Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Copyright, intre necesitate, paranoia si prostie.
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Petitii, legislatie
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Tom



Data înscrierii: 20/Oct/2005
Ultima vizita: 28/Feb/2008
Mesaje: 604
Locație: Bucuresti; Iasi

MesajTrimis: Dum 30 Apr 2006 21:23:33    Titlul subiectului: Copyright, intre necesitate, paranoia si prostie. 21836

Am scris aceste randuri pentru a-mi exprima un punct de vedere. Sper ca nu va voi plictisi si nici nu voi jigni pe cineva. Daca n'am reusit, rog admin'ul sa stearga topicul.
De-a lungul istoriei, documentele scrise s'au pastrat prin copiere si transmitere mai departe. Oamenii au inteles ca atunci cand exista mai multe exemplare (un fel de back-up din zilele noastre), sansele ca documentul sa se piarda sunt mai mici, cu atat mai mult cu cat omenirea asistase la pierderi inestimabile prin distrugerea Bibliotecii din Alexandria. Copiatul a fost, deci, modalitatea de transmitere a informatiilor, iar dezvoltarea culturala a umanitatii a fost intr'o masura si efect al duplicarii informatiilor, in special scrise.
Era Gutenberg a constituit un pas semnificativ in evolutia omenirii, permintand conditii avansate de scriere a cartilor si altor documente. Evident, si copierea, adica transmiterea informatiei prin duplicare, a cunoscut astfel o dezvoltare importanta. Aparitia metodelor moderne de copiere, de la masinile de tiparit ale ziarelor pana la banalele copiatoare din zilele noastre a contribuit in si mai mare masura la raspandirea informatiei. Din nou, copierea a insemnat o arie mai larga de raspandire a informatiei.
Copiile sunt prezente astazi in viata noastra. Chiar legea iti cere uneori sa prezinti divese documente in copii. Aproape ca ne incurcam intre originale si copii. Copiem, copiem si iar copiem, dar ce anume, cat si cum ? De ce este astazi necesara o lege a drepturilor de autor si de ce uneori aceasta trebuie sa impiedice copierea ?
Literatura a beneficiat din plin de copiere, raspandindu-se astfel si intrand prin intermediul cartilor in casele oamenilor. Autorii au devenit apreciati, altii au fost interzisi si chiar aruncati in inchisoare pentru ideile lor, dar ideile lor puse pe hartie au ramas si vor ramane mult dupa ce autorii nu mai sunt. De ce sa interzicem atunci copierea ? Atunci cand unii au inceput sa castige de pe urma copierii si raspandirii unor lucrari, este firesc ca autorii sa ceara, ca autori, parte din aceste castiguri. De asemenea, acesti autori trebuie sa fie protejati impotriva plagiatului si a altor forme de incalcare a proprietatii intelectuale. De aceea asemenea legi sunt NECESARE.
In pictura, copiile sunt tratate ca atare, iar copiile sunt numite de cele mai multe ori de-a dreptul: falsuri. Totusi, pana la a pretinde ca falsul este original, aceste "falsuri" exista prin diverse colectii, iar unele din ele sunt chiar valoroase. E adevarat, pictura este o arta care n'a fost prea mult afectata de era digitala. Ma refer la pictura prin metode clasice. Fotografiile sunt altceva.
Chiar pe acest forum schimbam informatii, unele in format grafic. Fotografiile realizate de noi ajung aici, de unde le pot vedea si altii. Multe informatii din fotografii nu le putem impartasi aici, pentru ca autorii fotografiilor nu vor acest lucru din diverse motive. Asa cum nici noua nu ne-ar conveni ca pe cine stie ce forum sau sit sa vedem pozele noastre cu titlul "autor necunoscut" sau, mai rau, numele altcuiva, asa nici altii nu vor sa le facem la fel. Pentru ca societatea este mare, cel mai sigur mod de a controla aceasta este legea, care este NECESARA.
In vremurile de demult, muzica era si ea "scrisa". Caiete intregi cu note muzicale reprezentau modul in care se pastrau realizari valoroase ale muzicienilor vremii. Copierea lor poate deci a fi tratata la fel ca si a scrierilor obisnuite. In era digitala, dar si in perioada imediat anterioara, copierea muzicii a fost mult mai usoara pe diverse suporturi, ajungand astazi sa dureze mai putin de 5 minute pentru o uriasa cantitate de note muzicale. Pe toate drumurile auzim astazi de CD'uri, mp3, dar inca si de vinyluri, benzi de magnetofon, casete si altele. De ce sa copiem muzica ? In primul rand ca informatie, sa auzim cum X s'a gandit sa imbine sunetele intr'un mod care se vrea placut urechii. De ce s'o cumparam ? Pentru ca respectivul X isi pune talentul nu doar in slujba omenirii, ci si in slujba propriei sale existente. Este absurd ca noi sa ne delectam cu muzica, iar autorul ei sa moara de foame pe undeva, iar altii fac bani vanzand aceasta muzica. Pentru ca aceasta sa nu se intample, legea este NECESARA.
Dar ce ne facem atunci cand cand dorim o anumita muzica si n'o gasim ? Colindam magazine reale sau virtuale si gasim doar "Britney si alte gunoaie", cum se exprima un polonez pe un site care, cat a mai putut, punea la dispozitie muzica veche. Politica comerciala a multor case de discuri arunca mai mult praf peste cel deja pus peste muzica veche. Discuri vechi zac in subsoluri umede fara nici o speranta in timp ce aceia care le cauta sunt nevoiti sa caute, trecand uneori dincolo de lege. Legea nu trebuie sa fie o constrangere, ci o modalitate de a mentine un sistem in functiune. Legile sunt insa de multe ori dictate de interese, iar interesele actuale sunt nu informatia utila, ci vanzarea de non-informatie si non-cultura, cu profit maxim. Asa ca vechiturile sunt aruncate in lada de gunoi a istoriei, pierzandu-se in cantitatea imensa de informatie pe care oamenii o pun astazi in comun prin diverse metode. Atunci cand vreau sa scot 120 RONi din buzunar pentru un disc si primesc raspunsul ca nu mai exista in baza de date, iar magazinele virtuale nu trimit in Romania, sa nu ma judece cineva ca undeva pe Internet gasesc respectiva muzica la cineva care poate a dat banii pe ea, dar stie ca altii, chiar si cu banii in buzunar, nu mai au unde sa o gaseasca. L-as cauta si pe artistul respectiv si i-as da banii numai sa am acea muzica, dar de unde sa-l gasesc ? Editorii si casele de discuri l-au si uitat, dar ce, nu va place X sau Y din 2006 ? Ia uitati-va cum se misca pe scena, ce daca n'are voce ? Iata cum o lege NECESARA devine un atentat la dreptul fundamental al omului de a avea ceea ce isi doreste, cu pretul (corect) al acestei dorinte.
Sa vorbim si despre progamele software, un lucru care nu exista deloc in lumea "reala", ci doar in calculatoarele noastre. Este evident ca acei oameni care muncesc pentru a face aceste programe nu trebuie nici ei sa moara de foame, asa ca o lege care sa le protejeze drepturile este NECESARA. Dar, intr'o lume in care se vrea ca fiecare individ sa aiba calculatorul sau si sa mai aiba si acces la Internet, mi se pare o prostie sa practici preturi pe care cetatenii multor tari le pot plati in cativa ani, asta daca uita sa manance stand in fata calculatorului si pedaland la un dinam, pentru ca nici de curent electric nu le-ar ramane bani. Cu toate acestea, corporatii mari, interesate doar de profituri maxime, investesc sume fabuloase in protectii si in sustinerea unor legi draconice, cand ar putea obtine aproape acelasi lucru reducand preturile produselor lor. Inca odata, interesul poarta fesul. O solutie pentru unii este data de cei care vad in asta un atentat la dreptul fundamental al omului de acces la informatie, dar asta poate fi ilegal, ca multe lucruri pe lumea aceasta.
Absurdul situatiei este atunci cand vrei sa respecti legea si nu poti. Am auzit de persoane cu posibilitati financiare cat tot forumul la un loc si care n'au putut plati programe pentru ca "nu acceptam plati din Romania". Alte firme au politici discutabile privind informatiile cu caracter privat, asa ca, fie accepti politica lor, fie faci altceva, de multe ori in afara legii. Multe persoane corecte prefera sa cumpere programe, dar sa foloseasca variante crackuite pentru a-si proteja intimitatea. La urma urmei: cumperi CD'ul (suportul fizic) cu programul, ce-i pasa firmei blablasoft cum te cheama ? Unde e prezumptia de buna-credinta sau chiar de nevinovatie ? Unde e respectul pentru viata privata ? Domnule Bill Gates, eu v-am cumparat programul, dar nu am numarul dumneavoastra de telefon, asa ca nici dumneavoastra n'aveti de ce sa-l aveti pe al meu. Punct.
Mai departe, atunci cand imbinam scrisul cu muzica si cu IT'ul, iata ce iese: Am compus o melodie pentru un telefon mobil care avea functie de compozitie. Am trimis melodia pe alt telefon, iar de acolo n'am mai putut-o trimite mai departe pentru ca.... : "melodia este protejata de copyright". Adica eu, cu minime cunostinte teoretice de muzica, iau notele la rand pana imi iese melodia, o salvez, o trimit, adica mi-o trimit pe alt telefon si de acolo nu pot sa mi-o trimit pe alt telefon, tot al meu, cumparat, evident. De ce ? Din motive de copyright ? Adica eu compun melodia si n'am drepturi de copyright asupra ei... Asa ca, o lege NECESARA, care ar trebui sa-mi protejeze drepturile de autor, devine, printr'o politica economica PARANOICA (modul de conceptie software al telefonului in cauza), o mare PROSTIE. Si asta o spun ca proprietar al respectivului produs intelectual pe care eu nu mi-l pot transmite nici macar mie insumi...


Ultima modificare efectuată de către Tom la Dum 30 Apr 2006 21:40:30, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Lun 01 Mai 2006 23:14:26    Titlul subiectului: 21909

Totuși, fie că e soft, muzică sau poze, autorul muncește totuși la el.... acum, depinde doar de autor ce pretenții are, dat fiind că e munca lui. De exemplu, nici mie nu îmi place să posteze cineva undeva poze de-ale mele și să nu precizeze autorul sau, mai rău, să susțină că el este autorul. De aceea îmi pun semnătura pe poze, cu câteva excepții (de exemplu, pozele pentru site-urile stfp).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 15/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Mar 02 Mai 2006 00:05:05    Titlul subiectului: 21921

ManAndCat: Tu spui ca literatura a beneficiat de pe urma copierii. Sigur ca da - dar noi cand cumparam o carte platim o data costurile hartiei, de tiparire, distributie DAR si o parte ce ajunge cumva la autor; deci e cu totul altceva fata de o copie 'artizanala', sa zicem.

Sper ca ma vei ierta ca o sa contribui si eu la devierea topicului de la tema sa initiala Smile

Oameni buni, trebuie facuta o MARE diferenta intre ceea ce facem (sau este facut) ca JOB sau ca PROFESIE si ceea ce facem din PLACERE sau ca HOBBY. De exemplu eu sunt inginer de calculatoare si cand m-am angajat unde lucrez am semnat un angajament ca tot codul ce-l scriu revine firmei si n-am voie sa-l dau mai departe. OK, mi se pare fair, sunt platit pentru asta. Dar chestia cu pozatul tramvaielor este HOBBY - nu ma plateste nimeni pentru asta - o fac din pasiune. Si daca tot o fac in primul rand pentru mine, de ce sa nu se bucure si altii de munca mea? De aceea toate pozele mele sunt libere de orice restrictie. Iar daca le ia altcineva si zice ca le-a facut el/ea? Ei bine, sa fie sanatos, cu ce ma deranjeaza pe mine? Nu aspir la 'glorie', 'recunoastere' sau alte prostii. Mie mi-a placut cand le-am facut + pus pe site, mai departe daca se bucura si altii de ele - excelent!

Povestile astea cu 'copyright', 'nu vreau sa le vada altii', 'dau poze la schimb', 'ma semnez si pe firul ierbii' (vorba lui sisintea Smile ) ma duc cu gandul la copii mici care nu vor sa-si dea jucariile unul altuia si fiecare se joaca cu galetusa si lopatica lui. Oameni buni, noi suntem adulti cica, e mult mai fun cand ne jucam impreuna toti cu jucariile tuturora!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mar 02 Mai 2006 08:27:06    Titlul subiectului: 21948

Acel asa-zis "copyright", in multe cazuri o adresa si un eventual logo sunt utile. Bunaoara eu asa am fost contactat de Vali Sava si mai apoi de Silviu Sintea si inca de multi altii. Mi se pare ca acea adresa a fost foarte utila. Pe de alta parte nu-mi convine ca pozele mele sa circule "necontrolat", pentru unele m-am chinuit ani de zile (#7447, #7448, #7459...), pentru altele chiar am platit (bani), pentru altele m-am expus unor riscuri datorita condiitiilor de fotografiere, pentru altele a trebuit sa duc o munca destul de asidua pentru a crea niste conexiuni din om in om pana am dat de cate cineva care m-a putut ajuta in vreun fel sa obtin pozele dorite. Pentru alte poze mi s-a dat de inteles ca, desi mi s-a permis sa le fac, ar fi "bine" sa nu le public...
Sunt multe de spus, eu consider ca e bun acel "logo", fiecare procedeaza cum considera de cuviinta. Dar sunt și excepții, vezi pozele pe care le trimit fără logo pentru site-ul lui Ștefan.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bercenicity



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 17/Mai/2023
Mesaje: 553

MesajTrimis: Mar 02 Mai 2006 10:50:32    Titlul subiectului: 21954

Catalin Ghita a scris:
Acel asa-zis "copyright", in multe cazuri o adresa si un eventual logo sunt utile. Bunaoara eu asa am fost contactat de Vali Sava si mai apoi de Silviu Sintea si inca de multi altii.

De exemplu eu am dat google dupa cata si am gasit forumul Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
bogdan71



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 17/Mai/2019
Mesaje: 234
Locație: Bucuresti 3

MesajTrimis: Mar 02 Mai 2006 23:12:10    Titlul subiectului: 22047

În lipsa interesului RATB, ar fi extraordinar dacă Transira ar putea face un muzeu propriu bazat pe fotografii donate de membri sau simpatizanți. Eu aș cotiza cel puțin o dată pe lună să văd dacă Dragoș a reușit să-l prindă pe #2578 și pe 102 Laughing
Lăsînd gluma la o parte, fotografiile de interes - cele care ar atrage publicul larg - sunt cele cu oarecare vechime. Cei care dețin legal mai multe astfel de fotografii ar putea fi cointeresați să iasă din anonimat și să le expună.
Astfel ar putea ieși la iveală unele poze realmente inedite legate de trecutul RATB. Mi-e greu să cred că măcar unii din șoferi - după ani la rînd de lucru pe același autobuz, troleibuz sau tramvai - nu i-au făcut o poză înainte de a afla că va fi casat - sau înainte de a se muta la altă autobază/pe altă linie etc.
Ar fi interesant și totodată surprinzător - să vedem cîndva poze cu "geamănul necunoscut" al lui #7091 - sau poze cu #4013 ulterioare celei de la Craiova din 1990(se pare că a fost casat abia în 1999 !).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 15/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Dum 07 Mai 2006 15:53:52    Titlul subiectului: 22514

Acest post este un raspuns mai lung si oarecum filozofic/abstract la un post de-al lui Catalin. El ar fi mers si ca Mesaj Privat dar cum mi se par de un interes mai mare punctele de vedere exprimate de el si de mine il trimit asa. Multe dintre ideile mele de mai jos nu sunt noi, le-am mai spus si alte dati. Sper sa nu plictisesc pe nimeni Smile
Catalin Ghita a scris:
Acel asa-zis "copyright", in multe cazuri o adresa si un eventual logo sunt utile. Bunaoara eu asa am fost contactat de Vali Sava si mai apoi de Silviu Sintea si inca de multi altii. Mi se pare ca acea adresa a fost foarte utila.
Absolut de acord pana aici. In schimb parerile noastre diverg in privinta LOCULUI unde sa se mentioneze aceasta adresa - lui Catalin ii place s-o mentioneze proeminent chiar in poza, mie in textul ce acompaniaza poza respectiva in pagina de web si cat mai discret.
Catalin Ghita a scris:
Pe de alta parte nu-mi convine ca pozele mele sa circule "necontrolat"
Ei, aici e marea problema care (din pacate) ne-a impiedicat pe Catalin si pe mine sa colaboram. Ceea ce el vede ca fiind rau eu vad ca fiind foarte bine. Ma bucur daca pozele mele ajung la cati mai multi oameni; de fapt, cu cat mai multi, cu atat mai bine. Iar daca X ii spune lui Y ca a facut-o el? Nu ma intereseaza catusi de putin, nu sunt nici mai fericit nici mai nefericit. Iar daca ajunge la Z pe cai ocolite si nu stie de unde e si vrea totusi sa dea de autor? Z ar putea sa dea un search pe Google si da de site-ul de origine. Iar daca Q ia pozele mele si le pune pe un site de-al lui spunand ca le-a facut el? Sa fie sanatos, asa ceva este expres permis in textul din partea de jos a site-urilor mele; mie concurenta imi place; daca va face un site mai bun decat originalul meu, cu atat mai bine! Eu o sa ma stradui sa am un site bun prin functionalitatea sa si serviciile oferite, nu interzicand circulatia pozelor din el.
Chestia asta cu 'circulatia necontrolata' imi aminteste de o reclama de la televizor, la detergentul Omo: "Murdarirea este buna". Parafrazand un pic, eu zic: "circulatia necontrolata este buna" Smile Smile
Catalin Ghita a scris:
pentru unele m-am chinuit ani de zile (#7447, #7448, #7459...), pentru altele chiar am platit (bani), pentru altele m-am expus unor riscuri datorita condiitiilor de fotografiere

Foarte bine. Asta inseamna sa ai o pasiune, nu? Sigur ca unele vehicule le-ai vanat mai mult ('chinuit' mi se pare cam exagerat), sigur ca ai consumat din timpul personal, bani, uzura aparatului foto samd. Dar intrebarea mea e simpla: Faptul ca DUPA ce ai cheltuit aceste resurse (timp, bani, energie, riscuri) nu vrei sa imparti rezultatul cu altii iti scade cheltuielile? Ti-e mai intreg aparatul foto? Scad retroactiv riscurile daca pastrezi rezultatul pentru tine?
Catalin Ghita a scris:
Pentru alte poze mi s-a dat de inteles ca, desi mi s-a permis sa le fac, ar fi "bine" sa nu le public...
Aici sunt de acord. Dar aceste poze sunt doar cazuri izolate.
Am mai zis si ma repet: Cand faci ceva din pasiune o faci pentru ca acel ceva te bucura si nu pentru a ti se mentiona numele. Exemplul clasic pe care l-am mai dat si inainte - noi putem citi acum acest mesaj pentru ca o echipa (mare!) a scris sistemul de operare Linux; alte sute de oameni au scris serverul web Apache; alte cateva sute au scris limbajul PHP; alte cateva zeci sau sute au contribuit la softul de forum PHPBB; alti cateva zeci au tradus forumul in romana; altii (cativa) au configurat si administreaza dpdv tehnic acest forum; in fine exista si niste moderatori care incearca sa mai rada din anumite aberatii de pe aici (sper sa nu intre si acest mesaj al meu in vizorul lor Smile Smile ). Uite deci sapte echipe care ne-au facut noua viata mai usoara FARA SA ABIA nici o pretentie de la noi, utilizatorii; si totusi ei au muncit ceva, nu gluma! Si nimeni nu s-a semnat in mesajele pe care le citim; nicaieri prin posturi nu scrie 'rulam linux' sau 'server apache' sau 'instalat de sisintea' sau 'moderat de radub'. Sigur ca daca vrei sa afli cine a lucrat la oricare dintre aceste echipe scrie in documentatia aferenta, eventual undeva jos de tot un link mic, dar in nici un caz nu te izbesti de numele autorilor in mod curent. Asta e si ideea de Open Source si comunitati: Fiecare contribuie din placere/pasiune, nimeni nu se asteapta la recunoasteri/mentiuni individuale; important este succesul colectivitatii sau al produsului la care se lucreaza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
Pasagerul



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 06/Iul/2006
Mesaje: 44

MesajTrimis: Lun 15 Mai 2006 16:18:56    Titlul subiectului: 22990

Si eu cred ca as simti ideea de mindrie vanitoasa privitor la unele fotografii reusite (daca ar face cariera pe net vreo fotografie de-a mea probabil ca as vrea sa se stie ca e a mea). Dar aceasta e valabila la nivel ipotetic, intrucit in realitate nu prea am pus multe fotografii pe internet, iar cele pe care le-am pus pe diverse forumuri sau siteuri sunt nesemnate si complet libere de orice copyright.
Daca as face vreo poza ultrareusita, rara, extraordinara etc... cred ca as semna-o discret, dar tot as lasa-o la libera circulatie, cu exceptia uzului comercial - sa nu faca altii bani de pe urma ei (desi nu stiu cum as putea evita cu adevarat uzul comercial). Dar cum e putin probabil sa se intimple asa ceva (m-ar deranja daca s-ar cistiga undeva peste citeva mii de euro, ceea ce sa fim seriosi, e greu de crezut ca poate produce o fotografie amatoristica), discutia e ipotetica.
In ce priveste hobbiurile, pasiunile sau alte asemenea, daca e vorba de o actiune de pastrare a unor informatii (cum e siteul lu Stefan), sau de re-creare a unor baze de date istorice (o indexare a traseelor istorice, harti sau imagini vechi etc..., cum parca anuntase dac7534 ca vrea sa faca, dar nu mai gasesc unde) vad absolut normal ca pasionatii sa contribuie cu draga inima.
Eu am mai scris si niste posturi la care am muncit, stringind date si tastind (asta ca sa aduc discutia si in domeniul scrisului, nu numai ai fotografiei), si in legatura cu ele am aceeasi atitudine. As ruga sa fie mentionata sursa de inspiratie daca s-ar prelua informatia, in rest, cu cit foloseste cit mai multor forumuri sau siteuri, cu atit mai bine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Dum 18 Iun 2006 16:17:15    Titlul subiectului: Copyright, intre necesitate, paranoia si prostie.2 25677

Uite ce se întâmplă dacă scapi pe net poze fără logo/semnătură:
http://www.legenevois.ch/reportages/tbfbw/depart/reportage.htm
Pozele din Ploiești sunt făcute de mine și Celestin (Dexter23). Dar nimeni nu ne-a întrebat dacă vrem ca pozele noastre să fie acolo. Dar ceea ce mă supără și mai tare este faptul că nu se precizează pe nicăieri numele autorilor acelor poze.
De acum înainte, nicio poză de a mea nu va mai ajunge pe net fără logo sau semnătură. Excepție fac pozele care deja sunt puse pe site-urile lui Ștefan (stfp).
Nici eu nu m-aș fi supărat că pozele au ajuns pe acel site... dar puteau măcar să scrie mic sub ele cine le-a făcut sau să mă anunțe.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
dexter23



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 20/Mar/2023
Mesaje: 144
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 18 Iun 2006 16:54:07    Titlul subiectului: 25681

Dragos, vorbeste in numele tau, te rog! Pe mine nu ma deranjeaza in niciun fel faptul ca au ajuns acolo atata timp cat prezinta troleibuzele in garajul RATP si atata timp cat cei de la RATP nu ne-au pus nicio restrisctie.
_________________
We are just a small, lonely piece in the world of computers.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
sisintea



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 21/Iun/2008
Mesaje: 455
Locație: Medias

MesajTrimis: Dum 18 Iun 2006 17:50:04    Titlul subiectului: 25687

Dr2005 a scris:
Nici eu nu m-aș fi supărat că pozele au ajuns pe acel site... dar puteau măcar să scrie mic sub ele cine le-a făcut sau să mă anunțe.
Asta cam asa este, deontologic era sa specifice autorul fotografiilor sau site-ul de unde le-a luat, asa cum procedam noi.
Dragos, atentioneaza-i, sa faca acele completari.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Radu Bialus



Data înscrierii: 22/Oct/2005
Ultima vizita: 19/Mar/2024
Mesaje: 8702
Locație: Iasi

MesajTrimis: Dum 18 Iun 2006 18:12:28    Titlul subiectului: 25690

Asa inteleg unii sa fie corecti. Experiente dezgustatoare a avut si Tiberiu, a avut si Cristina si am avut si eu vis-a-vis de initiativa - de apreciat, de altfel - unui pasionat al tramvaielor din Germania (nu voi mentiona nici numele, nici site-ul). Respectivul a comis o mare magarie dpdv moral, insa a fost taxat cum se cuvine chiar de catre conationalii sai. Nu-i bai, am fost de acord sa oferim fotografii pentru incantarea privirilor celor interesati, insa daca altii nu stiu sa fie corecti, ramane problema lor de moralitate cat timp nu sunt impuse restrictii asupra materialelor.
Dezamagirea provenea din mentionarea selectiva a surselor (voita sau nu, asta n-am de unde sa stiu, insa toate informatiile necesare stateau la dispozitia persoanei cu pricina) sub forma unui "disclaimer".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 15/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Dum 18 Iun 2006 19:02:51    Titlul subiectului: 25698

Dr2005 a scris:
Pozele din Ploiești sunt făcute de mine și Celestin (Dexter23). Dar nimeni nu ne-a întrebat dacă vrem ca pozele noastre să fie acolo. Dar ceea ce mă supără și mai tare este faptul că nu se precizează pe nicăieri numele autorilor acelor poze.
Cum sunt si eu bagat indirect in asta (probabil pozele au ajuns la el via http://ploiesti.stfp.net/ - voi presupune asta mai jos) sa va dau si punctul meu de vedere:
1. Omul nu a facut nimic 'ilegal' dpdv al site-ului de origine al pozelor. Inca din ziua 1 cand am plecat cu http://ratb.stfp.net/ acum 7 luni a existat jos de tot un text in romana, engleza si italiana si germana (in franceza si maghiara nu am stiut sa-l traduc) care zice ce pozele de acolo pot fi folosite in orice scop, inclusiv repostarea pe alte siteuri, FARA a cere consimtamantul autorilor si FARA a mentiona sursa/autor/whatever. Deci omul s-a folosit de un drept care i s-a dat.
2. Se poate remarca usor ca NU te-a discriminat in nici un fel; pozele tale au acelasi regim ca pozele din Elvetia - fara a se mentiona autorul, site-ul, fara texte pe ele... Acelasi regim aplicat autorilor pozelor elvetiene ti-a fost aplicat si tie. Nu a pretins nimeni ca ar fi pozele facute de el.
3. Si daca ar fi scris langa ele 'Poze de D & C' ai fi fost mai fericit? Te-ai fi simtit mai implinit? Atitudinea ta mi se pare paradoxala: Pe de o parte vrei sa fii mentionat, pe de alta parte nici macar nu ti-ai dat numele complet ci te ascunzi in spatele unui ID (sau adrese de mail).
4. Acel forum elvetian, ca si Transira, e facut de entuziasti, pentru entuziasti. Lasa-i si pe ei sa se bucure vazandu-si jucariile favorite, la fel cum ne bucuram noi cand dam de vreo raritate!
As vrea sa-i 'strang mana' virtual lui Celestin pentru reply-ul sau.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Dum 18 Iun 2006 19:13:18    Titlul subiectului: 25701

Nu mă supără faptul că pozele mele au ajuns acolo, dar proprietarul site-ului putea măcar să-mi dea un e-mail să-mi spună și îi dădeam fără probleme încă 100 de poze cu FBW-uri dacă vroia(fără logo).
Treaba e că 2 din acele poze nu au fost postate decât pe forumul nostru(Transira), nu pe vre-unul din site-urile *.stfp.net . Împotriva primelor 3 nu am nimic împotrivă (doar scrie clar că pot fi folosite în orice scop), dar celelalte 2, nefăcând parte din galeria foto a site-ului http://ploiesti.stfp.net , nu intră sub incidența acelui text.
Nu am de gând să mă apuc să bombardez autorii site-ului elvețian cu mail-uri cum că pozele mele au ajuns acolo ș.a.m.d., dar e destul de urât din partea lor că nu au zis măcar ,,îmi trimiți și mie niște poze pentru site?" sau ,,mulțumesc".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
dexter23



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 20/Mar/2023
Mesaje: 144
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 18 Iun 2006 22:29:22    Titlul subiectului: 25754

Ca si stfp eu sunt implicat indirect in toata aceasta poveste. Punctul meu de vedere l-am spus si il repet : Nu am nimic impotriva ca pozele mele sa fie publicate fara a fi mentionat autorul. Ma bucur ca pozele acelea folosesc la ceva pe acel site. Dar, cum le-am facut cu Dragos, si el are un cuvant de spus... la fel ca si mine. Asa este democratic si corect.
_________________
We are just a small, lonely piece in the world of computers.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Tom



Data înscrierii: 20/Oct/2005
Ultima vizita: 28/Feb/2008
Mesaje: 604
Locație: Bucuresti; Iasi

MesajTrimis: Mar 20 Iun 2006 20:49:09    Titlul subiectului: 25934

Daca cineva doreste ca pozele sale sa apara liber pe Internet, poate face acest lucru. La fel de bine poate sa nu o faca. Dar mi se pare o magarie sa-ti gasesti pozele undeva la cineva care pretinde ca le-a facut el. De aceea recomand ca pozele sa nu fie postate in marimea originala si nu la calitatea maxima.
Revenind putin la cadrul general, inca odata constat ca Romania doreste din nou sa-si reafirme statutul de "mai catolica decat Papa". In timp ce marii aparatori ai legii umbla dupa retelele de cartier, in continuare nu poti cumpara legal anumita muzica pentru ca nu mai exista (nu vreti in schimb "Britney & other trashes" ?), nu poti plati legal pentru muzica obtinuta din alte surse, iar multe servicii "nu pot procesa carti de credit din Romania" sau "nu livreaza produse in Romania". Dar cui ii pasa ? Asta nu serveste intereselor (drepturilor) autorilor, ci a unora care scot mult mai multi bani de pe urma lor.
Legat de "mai catolic ca Papa", nu ma surprinde ca a aparut protestantismul. Din pacate, in Romania nu prea sunt protestanti (nici la propriu, nici la figurat). In schimb "inchizitia" propspera.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
metrou.usor



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 02/Mar/2007
Mesaje: 536
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 28 Iun 2006 22:11:52    Titlul subiectului: 26475

Uite de exemplu 3 poze facute de mine au aparut si pe Wikipedia (Autodromo pe linia 236 - nu 136 cum scrie acolo , Iveco #3342 pe linia 221 si Mercedes Citaro 4125 in prima zi de circulatie) si nu ma supar. Mai sunt acolo niste poze dar nu sunt ale mele.

http://en.wikipedia.org/wiki/Transport_in_Bucharest
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Trix



Data înscrierii: 02/Aug/2006
Ultima vizita: 04/Noi/2020
Mesaje: 1194

MesajTrimis: Dum 26 Noi 2006 00:43:35    Titlul subiectului: 39297

Stupidocopyrightul loveste din nou. Nu pot sa uploadez un film facut de mine cu propria camera video pe un sit din cauza de copyright. Dupa ce nu mi-am putut trimite melodiile compuse de mine pe telefonul mobil, inca un gest de prostie. Nu, nu va faceti voi filme acasa, CUMPARATI de la profesionesti, ca sa nu moara de foame, saracii de imperialisti. Sa le cer si eu licenta si sa-si activeze copia cand s'or uita la filmul meu ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dizzy



Data înscrierii: 06/Iun/2006
Ultima vizita: 27/Ian/2015
Mesaje: 9
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 28 Noi 2006 11:29:35    Titlul subiectului: 39559

Dpdv-ul meu oricine poate folosi pozele facute de mine si publicate pe net.
Ce de-aia le-am publicat si o sa mai public.
Ca sa fie PUBLIC.
Daca voi face niste poze pe care le vreau numai pt mine, nu le fac publice, le tin in sertaras.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Joi 15 Noi 2007 10:05:41    Titlul subiectului: 84802

Problema copyright-ului a preocupat și preocupă foarte mulți oameni, așa că unii se ocupă mai serios de studierea acestei probleme. Bunăoară am dat de siteul Asociației pentru Tehnologie și Internet, www.apti.ro , unde puteți vedea cam care sunt problemele care preocupă lumea internauților din România și din lume.
În strânsă legătură cu Asociația pentru Tehnologie și Internet este și Fundația Creative Commons, care a studiat problemele legate de copyright și a creat 11 seturi de licențe valide, în funcție de permisiunile care sunt acordate asupra producțiilor de tip text, audio sau video. Foarte important de știut este că Fundația Creative Commons își adaptează conținutul licențelor în funcție de regimul juridic al fiecărei țări, inclusiv pentru România. Să vedem cum stă treaba cu aceste drepturi de autor/licențe pentru "creații" de tip text, foto sau video, cu care avem și noi treabă.
Sunt 4 condiții de bază privind distribuția conținutului de tip text, audio sau vizual. Aceste condiții sunt:
1. Atribuirea - este permisă folosirea conținutului de tip text, audio sau vizual atâta timp cât este cunoscut autorul. Așadar nu este permisă utilizarea de conținut al cărui autor nu este cunoscut.
De aici derivă ca o consecință firească ideea de a atașa, în orice fel, conținutului de tip text, audio sau vizual o "etichetă" care să indice autorul. Acest lucru se poate face fie prin aplicarea unui logo/text direct pe poză (metodă utilizată pe scară largă), fie prin atașarea lângă poză a unui fișier explicativ, menit să indice printre alele și autorul, (metodă folosită, printre alții, de cei de la Railfaneurope - www.railfaneurope.net - care îți solicită ca, de exemplu, dacă atrimiți o poză cu denumirea Tramvaiul202.jpg să trimiți și un fișier de tip text, numit obligatoriuTramvaiul202.txt în care să menționezi autorul pozei. Lipsa acelui fișier text sau lipsa indicațiilor asupra autorului constituie motive de respingere a pozelor!
Ei sunt mult mai avansați față de noi în aceste probleme de ordin juridic, le cunosc și le și aplică.
2. Necomercializarea - este permisă folosirea doar în scopuri non-comerciale, lucru de bun simț de altfel. Asta e clară, nu mai discutăm.
3. Nederivarea - este permisă doar folosirea produsului intact, nu a unui produs derivat. În aceste condiții, modificarea unor poze ale unui autor oarecare, fără acceptul acestuia, devine ilegală.
4. Distribuția derivatelor - este permisă distribuția derivatelor doar sub același tip de licență ca originalul. Înșeleg că dacă totuși ai acceptul de a opera modificări asupra unei imagini, redistribuirea sa se face ca și înm cazul imaginii originale.
Sunt și niște precizări importante, în sensul că asupra anumitor creații pot exista simultan 2 tipuri de licențe, adică poți permite distribuția gratuită, să zicem, doar cu menționarea autorului, în orice scop noncomercial, și în același timp poți să interzici sub orice formă folosirea materialelor în scop comercial.
Dar pentru mai multe detalii, intrați și citiți și voi la:
http://creativecommons.org/
sau
http://creativecommons.org/about/license/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 15/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Sâm 17 Noi 2007 13:06:19    Titlul subiectului: 84848

Astazi se fac fix 2 ani de cand am inceput proiectul ce avea sa devina http://ratb.stfp.net/ (si sa evolueze in timp cu site-urile similare pentru celelalte 46 de orase respectiv CFR) si in acest timp nu mi-am schimbat parerea care am enuntat-o acum un an si jumatate in cadrul aceluiasi topic, vreo 10 postari mai sus: Copyrightul sau pretentiile la pozele si textele pe care le facem/scriem pentru pasiunile noastre ramane, PENTRU MINE, o mare tampenie.

In acesti doi ani s-au descarcat de pe site-urile mele despre transportul urban 11.8 milioane de poze de la peste o suta de mii de adrese IP diferite; adaugand si cele 7 milioane de poze de pe site-ul CFR plus cele aproape 2 milioane de poze de pe site-ul cu pozele de la munte sunt peste douazeci de milioane de poze vizualizate. Si totusi nimeni nu a facut vreun site pirat, nimeni nu a pretins ca sunt pozele lui... doar am gasit cateva poze prin ziare sau pe cate vreun blog, ca ilustratie a vreunei stiri; nimic sistematic. Motivul este simplu si este acelasi motiv pentru care nu se vand la colt de strada CD-uri pirat cu Linux, sa zicem: Nu are rost sa furi ceva ce este deja disponibil gratuit tuturor.

Acum doi ani eram singurul de pe forum care am sustinut ideea de poze oferite tuturor fara restrictii; in acesti doi ani au fost multe discutii, scandaluri, susoteli samd pe aceasta tema; personal putin mi-a pasat. Intre timp si alti colegi de forum s-au alaturat ideii mele in timp ce altii prefera abordarea cu copyright. E loc pentru fiecare pe lumea asta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 15/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Vin 11 Iul 2008 21:50:03    Titlul subiectului: 95653

stfp a scris:
Povestile astea cu 'copyright', 'nu vreau sa le vada altii', 'dau poze la schimb', 'ma semnez si pe firul ierbii' (vorba lui sisintea Smile ) ma duc cu gandul la copii mici care nu vor sa-si dea jucariile unul altuia si fiecare se joaca cu galetusa si lopatica lui. Oameni buni, noi suntem adulti cica, e mult mai fun cand ne jucam impreuna toti cu jucariile tuturora!
Scriam textul de mai sus ceva mai sus in topicul acesta acum 2 ani si ceva, in mai 2006, pe cand nu aveam copii; intre timp Mara mea a facut doi ani si am petrecut destule ore cu ea in parculetele de joaca; intr-adevar sunt atat copii care atunci cand Mara merge spre ei isi strang jucariile, eventual o privesc si urat sau ii spun ca sunt jucariile lor precum si copii care fac schimburi de jucarii, se joaca impreuna samd. Evident e loc pentru toata lumea in parculet, dar cine credeti ca se va distra mai bine si va avea un caracter mai bun la maturitate, copii din prima categorie sau din cea de-a doua?

Revenind la subiect, au trecut 8 luni de la ultimele postari; parerea mea a ramas neschimbata (este exprimata in postarile de mai sus) dar totusi discutia este in continuare interesanta si de actualitate - deci cum ati raspunde la intrebarea din titlu: Copyright, intre necesitate, paranoia si prostie ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
etravel



Data înscrierii: 30/Aug/2006
Ultima vizita: 20/Ian/2013
Mesaje: 23
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 12 Iul 2008 18:38:04    Titlul subiectului: 95683

Ai raspuns singur la intrebare:
stfp a scris:
Intre timp si alti colegi de forum s-au alaturat ideii mele in timp ce altii prefera abordarea cu copyright. E loc pentru fiecare pe lumea asta.
Personal prefer varianta a doua Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 13 Iul 2008 14:44:53    Titlul subiectului: 95745

Depinde de situatie. In acest caz toate pozele pe care le postez pe forum, poate sa le foloseasca oricine. Chiar ma bucur. In caz ca vor se le republice pe alt forum/site-internet, fair-play ar fi sa specifice sursa (forumul de pe care au luat poza respectiva).
In schimb pentru pozele care le realizez in interes de servici (nu au legatura cu transportul in comun), cred ca este necesar Copyrightul.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Joi 23 Oct 2008 11:07:42    Titlul subiectului: 99919

Cititi cu atentie, la inceput vi se poate parea ca nu are legatura cu transportul in comun sau copyright-ul, dar veti vedea ca sunt lucruri destul de interesante...

http://www.monitorulneamt.ro/stiri/?editia=20081023&pagina=1&articol=19625

"Nasule, dă banii pentru lăutari!
• pentru orice petrecere unde cîntă muzica ar trebui scosi bani din buzunar • la fel ar trebui să procedeze si transportatorii • totusi, nimeni nu dă, din moment ce... nimeni nu cere •

Tinerii care intentionează să se căsătorească au parte de o supriză „cu «dar» de bani“, în momentul cînd trebuie să îsi înainteze dosarele necesare în asemenea situatii. Acestia, indiferent dacă sînt din mediul rural sau din cel urban, trebuie să achite, cel putin teoretic, o taxă pe muzica de la nuntă, în caz contrar riscînd chiar să se aleagă cu dosar penal. Oficial, banii trebuie dati de localurile care organizează „bairame“, însă patronii cer cuplurilor să vină cu chitantele în buzunare. Potrivit Ordonantei de Urgentă nr. 123, privind drepturile de autor, însurăteilor trebuie să li se ceară să achite 180.000 de lei vechi pentru muzica de la petrecere, abia după care primăria le va da autorizatie pentru organizarea nuntii. Acelasi act normativ stipulează că toti proprietarii de baruri, discoteci, taxiuri, autocare si alte mijloace de transport trebuie să obtină, pentru muzica difuzată, o autorizatie de la Uniunea Compozitorilor si Muzicologilor - prin Asociatia pentru Drepturi de Autor, bineînteles contra unei taxe. „Tuturor celor care vor să se căsătorească trebuie să le spunem să achite birul pentru petrecere. Multă lume nu stie acest lucru, din cauza nepopularizării prevederilor în vigoare, însă legea este lege. Taxa trebuie plătită prin Postă către Uniunea Compozitorilor“, a precizat secretarul primăriei unei comune nemtene. Pentru baruri, restaurante, cofetării, pizzerii, taxa este de 180.000 lei/lună la sate si 360.000 lei/lună la orase; pentru magazine, în functie de suprafată, taxa variază de la 180.000 lei la 720.000 lei/lună; pentru autobuze, troleibuze - 110.000 lei/lună, iar pentru taxiuri si maxi taxi - 180.000 lei/lună. Mai mult, cei care organizează petreceri în cadrul unor colocvii, simpozioane, congrese, vernisaje, lansări de carte sau de discuri, trebuie să achite inclusiv taxa de 720.000 lei, pentru a nu se alege cu dosar penal. Cei care folosesc ilegal muzica sînt pasibili de amenzi penale care pot ajunge pînă la 300 milioane de lei. „Singurul lucru care trebuie făcut este să spui că nu faci nici un fel de petrecere. În rest, cine să verifice?“, a conchis un romascan care tocmai a ajuns în ipostaza de ginere. Cel mai important aspect, poate, este acela că, la toate petrecerile sau evenimentele festive, „nu stă nimeni la usă“ să asculte dacă se difuzează muzică sau nu si să întrebe de taxă. Altfel, este posibil să fi fost foarte aglomerati politistii si procurorii cu dosare penale... Referitor la taximetristi, acestia sigur nu ascultă altceva decît radio..."
Tudor CIOBOTARU

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Petitii, legislatie Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Nu puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community