Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Inmatriculare tramvaie/troleibuze
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Diverse (Bucuresti)
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
OAB



Data înscrierii: 25/Noi/2005
Ultima vizita: 10/Mai/2022
Mesaje: 1621
Locație: Cluj

MesajTrimis: Mar 20 Dec 2005 02:47:11    Titlul subiectului: 000000000 8154

Fiecare vehicul trebuie să aibă număr de înmatriculare. Pare un nonsens ca un troleibuz să aibă două numere: cel de parc + cel de înmatriculare, dar asta e Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mar 20 Dec 2005 09:24:51    Titlul subiectului: 8160

OAB a scris:
Fiecare vehicul trebuie să aibă număr de înmatriculare. Pare un nonsens ca un troleibuz să aibă două numere: cel de parc + cel de înmatriculare, dar asta e Rolling Eyes
Pai e mai usor de operat, pe plan intern, cu numere de parc, decat cu numere de inmatriculare, fie si din simplul motiv al usurintei de completare a formularisticii birocratice... Apoi autobuzele si referintele la ele sunt mai usor de gestionat prin prisma unor numere scurte si sugestive in locul unora greoaie, e mai simplu de spus/scris "1187" decat, pur exemplificativ, "B-71-GRD"...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Tom



Data înscrierii: 20/Oct/2005
Ultima vizita: 28/Feb/2008
Mesaje: 604
Locație: Bucuresti; Iasi

MesajTrimis: Mar 20 Dec 2005 11:20:58    Titlul subiectului: 8175

OAB a scris:
Fiecare vehicul trebuie să aibă număr de înmatriculare. Pare un nonsens ca un troleibuz să aibă două numere: cel de parc + cel de înmatriculare, dar asta e Rolling Eyes
Dupa parerea mea, troleibuzele sunt autobuze electrice, adica pot circula oriunde este retea, iar daca nu este, pot circula remorcate, cu acumulator (daca le tine) si asa mai departe. De altfel, toate troleibuzele duse in orasele care le-au comandat au avut numere provizorii emise de Politie. Deci, parerea mea este ca troleibuzele trebuie sa aiba numere de inmatriculare. Faptul ca regiile de transport si pasionatii le identifica mai usor dupa numerele de parc, e cu totul altceva.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tudor
Vizitator






MesajTrimis: Lun 17 Apr 2006 13:59:57    Titlul subiectului: 59949

A inceput inmatricularea tramvaielor? Am vazut ca 120, pe linia 34, are un numar in fata si in spate, B 01695. Nu pe tablita ca la IK415 (unele), ci pictat pe dunga galbena.
Scris cu un sablon. Am mai vazut astfel de numere pe tramvaie. Nu am mai luat ap. foto cu mine in ultima vreme. :
Ar fi culmea sa inmatriculeze si tramvaiele Laughing
Sus
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Lun 17 Apr 2006 15:03:50    Titlul subiectului: 59952

Da, au inceput sa puna numere de inmatriculare la tramvaie. Mi-a povestit frate-miu ca a vazut deja vreo doua cu numerele pe ele. Inca n-am fotografiat nici eu nici un astfel de "exponat".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bercenicity



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 17/Mai/2023
Mesaje: 553

MesajTrimis: Lun 17 Apr 2006 17:51:38    Titlul subiectului: 59972

Tramvaiul este participant la trafic... are logica din punct de vedere al politiei...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
bogdan_buc



Data înscrierii: 04/Ian/2006
Ultima vizita: 12/Dec/2013
Mesaje: 279
Locație: Bucuresti 3 (Vitan)

MesajTrimis: Lun 17 Apr 2006 18:05:36    Titlul subiectului: 59974

Am vazut si eu azi tramvaiul #107 inmatriculat pe dunga galbena. Foarte ciudat Shocked . Nu inteleg de ce ar fi mai usor pt politie sa retina un nr de inmatriculare, cand tramvaiele au deja nr de parc. Voi ce ati prefera sa memorati?
Sunt curios totusi cum vor inmatricula si celelalte modele de tramvaie mai putin patratease decat V*A... ar fi interesant sa vad un Rathgeber cu placuta pe el Smile . Banuiesc ca noua moda s-ar putea extinde... poate peste un an vom avea asa ceva si pe metrouri, ca sa mai scape de niste combinatii nefolosite Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Tom



Data înscrierii: 20/Oct/2005
Ultima vizita: 28/Feb/2008
Mesaje: 604
Locație: Bucuresti; Iasi

MesajTrimis: Lun 17 Apr 2006 21:20:36    Titlul subiectului: 59977

bogdan_buc a scris:
...Nu inteleg de ce ar fi mai usor pt politie sa retina un nr de inmatriculare, cand tramvaiele au deja nr de parc. Voi ce ati prefera sa memorati??
Situatia este stupida. Parerea mea este ca troleibuzele ar trebui sa primeasca numere de inmatriculare de la Politie + numarul de parc, pentru ca ele sunt autobuze electrice, pana la urma. Tramvaiele sunt insa vehicule care necesita cale de rulare proprie, chiar daca aceasta este comuna cu cea a altor vehicule, pe unele portiuni.
Problema legata de numerele de inmatriculare este insa limita lor, foarte curand de atins in Bucuresti. Dupa multa gandire care face cinste bancurilor in domeniu, s'a adoptat un sistem de numere de tipul: XX NN YYY, nu-l mai prezint pentru ca n'are sens. Ideea este ca acest sistem permite un total de:
99*(25^3)=1546875 combinatii. Din acestea scadem 99*2*625=123750, adica numere care nu incep cu I si O si mai scadem 99*25*2=4950, adica numere care nu se termina cu II sau OO. Rezulta 1418175 combinatii, din care mai scadem cu generozitate acele denumiri care n'ar sta bine deloc nici pe numere, nici pe hartie: C*r, C*c, F** si alte cateva, mai reducandu-se astfel numarul de combinatii. Pentru a mai salva niste combinatii, s'a hotarat ca troleibuzele si alte vehicule care pana acum nu se inmatriculau sa primeasca numere de la primarii. Se pare ca fiecare primarie si-a inventat propriul sistem de numerotare.
Alfabetul are 26 litere, incluzand Q, deci fara el raman 25. Peste tot unde apare 25 si 625=25^2, inseamana ca litera Q a fost exclusa in toate cazurile. Oricum, aceste numere nu-mi plac. Cand s'au introdus si la autobuze, am aruncat lista pe care o aveam cu numerele vechi.
Ideea de a trece de la troleibuze si tramvaie fara numere de inmatriculare la aceasta solutie mi se pare super-stupida, probabil o afacere pentru vreo firma care face placutele, dar nu inteleg de ce nu le-au pus si la tramvaie. Explicatia ar fi ca vehiculele au fost inregistrate la primarie, dar producatorul nu poate fabrica placutele atat de repede.
Eu as fi dat numere de inmatriculare normale la troleibuze, iar tramvaiele sa ramana cu numerele lor de parc. Asa, am adoptat o practica sovietica: scrierea numarului cu vopsea pe vehicul.
Tramvaiele cu placuta de inmatriculare seamana cu avioane cu placuta in fata la pilot: "Circula deviat pe la Balotesti" Evil or Very Mad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
A.C_DAF
Vizitator






MesajTrimis: Mie 17 Mai 2006 16:03:56    Titlul subiectului: *Inmatriculare tramvaie/troleibuze 23108

Am vazut de ceva timp ca si tramvaiele au inceput sa fie "inmatriculate" ca si troleibuzele cu numere de primarie.Doar ca la tramvaie nu s-au mai confectionat placute si numarul este vopsit direct


tramvai1.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  37.58 kb
 Vizualizat:  de 29191 ori

tramvai1.jpg


Sus
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Joi 08 Iun 2006 20:07:00    Titlul subiectului: 60961

Acum o altă găselniță a RATB.. la V3A-uri (chiar și nemodernizate) au scris numărul de parc în stânga și în drepata articulațiilor, pe dunga galbenă:
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Vin 09 Iun 2006 08:25:26    Titlul subiectului: 60981

Dr2005 a scris:
Acum o altă găselniță a RATB.. la V3A-uri (chiar și nemodernizate) au scris numărul de parc în stânga și în drepata articulațiilor, pe dunga galbenă:
Ei, va mai aduceti aminte de "accidentele" in care V3A-urile se mai rupeau? Poate le-au pus numerele alea ca sa poata reconstitui puzzle-ul... Laughing Laughing Embarassed
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ratbmetrou



Data înscrierii: 01/Iul/2006
Ultima vizita: 25/Iul/2010
Mesaje: 175
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 23 Iul 2006 16:24:31    Titlul subiectului: 62567

Chiar azi vorbeam cu cineva... Inmatricularea cu numere de Primarie mi se pare o idee buna. Vehiculele rutiere oricum trebuiau inmatriculate, de ce sa nu le evidentiem ca sunt din ograda noastra, tot asa cum militienii verzi-albastrii au MAI sau A...
Fara caterinca, in memoria softului GPS se pot introduce atat nr de parc auto cat si nr de inmatriculare, ca sa nu mai zic de linia pe care circula in momentul respectiv. Totul automatizat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
pmp



Data înscrierii: 07/Iul/2006
Ultima vizita: 31/Aug/2021
Mesaje: 256
Locație: Ilfov

MesajTrimis: Dum 03 Sep 2006 21:01:41    Titlul subiectului: 64202

Si troleibuzele Dac din Berceni au primit nr de inmatriculare. Oricum nu cred ca le caseaza in curand, pentru ca nu prea au ce pune in locul lor. Probabil ca atunci cand vor sosi cele 100 troleibuze noi se va intampla ce se intampla acum cu Dac-urile 112 UDM.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Dum 03 Sep 2006 21:16:32    Titlul subiectului: 64203

pmp a scris:
Si troleibuzele Dac din Berceni au primit nr de inmatriculare.
Și, în scurt timp, vor primi toate troleibuzele RATB. Taloanele de înmatriculare sunt deja venite pentru toate troleibuzele(inclusiv Rocar 312E și 512E) (și tramvaiele?) însă se așteaptă sosirea plăcuțelor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
bogdan_buc



Data înscrierii: 04/Ian/2006
Ultima vizita: 12/Dec/2013
Mesaje: 279
Locație: Bucuresti 3 (Vitan)

MesajTrimis: Lun 20 Noi 2006 21:21:51    Titlul subiectului: 66613

Am observat ca fenomenul inmatricularii tramvaielor continua, in mod incredibil cu V2Burile Shocked . Cred ca am vazut deja cam toate aceste tramvaie au nr. de inmatriculare pictat pe fata si "fata". Nu ma asteptam sa se deranjeze Ratbul si cu astea...
Si au pus si pe V3Burile noi, am vazut astazi vreo 2, care aveau astfel de numere. E interesant faptul ca pentru astea s-au deranjat sa faca placute, ba chiar au facut un spatiu in masca boturilor, in care sa puna placuta, iar aceasta arata foarte la locul ei acum, parca ar fi de masina Very Happy .
Sunt curios totusi: V2Auri inmatriculate a vazut careva?

_________________
Urasc vremurile astea Mad (si nu ma refer neaparat la oras...)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
power322



Data înscrierii: 20/Iun/2006
Ultima vizita: 04/Mai/2014
Mesaje: 200

MesajTrimis: Lun 20 Noi 2006 22:09:49    Titlul subiectului: 66615

Si V3A-93-2S #237 a primit numar de inmatriculare care a fost pus chiar in dreptunghiul galben de la masca. De altfel au primit numere de inmatriculare si vagoanele depourilor Alexandria si Colentina.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Trix



Data înscrierii: 02/Aug/2006
Ultima vizita: 04/Noi/2020
Mesaje: 1194

MesajTrimis: Sâm 16 Dec 2006 22:44:37    Titlul subiectului: 68203

Dupa vechiul cod rutier, se spune asa
Citat:
Tramvaiele si troleibuzele se inmatriculeaza de catre unitatile care le detin
Deci, pana la o reglementare contrara celor de mai sus, RATB poate face ce vrea cu numerele de la tramvaie si troleibuze. Chiar acum, dupa ce le-au pus numere din acelea galbene sau pictate pe ele si li s'au emis certificate de inmatriculare, poate ati observat ca acelea vechi inca n'au fost inmatriculate asa, pentru a fi schimbate la momentul oportun cu ceva modernizat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Sâm 16 Dec 2006 23:32:40    Titlul subiectului: 68205

Și Dac-urile troleibuze au primit numere de înmatriculare... și #7424 s-a bucurat de ele doar cateva saptamani. Am auzit (pe la niște șoferi, ce-i drept) că deja toate troleibuzele și tramvaiele ar fi înmatriculate, dar mai sunt plăcuțe de sosit și numere de vopsit. Deci probabil că și V3A nemoderniazte au nr de înmatriculare. La fel și T4R.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
metrou.usor



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 02/Mar/2007
Mesaje: 536
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 07 Ian 2007 14:53:07    Titlul subiectului: 42882

Modul de inmatriculare la troleibuzele Ikarus 415T este usor deoarece acestea au spatiu special , la DAC si Saurer s-a ales un loc dupa cum arata mai bine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
silviu_alex



Data înscrierii: 06/Noi/2006
Ultima vizita: 18/Sep/2010
Mesaje: 46
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 17 Ian 2007 20:09:45    Titlul subiectului: 44045

Am auzit pe antena 1 parca, si tramvaiele si troleele au carte verde. Ca asa e legea. M ise pare o aberatie totala.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Trix



Data înscrierii: 02/Aug/2006
Ultima vizita: 04/Noi/2020
Mesaje: 1194

MesajTrimis: Mie 17 Ian 2007 23:15:49    Titlul subiectului: 44070

E posibil ca asigurarea sa contina si carte verde. Si eu am, desi n'am cerut-o.
Probabil ca acum asigurarile obligatorii includ si aceasta carte verde.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ANTENA



Data înscrierii: 29/Sep/2006
Ultima vizita: 20/Mar/2007
Mesaje: 52

MesajTrimis: Mie 21 Feb 2007 23:38:38    Titlul subiectului: mghm 76419

De ce autobuzele din Bucuresti nu au numere specifice de la primarie ca la trolee. De ex, in Cluj-Napoca au.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Joi 22 Feb 2007 09:40:57    Titlul subiectului: 76431

Peste tot in tara, inclusiv in Bucuresti si Cluj, autobuzele au numere de inmatriculare normale ca orice alta masina, camion, duba sau... autobuz Smile

Pot fi numere normale (XX-99-YYY), de rodaj sau de leasing.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
bubu68



Data înscrierii: 12/Mai/2006
Ultima vizita: 23/Feb/2007
Mesaje: 12

MesajTrimis: Vin 23 Feb 2007 13:06:50    Titlul subiectului: 76523

ANTENA a scris:
De ce autobuzele din Bucuresti nu au numere specifice de la primarie ca la trolee. De ex, in Cluj-Napoca au
De la primarie primesc numere speciale (pe fond galben) numai utilajele. Autovehiculele (inclusiv autobuzele) se inmatriculeaza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CRAZY BOY



Data înscrierii: 22/Apr/2008
Ultima vizita: 09/Iul/2012
Mesaje: 368
Locație: Fundeni (jud. IF)

MesajTrimis: Sâm 09 Aug 2008 22:30:25    Titlul subiectului: 96870

Am vazut ca cam la toate tramvaiale de pe 21 au inceput sa le stearga numerele de inmatriculare vopsite pe tramvaie si prinse in nituri cele de tabla.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Diverse (Bucuresti) Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community