Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Regulamentul Metrorex-ului

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Metroul bucurestean
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
bogdanpopescu



Data înscrierii: 20/Dec/2007
Ultima vizita: 11/Sep/2008
Mesaje: 346
Locație: Bucuresti 1

MesajTrimis: Sâm 01 Mar 2008 18:47:11    Titlul subiectului: Regulamentul Metrorex-ului 89399

Reguli de calatorie cu metroul:

    1. Este interzisa asteptarea trenului de metrou dincolo de banda de siguranta marcata la marginea peronului

    2. Calatorii care coboara din tren au prioritate fata de cei care urca.

    3. Sunt interzise urcarea si coborarea calatorilor in si din tren dupa anuntul a inchiderii usilor.
    METROREX nu va fi responsabila sub nici o forma de eventualele accidente produse datorita tentativei de trecere prin usile trenului dupa efectuarea anuntului de avertizare a inchiderii usilor.

    4. Este interzisa sprijinirea calatorilor in timpul mersului trenului de usile de acces. Se recomanda sa se foloseasca in acest scop barele sau manerele de sprijin.

    5. Nu se recomanda stationarea calatorilor in zona burdufurilor de comunicatie intre vagoane, acestea fiind destinate deplasarii in tren.

    6. Este strict interzisa actionarea semnalului de alarma fara motiv. Orice abuz va fi pedepsit.

    7. In cazul in care este sesizata functionarea anormala a vagonului sau o degajare de fum, se va actiona sistemul de alarma cu interfon si se vor astepta instructiunile personalului de conducere a trenului.

    8. In cazul opririi trenului intre statii, calatorii trebuie sa astepte plecarea trenului sau recomandarile personalului de conducere a trenului.

    9. Dupa oprirea trenului la peron, pentru deschiderea individuala a usilor de acces in cazul trenurilor echipate cu acest sistem, apasati butonul local de comanda amplasat in zona mediana a usii.

    10. Urcarea si coborarea calatorilor care transporta carucioare pentru copii sau al calatorilor in scaune rulante se va face oblogatoriu pe la prima usa in sensul de mers al trenului.

    11. In cazul in care este observat un obiect suspect sau abandonat, calatorii sunt rugati sa alerteze de urgenta personalul METROREX sau orice agent de politie sau de paza, sa se indeparteze si sa nu atinga obiectul respectiv. Este ilegala introducerea oricarui obiect periculos in statiile sau trenurile de metrou.

    12. In timpul cat se afla in incinta metroului calatorii sunt obligati sa aiba in posesie o legitimatie valabila de calatorie. Contravenientii vor fi sanctionati conform Legii nr. 150/2005.


Regulament citat din fluturasul distribuite gratuit de METROREX.

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
vvvladut



Data înscrierii: 28/Feb/2008
Ultima vizita: 05/Mar/2008
Mesaje: 9
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 03 Mar 2008 18:52:29    Titlul subiectului: Re: Regulamentul Metrorex-ului 89512

bogdanpopescu a scris:
2. Calatorii care coboara din tren au prioritate fata de cei care urca.
Am observat in ultima vreme un "trend" din ce in ce mai enervant: calatorii care asteapta sa se urce...de fapt nu mai asteapta si dau buzna peste cei care ies! Nu inteleg ce e cu obiceiul asta, nu era asa parca pana acum 1 an...

Ca sa nu mai zic ca nu exista nici o minima intelegere a cutumei care zice ca pe scarile rulante cei care stau pe trepte ar trebui sa stea pe partea dreapta doar si sa lase partea stanga celor care o iau la fuga pe scari.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Impiegatul



Data înscrierii: 10/Apr/2007
Ultima vizita: 27/Feb/2024
Mesaje: 186
Locație: Bucuresti 6 (Crangasi) & 5 (Rahova)

MesajTrimis: Lun 03 Mar 2008 23:06:23    Titlul subiectului: 89533

De cand ma stiu, acesta cutuma nu prea a existat, referitor la scarile rulante. De cand circul cu metroul s-a gasit cineva care sa se posteze admirativ pe mijlocul scarilor. Cat despre regula la intrarea in tren, doar daca exsta mistreti se petrece. Altfel se circula normal. Ce este adevarat este ca au cam crescut turmele de mistreti prin oras. Twisted Evil
_________________
Du-ma acasa mai tramvai...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vvvladut



Data înscrierii: 28/Feb/2008
Ultima vizita: 05/Mar/2008
Mesaje: 9
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 04 Mar 2008 14:26:42    Titlul subiectului: 89563

Cert e ca la Obor in fiecare seara am de a face cu aceste turme cand incerc sa cobor. Poate e o zona unde se aduna mistretii de care vorbesti...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
BOGDABUS



Data înscrierii: 22/Sep/2006
Ultima vizita: 30/Oct/2023
Mesaje: 44
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 04 Mar 2008 14:39:43    Titlul subiectului: 89565

Nu numai la Obor sunt astfel de persoane.
La toate statiile aglomerate se intampla sa nu te lase sa cobori si se baga peste tine, deabia daca poti sa mai iesi. Acest prost obicei este de mult, dar nu era asa des intalnit pentru ca nesimtirea era mai mica decat acum.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
freyutz



Data înscrierii: 04/Oct/2007
Ultima vizita: 20/Ian/2010
Mesaje: 63
Locație: Bucuresti 6 (Militari; Moinesti)

MesajTrimis: Mie 05 Mar 2008 09:41:58    Titlul subiectului: 89607

Sa stiti ca la Unirii 2 nu se intampla asa de dimineata si chiar se creeaza un culoar in dreptul usilor pt a lasa calatorii sa coboare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 20 Iun 2009 08:08:06    Titlul subiectului: Re: Regulamentul Metrorex-ului 112637

bogdanpopescu a scris:
Reguli de calatorie cu metroul:

1. Este interzisa asteptarea trenului de metrou dincolo de banda de siguranta marcata la marginea peronului

Ar trebui sa se puna accent mai ales pe aceasta regula, este din ce in ce mai putin respectata, am vazut si multi copii care se jucau dupa aceasta banda, tocmai cu putin timp ca metroul sa intre in statie. Poate ar trebui anuntata aceasta regula din cand in cand la difuzor, sau si mai bine daca tot exista monitoarele LCD in statii, pe langa reclame ar mai putea afisa din cand in cand regulile de calatorie cu metroul.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Kaustik



Data înscrierii: 11/Noi/2008
Ultima vizita: 03/Mar/2024
Mesaje: 766
Locație: Ploiesti; Bucuresti; Braila

MesajTrimis: Sâm 20 Iun 2009 14:08:35    Titlul subiectului: 112656

Regulamentul calatoriei cu metroul este afisat din cand in cand la monitoarele LCD, am vazut eu. Numai ca, specific instinctual, bucuresteanul isi schimba privirea cand vede asta pentru ca, chipurile, "deja le stiu" si mai interesante i se par reclamele cu salate si castraveti, horoscopul sau cine e noua Miss Metrou...
_________________
"O tara dezvoltata nu este una unde saracii pot merge cu masina, ci una unde bogatii folosesc transportul public." E.P.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Flo



Data înscrierii: 26/Iul/2007
Ultima vizita: 05/Oct/2016
Mesaje: 357
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 20 Iun 2009 21:47:22    Titlul subiectului: 112671

Util ar fi sa se monteze dispozitive ca in Praga sau Budapesta, unde suna o alarma (nu asurzitoare Razz) cand cineva calca sau trece banda, cu exceptia cazului cand metroul e oprit la peron.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
rosetti61



Data înscrierii: 03/Iul/2006
Ultima vizita: 29/Mar/2024
Mesaje: 1177
Locație: Bucuresti 6 (Militari)

MesajTrimis: Sâm 20 Iun 2009 22:50:36    Titlul subiectului: 112675

Inainte se anunta la difuzor cand cineva calca banda galbena: "Va rugam nu depasiti banda galbena!" Dar cine sa mai stea cu ochii in monitoare...
_________________
Hans Oerlemans si minunatele lui tramvaie
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
2009



Data înscrierii: 24/Feb/2009
Ultima vizita: 22/Aug/2014
Mesaje: 62

MesajTrimis: Dum 21 Iun 2009 17:19:08    Titlul subiectului: 112689

Cel mai bine si mai eficient ar fi montarea de Platform Edge Doors (un sistem de usi de sticla aflate pe peron, care se deschid doar la sosirea trenului in statie, usile de la vagon sincronizandu-se cu cele de sticla de pe peron si ambele deschizandu-se deodata. Cand usile de la vagon se inchid, se inchid si cele de pe peron si raman inchise pana la sosirea urmatorului tren.) Un astfel de sistem ar fi foarte bun deoarce nimeni nu ar putea pica accidental pe linie, nu poate fi impins si evita sinuciderile)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Flo



Data înscrierii: 26/Iul/2007
Ultima vizita: 05/Oct/2016
Mesaje: 357
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 23 Iun 2009 13:42:54    Titlul subiectului: 112759

Asta ar fi o miscare fatala pentru metroul din Bucuresti. Dupa ce ca majoritatea calatorilor intuiesc deja unde "pica" usile vagoanelor si se ingramadesc deja la ele, cu usile deja marcate la peron ar fi parca un indemn "stati aici, ingramaditi-va si nu-i lasati pe ceilalti sa coboare"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dave



Data înscrierii: 26/Feb/2009
Ultima vizita: 05/Oct/2020
Mesaje: 74
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 23 Iun 2009 18:34:42    Titlul subiectului: 112770

Nu stiu cat de fezabil ar fi ideea cu usile, caci statiile de metrou sunt ventilate prin tunel in multe cazuri. Geamurile ar obstructiona mult curentii de aer.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cipmars



Data înscrierii: 03/Sep/2007
Ultima vizita: 19/Mar/2019
Mesaje: 46
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 25 Iun 2009 23:02:03    Titlul subiectului: Mistreti 112897

Cel mai tare ma enervau cucoanele mistret. Se postau in usa si dadeau navala pe locuri cum se deschideau usile. Si daca le impingeam inapoi afara (ceea ce se intampla de fiecare data) strigau mai tare ca la viol. Cucoanele si batranii, nu toti, unele si unii, au impresia ca li se cuvin incalcari de regulamente si de reguli de circulatie in intersectii si la schimbari de banda.
_________________
Mi-ar placea sa am permis A B C D B+E C+E D+E dar am numai B.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
ByOnu



Data înscrierii: 19/Mar/2010
Ultima vizita: 09/Noi/2023
Mesaje: 178
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 22 Oct 2010 22:44:52    Titlul subiectului: 135332

Nu-s sigur daca aici trebuie postat acest mesaj, dar 50% are legatura cu subiectul in cauza:

Azi am mers cu un coleg (un fan mai nou al metroului) pana la Berceni, la rugamintea lui ca sa vada si el cum iese trenul la suprafata. Ok, precum si in trecut am remarcat faptul ca agentii Scorseze (nu-l bag si pe scorsezeul nostru in oala asta, sa fie clar) dupa Aparatori incep sa se lafaiasca in tren. Se intind pe scaune, incep sa urle, sa se strige, sa injure... pai ma simt mai in nesiguranta singur cu aia. Oricum, ma intreaba unul: "Cu ce ocazie pe aici baieti?" - "Am venit sa vada si el cum iese la suprafata" - "A, te joci de-a ghidul la metrou sau ce?" ... "Le am cu metroul in general" - "Cum adica le ai" - "Adica ma pricep, imi place domeniul asta" - "Aa, adica sti din ce materiale sunt facute, nu?"...

Asa, asta a fost partea frumoasa, insa la Berceni, dupa ce am coborat din tren am mai ramas ca sa vedem iesirea trenului si plecarea celuilalt. Peste 30 sec iese casiera si ne spune "Am primit ordin de la dispecerat sa iesiti din statie imediat sau sa urcati in primul tren". Am incercat sa-i explic stimatei doamne ca "astept pe cineva", si ca mi-am platit calatoria. Mi-a spus ca nu e voie sa stai, i-am aratat faptul ca regulamentul spune ca nu este permis statul nejustificat in statii, insa eu i-am precizat motivul. N-aveai cu cine, in cele din urma un scorseze se indrepta spre noi in graba, nici n-am mai stat la discutii. Am luat-o lent de tot la pas spre pasajul de corespondenta.
Initial am vrut sa reclam acest incident la telefonul calatorului, insa am renuntat la idee deoarece mi-as fi facut doar probleme. Am inceput sa tastez numarul, insa mi-a venit ceva in minte, daca cei de la dispecerat (presupunand ca se referea la cel de la Unirii) au cerut plecarea noastra, noi sunam tot acolo, cine avea sa-mi tina partea? Unde se afla sediul Metrorex mai exact?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul MSN Messenger
subway guru



Data înscrierii: 02/Iul/2010
Ultima vizita: 14/Noi/2013
Mesaje: 634
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 22 Oct 2010 22:50:31    Titlul subiectului: 135334

Sediul Metrorex e la etajul 9 in Palatul CFR, dispeceratul e in PU1.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Metroul bucurestean Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community