Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Traseele de transport din Timisoara
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul TIMIȘ
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
cosmin4tm



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 26/Noi/2023
Mesaje: 198
Locație: Timisoara

MesajTrimis: Dum 17 Iun 2007 14:25:13    Titlul subiectului: 79639

La tramvaie si troleibuze exista program, doar ca nu este afisat in statie ca la autobuze, dar fiecare sofer / vatman are graficul in fata lui. Daca se fac intarzieri mari e din cauza ca ei "merg la pierdere". Adica isi fac ei programul, cu intervale mai mari intre doua garnituri decat pe grafic, pentru a pierde o tura sau chiar doua.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
alecs11



Data înscrierii: 17/Iul/2006
Ultima vizita: 21/Mai/2008
Mesaje: 28
Locație: Timisoara

MesajTrimis: Mar 04 Sep 2007 09:08:30    Titlul subiectului: 0000000 82333

Cand veneam acum 2 zile de la Real cu masina, am vazut un tramvai in statie la mall spre Aradului, care era oprit si scria linia 45 pe el. Pe unde merge nu am vazut. Dar parca un capat era format din initiale. Stie cine de el? Era un Ikarus260 cu 2 usi, ex-rutele Real, inlocutie acum de dube!
_________________
Linile de troleibuz 15 si 19 sunt viata si copilaria mea (Timisoara)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosmin4tm



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 26/Noi/2023
Mesaje: 198
Locație: Timisoara

MesajTrimis: Mar 04 Sep 2007 09:55:39    Titlul subiectului: 82334

Daca mai vizitezi site-ul RATT vezi chiar acolo pe prima pagina de cand e infiintat si traseul intreg.
Real a inchiriat autobuzele RATT, dar acum dubele sunt proprietatea Real-ului si au un program respectat cu intervale mai mici ca inainte. (Soferii de pe autobuze nu-si faceau toate turele)
45 merge la Parcul tehnologic
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Vin 14 Sep 2007 09:35:24    Titlul subiectului: 82751

Hartă veche.


130.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  37.38 kb
 Vizualizat:  de 27273 ori

130.jpg



130b.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  45.61 kb
 Vizualizat:  de 27273 ori

130b.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 22 Ian 2008 20:46:19    Titlul subiectului: 87458

Cand am fost in Timisoara am remarcat intervalul mare sau foarte mare de succedare al troleibuzelor (17 de exemplu, asteptam si o jumatate de ora dupa el, asa ca am preferat sa merg pe jos pe Calea Aradului de la Agronomie pana la Iulius Mall). Si autobuzele nu mi s-au parut ca au o frecventa foarte buna (inclusiv linia 1 express).
In schimb tramvaiele mi s-au parut ca au o frecventa acceptabila sau buna.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
uv_46



Data înscrierii: 05/Mai/2007
Ultima vizita: 17/Sep/2016
Mesaje: 16
Locație: Timisoara

MesajTrimis: Mar 22 Ian 2008 21:34:48    Titlul subiectului: 87461

Se intampla de multe ori ca si dupa tramvaie sa stai...cel putin dupa 4, sunt 2 care trec la un interval destul de redus si dupa aia mai poti sa stai cateodata si 20 de min pana sa mai vina unul.
Cel putin dimineata eu daca nu-l prind pe ala de 7:20 stau in statia pana la 7:35, 7:45,noroc ca acuma de vreo 2 saptamani au mai bagat cate un 10 ca sa suplineasca, pt ca sunt dimineti cand se merge cu usile deschise pe 4.

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
HIM2037



Data înscrierii: 11/Dec/2007
Ultima vizita: 08/Dec/2009
Mesaje: 26
Locație: Timisoara

MesajTrimis: Sâm 08 Mar 2008 20:11:53    Titlul subiectului: 89781

Incepand de ieri 7 martie circulatia tramvaielor de pe linia 1 a fost inchisa pe tronsonul P-ta Traian -UMT-Gara de Est .Tramvaiele de pe linia 1 vor circula din Piata Traian pana la Gara de Est, unde vor intoarce in bucla si vor reintra pe traseu spre Piata Traian.
Acesta intrerupere a circulatiei are loc datorita unor lucrări de reparații care se execută în zona Andrei Saguna .tramvaiele de pe liniile 2 si 5 circula normal.
Informatia se gaseste si pe http://www.ratt.ro/
Intrebarea care se pune este, cat va dura aceasta intrerupere?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Robitm



Data înscrierii: 26/Dec/2007
Ultima vizita: 03/Iul/2009
Mesaje: 23
Locație: Timisoara

MesajTrimis: Dum 09 Mar 2008 17:41:20    Titlul subiectului: 89813

HIM2037 a scris:
Incepand de ieri 7 martie circulatia tramvaielor de pe linia 1 a fost inchisa pe tronsonul P-ta Traian -UMT-Gara de Est
Chiar azi am trecut cu masina pe acolo, se lucreaza la linia recent modernizata care a fost distrusa partial din cauza traficului greu. Sper ca odata cu terminarea centurii orasului sa scapam de aceasta grija.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zsizsi



Data înscrierii: 31/Oct/2005
Ultima vizita: 04/Noi/2023
Mesaje: 1072
Locație: Oradea

MesajTrimis: Vin 11 Apr 2008 11:07:01    Titlul subiectului: 91747

Hm, am fost recent la TM pentru cateva ore si am ramas afis, cand am vazut la Gara de N un tramvai pe linia 11 care ar trebui sa fie de troleibuz... Sau in week-end tramvaiele inlocuiesc troleibuzul pe aceasta linie?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
quiksilver



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 14/Mar/2024
Mesaje: 1119
Locație: Arad

MesajTrimis: Vin 11 Apr 2008 11:35:16    Titlul subiectului: 91749

Traseele sunt diferite. Tramvaiul 11 merge in calea Torontalului, iar troleibuzul 11 merge la Strandul Tineretului.
Tramvaiul 11 a aparut probabil in urma necesitatii infiintarii unui traseu Gara de Nord-Torontal.
Cum numerele de la 1 la 10 erau deja luate de alte trasee de tramvai, iar 11-19 sunt troleibuze, cei de la RATT au decis sa atribuie tot numarul 11 noului traseu.
In fine, nu stiu din ce an aproximativ a aparut tramvaiul 11, insa ar fi interesant de aflat. Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
alecs11



Data înscrierii: 17/Iul/2006
Ultima vizita: 21/Mai/2008
Mesaje: 28
Locație: Timisoara

MesajTrimis: Vin 11 Apr 2008 18:46:06    Titlul subiectului: 91776

Din cate stiu eu, in anul 2003.
_________________
Linile de troleibuz 15 si 19 sunt viata si copilaria mea (Timisoara)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
HIM2037



Data înscrierii: 11/Dec/2007
Ultima vizita: 08/Dec/2009
Mesaje: 26
Locație: Timisoara

MesajTrimis: Vin 30 Ian 2009 18:32:23    Titlul subiectului: 105202

Incepand de duminica 1 februarie ,linia de tramvai 11 isi schimba denumirea in linia 10.Actuala linie 10 se va desfiinta,in locul ei introducandu-se tramvaie suplimentare (varfuri ,probabil) pe linia 4.
stirea se gaseste si pe www.ratt.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 15/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Dum 07 Iun 2009 22:19:16    Titlul subiectului: 112146

S-au inaugurat doua linii de transport ce leaga Timisoara de doua comune limitrofe:

http://www.adevarul.ro/articole/timisoara-ratt-are-trasee.html

Adevarul a scris:

Timișorenii care vor să meargă în comunele din jurul Timișoarei, dar și persoanele din cele două localități care lucrează în Timișoara au de astăzi o alternativă nouă, autobuzul. Regia Autonomă de Transport Timișoara (RATT) a pus în circulație două linii de autobuz în zona metropolitană. Mijloacele de transport în comun circulă după un orar fix, până seara târziu.
„Programul a fost stabilit împreună cu primăriile celor două localități pentru a asigura transportul oamenilor care vin sau pleacă de la serviciu”, a spus directorul RATT, Ioan Goia.

Pe linia M30 care duce la Ghiroda, autobuzele circulă în fiecare dimineață de la ora 05.30, iar ultima cursă care pleacă din Timișoara este la 22.30. Între orele 11.30 și 20.30, autobuzul M30 circulă din jumătate în jumătate de oră. Potrivit primarului Timișoarei Gheorghe Ciuhandu, acesta este doar primul pas pentru încurajarea oamenilor să renunțe la mașini.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Vin 21 Aug 2009 09:22:00    Titlul subiectului: 115758

http://www.renasterea.ro/rb/index.php?option=com_content&view=article&id=4398:transportul-metropolitan-se-va-extinde&catid=16:asia&Itemid=33

"Transportul metropolitan se va extinde
Joi, 20 August 2009 16:41

Transportul metropolitan se bucură de succes printre vecinii Timișoarei.

Deocamdată, există linii metropolitane către Ghiroda, Moșnița Nouă și Remetea Mare, dar alte cinci localități din imediata apropiere a Timișoarei și-au exprimat dorința de a deveni membre ale Societății Metropolitane de Transport.

Este vorba despre Dumbrăvița, Dudeștii Noi, Giarmata, Săcălaz și Sânmihaiu Român.

Cât de curând, locuitorii acestor comune vor avea posibilitatea de a se deplasa la Timișoara cu cursele efectuate de RATT.

Primii pe listă ar putea fi cei din Săcălaz, prin prelungirea traseului liniei de troleibuz cu numărul 13, care se oprește, la ora actuală, la pasajul de cale ferată de dincolo de Piața de Gros.

DANIELA DAMIAN
"

Interesanta si moderna ideea, cu atat mai mult cu cat se doreste prelungirea unei linii de troleibuz.

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 15/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Dum 23 Aug 2009 11:30:50    Titlul subiectului: 115890

Catalin Ghita a scris:
... cu atat mai mult cu cat se doreste prelungirea unei linii de troleibuz.

Dar nu neaparat si a retelei! Aceeasi stire de mai sus a fost preluata si in Agenda: http://www.agenda.ro/news/news/22038/troleibuzul-13-ar-putea-ajunge-la-sacalaz.html dar in articol se mentioneaza la final:

Agenda a scris:
Exista posibilitatea de extindere a liniei 13 pana la Sacalaz”, a spus Culita Chis. Acest lucru este posibil intrucat troleibuzele Mercedes circula si pe diesel nu doar pe curent.

Pe langa gluma cu 'troleibuzele Mercedes', se pare ca se are in vedere operare diesel pe acea bucata - poate ar fi o premiera in Romania, daca nu ma insel - troleibuze mergand diesel in exploatarea regulata cu calatori.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
mircea700



Data înscrierii: 27/Aug/2006
Ultima vizita: 17/Aug/2018
Mesaje: 153
Locație: Bucuresti 6; Galati

MesajTrimis: Sâm 29 Aug 2009 00:07:36    Titlul subiectului: 116120

Linia 13 este de autobuz momentan intrucat se efectueaza lucrari edilitare pe strazile Gheorghe Lazar sau Closca, iar odata cu prelungirea liniei de la Grigore Alexandrescu la Pasaj C.F. nu vad cum ar reintroduce troleibuzele, neexistand inca fir de contact de noua portiune de traseu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 15/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Mar 03 Noi 2009 22:48:25    Titlul subiectului: 119452

Se prelungeste traseul de tramvai 9 iar linia 43 devine Expres 8:

http://www.agenda.ro/news/news/24270/tramvaiul-de-pe-linia-9-va-merge-pana-in-ciarda-rosie.html

Agenda a scris:
Se prelungeste traseul tramvaiului de pe linia 9! De luni, 2 noiembrie, acesta va merge pana in cartierul Ciarda Rosie de la periferia Timisoarei.

Aceasta masura a fost luata de RATT la cererea locuitorilor din zona. Tot de luni, autobuzele care circula pe linia Expres 1 vor avea statia de capat la Selgros. Aceasta a fost reamenajata recent si se gaseste inainte de sensul giratoriu de la hypermarket.

Regia de Transport mai anunta ca de duminica, 1 noiembrie, linia 43 de autobuze se modifica in linia Expres 8. Statiile si programul de circulatie vor ramane neschimbate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
crazy-b



Data înscrierii: 15/Apr/2008
Ultima vizita: 10/Mar/2010
Mesaje: 3
Locație: Timisoara

MesajTrimis: Vin 11 Dec 2009 13:44:31    Titlul subiectului: Detalii trasee 121147

Am impresia ca am vazut mai demult pe forum niste liste cu traseele tramvaielor in care era precizata distanta si timpul necesar parcurgerii integrale a traseelor cu pricina. Mai e cineva in posesia unor astfel de materiale?
_________________
cei care ma vad ma cunosc.cei care ma cunosc ma stiu.cei care ma stiu m-au vazut.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BaditaStefanGalati



Data înscrierii: 25/Feb/2008
Ultima vizita: 12/Mar/2024
Mesaje: 661
Locație: Galati

MesajTrimis: Mie 23 Dec 2009 21:45:59    Titlul subiectului: 121625

Am revenit azi din Timisoara si prietena mea, care este timisoreanca, mi-a zis ceva de Express 5 (fostul 31), Express 8 (fostul 43), nu stiu daca nu cumva s-a incurcat, dar vreau sa stiu cate express-uri sunt, ea motivand schimbarile pentru ca RATT sa incaseze mai multi bani, dar expresurile noi circula la fel ca liniile obisnuite. Totodata, mi-a spus ca nu e oblgiatoriu sa validezi abonamentul acela deoarece este platit si nu are rost validarea la fiecare calatorie, cica se aplica doar pentru statistica sau ceva de genul.
_________________
https://linktr.ee/rsbadita (totul într-un singur loc)
MIE-MI PASĂ DE GALAȚI! VOUĂ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Lun 28 Iun 2010 16:13:01    Titlul subiectului: 129097

http://www.adevarul.ro/locale/timisoara/timisoara-ratt-tramvaie-somaj_tehnic-adevarul_de_seara_0_288571331.html

"[ . . . . . ]

Dincolo de modificările ce privesc programul de circulație al mijloacelor de transport în comun, R.A.T.T. a pregătit și alte schimbări care vor intra în vigoare chiar de la începutul lunii iulie. Liniile de tramvai șase și zece se vor combina și în locul lor va circula un singur tramvai ce va avea traseul: Calea Torontalului - Balta Verde - Piața 700 - Catedrala Mitropolitană - Piața Maria - Piața Bălcescu - Sala Olimpia - Banatim - Piața traian - Prefectură - Piața 700 - Balta Verde - Calea Torontalului. „Am apelat la aceste modificări după ce s-au făcut verificări și sondaje, în urma cărora s-a constatat că este o linie neeficientă", a mai spus Cosmin Bradu.

O veste bună pentru timișoreni ar fi faptul că, pe porțiunea Piața 700 - Piața Maria - Piața Traian și viceversa, toți timișorenii care au abonament pe una dintre liniile ce traversează această zonă, pot circula gratuit și cu alt tramvai care circulă pe acest traseu.

O altă schimbare se va efectua pe linia tramvaiului nouă care avea capătul de linie în Ciarda Roșie. Capătul de linie va fi mutat în Piața Gheorghe Domășnean.
"

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Lun 13 Sep 2010 08:27:11    Titlul subiectului: 133289

Un nou traseu utilizabil de astazi:

http://www.adevarul.ro/locale/timisoara/Un_nou_pas_pentru_zona_metropolitana-_autobuz_RATT_pe_ruta_Timisoara-Sanmihai_0_334766584.html

"Un nou pas pentru metropolă: autobuz RATT pe ruta Timișoara-Sânmihai

R.A.T.T. a adaptat programul mijloacelor de transport în comun la numărul mic de călători din timpul verii. Demersurile pentru dezvoltarea zonei metropolitane Timișoara continuă cu înființarea rutei de autobuz Timișoara-Sânmihaiu German. Autobuzul intră pe traseu începând de astăzi.


Primii pași pentru înființarea zonei metropolitane Timișoara au fost făcuți prin introducerea autobuzului Timișoara-Remetea Mare. De astăzi, un nou autobuz, M36, va circula, dar pe ruta Timișoara-Sânmihaiu German. „Stațiile traseului M36 vor fi următoarele: Timișoara - Bulevardul Dâmbovița (depou tramvaie), Liceul Auto, Strada Polonă, sat Utvin, Sânmihaiu Român, sat Sânmihaiu German”, anunță reprezentanții Primăriei Timișoara.

Pe acest traseu, de luni până vineri vor fi zilnic câte opt curse, sâmbăta sunt cinci curse, iar duminica trei."



1.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  25.92 kb
 Vizualizat:  de 22732 ori

1.jpg



_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Lun 02 Mai 2011 09:55:41    Titlul subiectului: 143204

http://www.adevarul.ro/locale/timisoara/adevarul_de_seara_timisoara-Transportul_in_comun_din_Timisoara_se_extinde_spre_inca_o_localitate_din_zona_metropolitana-_cea_mai_prospera_comuna_din_judet_0_472152891.html

"Transportul din Timișoara se extinde spre încă o localitate din zona metropolitană: cea mai prosperă comună din județ

1 mai 2011

Autor: Nicoleta Tudor

Începând cu 2 mai se va înființa linia de transport metropolitan pe ruta Timișoara - Dudeștii Noi și retur, denumită M24. Prețul biletelor și abonamentelor este mai mare decât cel pentru călătoriile din Timișoara.

Autobuzele vor circula pe ruta Timișoara - Dudeștii Noi șase zile pe săptămâna. Duminica nu sunt curse pe acest traseu metropolitan. Stația de plecare din Timișoara este din Piața Consiliu, iar autobuzul M24 oprește în alte trei stații: FM Logistic, Dudești Oituz și Dudești Moară.
Pe Aceeași Temă
Un autobuz cu burduf al RATT a dat circulația peste cap la intrarea în Timișoara din cauza "roților stricate"

Prețul unui bilet este de 4 lei, abonamentul pe 30 de zile costă 105 lei, iar pentru 15 zile costă 60 de lei. Acestea pot fi cumpărate din toate chioșcurile RATT din oraș, precum și de la agenții economici din comuna Dudeștii Noi care au încheiat contract de vânzare cu R.A.T.T. Nu sunt valabile gratuitățile eliberate de Primăria Timișoara pentru pensionari, elevi sau alte categorii."

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mar 11 Sep 2012 10:23:46    Titlul subiectului: 158816

http://www.adevarul.ro/locale/timisoara/timisoara-adevarul-linie_noua_de_autobuz_0_772122875.html

"Linie nouă de expres între Gara de Nord din Timișoara și Aeroport

11 septembrie 2012

Autor: Lavinia Bălulescu

R.A.T.T. anunță înființarea unei noi linii Expres. Este vorba despre Expres 4 barat, care va circula, începând cu data de 13.09.2012, între Gara de Nord din Timișoara și Aeroportul Internațional „Traian Vuia".

Autobuzele care vor circula pe linia Expres 4 barat vor opri în următoarele stații: Gheorghe Barițiu - Gara de Nord - Piața 700 - Bastion - Aeroport. Programul liniei Expres 4 barat va fi în funcție de cursele de pe Aeroportul Internațional „Traian Vuia", această linie fiind concepută pentru a deservi călătorii dinspre Aeroportul Internațional spre Gara de Nord și invers.

Biletele pentru o asemenea cursă sunt cele valabile pentru orice cursă Expres, iar prețul unui bilet este de 2,5 lei. Abonații de pe linia Expres 4 vor putea folosi și autobuzele care circulă pe noua linie Expres 4 barat."

_____________
Care e diferenta de traseu intre 4 si 4 barat? Ce anume a determinat crearea acestei noi linii?

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Lun 01 Apr 2013 11:03:42    Titlul subiectului: 163771

http://adevarul.ro/locale/timisoara/pasi-concreti-extinderea-retelei-transport-timisorene-cnadnr-cedat-bucata-dn6-administratiei-locale-1_51581df700f5182b856c71ab/index.html#

"Pași concreți pentru extinderea rețelei de transport timișorene: CNADNR a cedat o bucată din DN6 administrației locale

31 martie 2013

Articol de Vali Silaghi

În viitor, drumul spre Ghiroda va putea fi făcut și cu firobuzul.

Începută cu înființarea liniilor de autobuz metropolitane, extinderea transportului public și la localitățile învecinate Timișoarei ar putea căpăta noi dimensiuni în curând. Proiectele despre care s-a vorbit cel mai mult se referă la prelungirea liniilor de troleibuz 11 și 14.

La sfârșitul acestei săptămâni, Compania Națională de Autostrăzi și Drumuri Naționale a cedat, prin hotărâre de guvern, o porțiune de DN 6, la ieșirea din Timișoara spre Lugoj. Acest lucru a fost făcut pentru a facilita demararea proiectului pentru extinderea liniei firobuz 11 până la Ghiroda. "Nu știu toate detaliile tehnice, dar fără acest transfer de teren proiectul nu ar fi putut beneficia de finanțare", a spus primarul Nicolae Robu. Ideea extinderea liniei 14 până în Dumbrăvița a apărut în timpul administrației Ciuhandu, iar licitația pentru executarea acestor lucrări va fi făcută cât de curând. Pentru a putea beneficia de finanțare europeană, proiectul trebuie implementat până la finalul anului. Linia firobuzului 14 va fi extinsă cu încă 12 stații, acesta urmând să întoarcă la sensul giratoriu de la ieșirea din Dumbrăvița spre Giarmata. Valoarea totală a proiectului pentru extinderea liniei 14 este de peste 17 milioane de lei și urmează a fi implementat pe o perioadă de 11 luni, începând cu data de 30 ianuarie 2013. Asistența nerambursabilă din partea Uniunii Europene este de aproape 14 milioane de lei, prin Regio - Programul Operațional Regional 2007-2013, Axa prioritară 1 „Sprijinirea dezvoltării durabile a orașelor – poli urbani de creștere”."

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Dum 07 Apr 2013 18:48:40    Titlul subiectului: 163860

http://adevarul.ro/locale/timisoara/trasee-autobuzele-ratt-urma-inchiderii-circulatiei-michelangelo-1_515fed5200f5182b858cfad2/index.html

"Trasee noi pentru autobuzele RATT, în urma închiderii circulației de pe Michelangelo
6 aprilie 2013
Articol de Stefan Both

Încep lucrările la realizarea subpasajul de la Michelangelo Demararea lucrărilor la Podul Michelangelo, care vor începe luni, 8 aprilie, determină RATT să reconfigureze traseele liniilor de transport urban Expres 7 și Expres 8.

Începând de luni, autobuzele care circulă pe linia Expres 7 din zona Freidorf vor avea traseul neschimbat până la Podul Mitropolit Andrei Șaguna, unde vor vira la stânga și vor opri în stația de pe pod. Mai departe, autobuzele de pe linia Expres 7 vor circula Până la Poșta Mare cu încă o oprire, care va fi în stația I.C. Brătianu, stație în care opresc de obicei troleibuzele de pe linia 19. La întors se păstrează traseul consacrat. Traseul liniei Expres 8 va suferi mai multe modificări. Călătorii care obișnuiau să circule din Calea Șagului spre centrul orașului, vor avea la dispoziție un nou traseu. Din pricina lucrărilor de la Podul Michelangelo, autobuzele de pe linia Expres 8 nu mai pot ajunge până în zona cartierul Fabric. În aceste condiții, autobuzele se vor îndrepta din Calea Șagului spre centrul orașului și vor avea stații noi la Podul Mitropolit Andrei Șaguna și la Catedrala Mitropolitană. Denumirea acestui nou traseu va fi Expres 33. Călătorii din zona Fabric care circulau pe linia Expres 8, vor avea la dispoziție un traseu nou intitulat linia 22 autobuze. Din vechiul traseu al liniei 8 se păstrează următoarele stații: Apateu, Câmpului, Iosif Vulcan, Baba Dochia, Iepurelui, Liceul Calderon. Autobuzele vor înainta până la fântâna arteziană de pe strada J. H. Pestalozzi, vor vira la dreapta pe Splaiul Nistrului, urmând să intre pe porțiunea traseului nou pe Bulevardul Revoluției din 1989, strada Hector, Bulevardul Take Ionescu, strada Nicu Filipescu și retur. Pe sectorul Splaiul Nistrului – strada Hector, în ambele sensuri, se vor înființa patru stații: pe Bulevardul Revoluției din 1989, între Consiliul Județean Timiș și Liceul Ana Aslan stația Prefectură; pe strada Hector, în actuala stație Hector a linie 40 autobuze; pe Bulevardul Take Ionescu, stația Bastion, comună cu troleibuzul 11, 17, Expres 4 și Expres 4 barat; pe strada Nicu Filipescu, înainte de strada Henri Coandă, stația Filipescu"

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul TIMIȘ Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3  Următoare
Pagina 2 din 3

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community