Feb/2009
Ultima vizita: 11/Iul/2023
Mesaje: 1863
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 26 Iul 2020 07:33:47    Titlul subiectului: 207912

"...si poate ar trebui mai multe controale"...
Păi taxatoarea ce reprezintă ? Un control permanent în fiecare mașină. Caz ideal, nu ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Acier



Data înscrierii: 15/Feb/2006
Ultima vizita: 11/Ian/2024
Mesaje: 364
Locație: Bucuresti 3 - Vitan

MesajTrimis: Lun 27 Iul 2020 14:56:46    Titlul subiectului: 207919

Lăsând la o parte eficiența economică, cred că taxarea e o activitate substandard pentru epoca noastră. În occident, înainte de digitalizare, taxa se plătea la conducătorul vehiculului, oamenii s-au obișnuit cu sistemul zeci de ani. În România transportul este subvenționat până și la privat, oricum nu contează dacă utilizatorii plătesc sau nu, în fond nepăsarea generală a condus la starea de fapt. Mai scriu încă o dată, România are cele mai mici prețuri din Europa la transportul public urban și mai mult decât atât, o mulțime de primării caută „soluții inteligente” pentru adoptarea gratuității generale. E de încercat, poate fi o scurtătură spre raiul comunist, scapă și regiile de povara eficienței economice.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
boy4ever



Data înscrierii: 31/Mar/2008
Ultima vizita: 22/Feb/2024
Mesaje: 355
Locație: Targu Jiu

MesajTrimis: Sâm 01 Aug 2020 11:07:50    Titlul subiectului: 207957

In Anglia se urca doar pe usa din fata si platesti la sofer. Simplu si eficient, fara taxatoare si alte tiganeli.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tcm



Data înscrierii: 05/Mai/2014
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 1950
Locație: Oradea; Leeds (UK)

MesajTrimis: Sâm 01 Aug 2020 11:51:11    Titlul subiectului: 207959

@boy4ever este simplu , dar nu foarte eficient. In statiile aglomerate dureaza chiar si 5 minute pana cand se urca toti calatorii , mai ales daca autobuzul este cu etaj si are usa doar in fata.
_________________
https://www.youtube.com/@tcm_tatra/videos
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
boy4ever



Data înscrierii: 31/Mar/2008
Ultima vizita: 22/Feb/2024
Mesaje: 355
Locație: Targu Jiu

MesajTrimis: Sâm 01 Aug 2020 20:21:25    Titlul subiectului: 207965

Si in Anglia cum de functioneaza si toata lumea e fericita? Evident, platesti cu cardul, nu dai cash la sofer si astepti sa iti dea bilet de hartie, ca in comunism.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ADK



Data înscrierii: 09/Apr/2019
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 691
Locație: Buzau

MesajTrimis: Sâm 01 Aug 2020 21:42:30    Titlul subiectului: 207966

România nu e Anglia sau Germania și punct. Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tcm



Data înscrierii: 05/Mai/2014
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 1950
Locație: Oradea; Leeds (UK)

MesajTrimis: Dum 02 Aug 2020 13:59:43    Titlul subiectului: 207970

Se putea plati si cash (inainte de pandemie) , acum se poate doar cu cardul contactless. Biletul este eliberat de "casa de marcat" dupa ce soferul ia banii , introduce statia de urcare si statia de coborare a calatorului. Acest proces provoaca statul asa mult in statii , intrucat unii soferi nu inteleg numele statiei unde merge calatorul , sau calatorul nu stie unde vrea sa ajunga , biletele fiind vandute in functie de distanta intre statii. Nu pot spune ca lumea este neaparat fericita cu aceasta metoda , pasagerii incep sa vocifereze daca se sta prea mult in statie. Eu folosesc transportul in comun doar de cateva ori pe an, si atunci doar daca este vreme rea. Altfel prefer sa merg pe jos pana in centru , de exemplu , chiar daca fac 40 de minute pana acolo , ajung mai repede decat autobuzul care sta blocat in ambuteiaje , sta in statii , iar unele statii sunt extrem de apropiate.
_________________
https://www.youtube.com/@tcm_tatra/videos
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
elm



Data înscrierii: 23/Mai/2023
Ultima vizita: 13/Feb/2024
Mesaje: 2
Locație: Craiova

MesajTrimis: Joi 14 Sep 2023 12:30:32    Titlul subiectului: 216870

BVB09 a scris:
Nu cred ca ar putea fi acoperite salariile acestor oameni din vanzarea de bilete. Tot municipalitatea va trebui sa suplimenteze fondurile. Si platim toti. N-am vazut nicaieri pe-afara taxatori.

Cei ce cunosc Craiova, cunosc și "bacrizele", adică fostele dube private, care aveau taxatoare. Evident că blatiștii foloseau doar "rat-ul", nu și "bacrizele".
Mi-e greu să cred că dacă salariile taxatoarelor nu ar fi fost acoperite din vînzarea biletelor, acel operator privat le-ar mai fi păstrat.

@Acier - "Lăsând la o parte eficiența economică, cred că taxarea e o activitate substandard pentru epoca noastră":
Eu nu cred că taxatoarele pomenite anterior aveau vre-o jenă legată de asta, ci dimpotrivă, îți luau salariul în fiecare lună, pentru o muncă fără o calificare deosebită.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 05 Oct 2023 08:22:44    Titlul subiectului: 216997

Pe liniile cu flux mic sau mediu de calatori este o solutie buna. Dar pe linii cu multi calatori nu stiu daca este cea mai buna solutie.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Cafeneaua Tramclub Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community