Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Aspecte pozitive in activitatea STB (RATB)

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Diverse (Bucuresti)
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
bercenicity



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 17/Mai/2023
Mesaje: 553

MesajTrimis: Mie 12 Apr 2006 21:27:58    Titlul subiectului: Aspecte pozitive in activitatea STB (RATB) 59822

Azi pe la 22.10 am vazut ceva ce nu vei in fiecare zi: un 101 care lua calatori pe traseul de retragere... in fine... nu prea stia omul prea bine statiile: la statia Ciceu a oprit la vreo 30 m dupa statie...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
itb 139



Data înscrierii: 02/Iul/2007
Ultima vizita: 14/Feb/2014
Mesaje: 862
Locație: Bucuresti 1 (Grivita)

MesajTrimis: Mar 19 Feb 2008 21:36:27    Titlul subiectului: *Aspecte pozitive in activitatea RATB 88891

In ultimul timp am vazut am vazut mai multe aspecte pozitive la RATB!
Zilele trecute am vazut un fapt care oarecum m-a impresionat, soferul autobuzului 1265 de pe linia 226, in momentul cand se pregatea sa plece din statie, inchizand usile, in acel moment un calator fugea dupa autobuz. In acest moment soferul s-a oprit din drum si asta la Piata Romana si a deschis usa 3, asteptandul pe calatorul "fugar".
Astazi dimineata alt fapt m-a impresionat, un sofer al linie 381 face curat in autobuz si stergea geamul cel de la cabina soferului dinspre salon, ca sa nu mai fie plin de pete, din pacate am uitat sa iau numarul de parc.
Sa speram ca aceste fapte nu sunt singulare si ma astept la mai mult Exclamation
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ionescu



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 11/Feb/2021
Mesaje: 1204

MesajTrimis: Mie 20 Feb 2008 12:20:24    Titlul subiectului: 88905

Astea sunt chestiuni care ar trebui sa intre in normalitate. Atitudinea soferilor, trebuie sa fie corespunzatoare.
_________________
GEORGE SCRIPCARU #CONCRET primarul sufletelor noastre--Vorba olteanului: cand ajungi la Brasov, in Romania nu te mai intorci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 22 Feb 2008 15:50:20    Titlul subiectului: 88968

Aspecte pozitive:
-Modernizarea caii de rulare a tramvaielor (chiar daca in multe cazuri sunt si sincope),
-Planul pentru extinderea retelei de troleibuz (Piata Sudului-Piata Unirii),
-Linia 41, cu cale separata de rulare, si un timp mai mic de parcurs intre Piata Presei Libere si Ghencea (asta cand nu se blocheaza intersectiile de la Miciurin, Lujerului, Tricodava, etc...)
-Reinnoirea parcului de autobuze (Mercedes Citaro I si II), troleibuze (Irisbus Citelis), tramvaie (V3A-93-CH-PPC),
-As indrazni sa trec si sistemul automat de taxare (SAT-ul) la aspecte pozitive, chiar daca mai sunt multe lucruri de pus la punct la el,
-Si desi exista probleme cu frecventele mijloacelor de transport in comun, un aspect pozitiv este faptul ca nu mai vedem imaginile de acum 20 de ani cu oameni circuland pe tampoanele tramvaielor sau cu autobuze arhipline circuland cu usile deschise.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
itb 139



Data înscrierii: 02/Iul/2007
Ultima vizita: 14/Feb/2014
Mesaje: 862
Locație: Bucuresti 1 (Grivita)

MesajTrimis: Mie 30 Apr 2008 19:23:24    Titlul subiectului: 92759

In ultimul timp am observat ca limbajul controlorilor RATB s-a schimbat radical, ei sunt mai politicosi, mai indulgenti cu persoanele care circula fara bilet! Acest lucru ma impresioneaza mult deoarece ii stiu pe controlorii anilor 90 care erau agresivi, rai si ar fi facut orice pentru o "spaga"!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdanpopescu



Data înscrierii: 20/Dec/2007
Ultima vizita: 11/Sep/2008
Mesaje: 346
Locație: Bucuresti 1

MesajTrimis: Joi 05 Iun 2008 21:01:49    Titlul subiectului: 94175

Un alt aspect pozitiv:

Nu stiu cine a avut initiativa, ori persoanele autobazei Alexandria, ori soferii (sau unul dintre cei doi) ai lui #4700, cert este ca s-au pus niste afise pe plafonul autobuzului mentionat pe care a fost scrisa urmatoarea propozitii:

In timpul functionarii instalatiei de aer conditionat NU deschideti geamurile!

Frumoasa idee, sper ca atat calatori, cat si soferii insisi, sa respecte aceasta cerere. Very Happy



NU deschideĂŸi geamurile!.jpg
 Descriere:
In timpul functionarii instalatiei de aer conditionat NU deschideti geamurile!
 Mărime fișier:  45.72 kb
 Vizualizat:  de 26884 ori

NU deschideĂŸi geamurile!.jpg



_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Ionescu



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 11/Feb/2021
Mesaje: 1204

MesajTrimis: Mie 08 Oct 2008 13:37:05    Titlul subiectului: 99310

Luni, 6 oct, de dimineata, am avut teburi urgente de rezolvat in Bucuresti. Stiind ca traficul va fi foarte dificil, am decis sa imi folosesc din plin portofelul electronic pe care am ceva credit.
Evident ca intai am luat metroul, dar o sa spun un pic despre el la sectiunea metrou.
Apoi am folosit RATB pe linia 133: 40 minute de la Gara de Nord la Timpuri Noi, ceea ce mi s-a parut foarte rezonabil. Autobuzul era curat, iar lumea, din cate am vazut composta, respectiv valida cardul. Mi-as dori sa vad mai multi utilizatori de card in randul tinerilor. Imi place, ca soferii au totusi putina vana si se baga, reusind sa mai amelioreze putin intervalele uneori lungi datorita santierelor si a numarului imens de masini.
Deasemenea am cumparat niste credit suplimentar pe card. In 133 am invatat si cum sa ii verific creditul. M-a invatat nevoia. La urcarea in masina am validat, dar a bipait de ... 3 ori in fractiunea de secunda pana am rebagat cardul in buzunar. Evident ca m-am suparat ca nu am apucat sa vad cat credit mi-a mancat si eram deja montat, ca am platit 3 in una... Pe Nerva Traian s-a mai golit masina si m-am dus la aparat si m-am jucat cu butonul 1... supriza m-a rugat sa apropii cardul sa imi arate informatii: credit, valabilitate... A dou surpriza a fost ca desi a bip-ait de 3 ori mi-a luat credit o data, lucru care m-a bucurat si m-a linistit. Sistemul de anuntare a functionat foarte bine, deasemena, iar Ioropa FM mi-a sunat in urechi pana la desitnatie.
Deasemenea simbata si marti am folosit linia 783. Numai de bine. La Sosiri a venit cam cu 5 minute intarziere, dar nu a fost nici un bai. Am constatat ca era ceva lume care lua expresul. Pe drum s-a comportat foarte bine, mergand uc viteza regulamentara, destul de rapid. Sistemul GPS a functionat foarte bine. Am observat o treaba pe care v-o relatez pe scurt. Estimarea timpului de ajungere la destinatie, la inceput se face pe un caz foarte defavorabil, ei punind intre statii cam 10-20 minute. Pe parcurs scade si se apropie de real. A fost curat si bine, cam aglomerat. In 45 minute am ajuns de la Otopeni la Piata Unirii.
Nu se poate sa nu o remarc si pe dra/dna de la Ghiseul de la Otopeni care dadea informatii utile si care facea o vanzare RATB-ului de zile mari, vanzand si bilete si cartele.
La plecare, am procedat cam la fel. Am mers cu masina pana la Unirii si de acolo am luat pe 783 dimineata la 8.30. Un sofer imbracat foarte curat si frumos ne dadea buna dimineata. Am mers insotit de cineva care nu avea cartela. Atunci soferul mi-a explicat ca opreste la Coltea oricum si ca acolo ma asteapta sa cumpar o cartela. Si asa a fost. Drumul a fost cam de o ora. Am remarcat cum isi facea loc in trafic si cat de rapid a fost.
Aa, si duminica am circulat bine cu RATB facand niste vizite prin Capitala, llinii utilizate: 313, 76, 137, 123. Am remarcat linia 76, pe care troleibuzele circula destul de bine si destul de pline. Cu toate acestea sunt pentru mentinerea liniei 313 in paralel, datorita accesului pe care il da la Mag. Unirea (leg. cu 104, 116, 117, 123, 124, 385). Mi-a placut reteaua si faptul ca troleibuzele merg cu viteza buna.
Concluzie: ceva s-a schimbat la RATB in bine, gradul de confort si calitatea serviciului in opinia mea este bunicica. Succes si la mai mare RATB.

_________________
GEORGE SCRIPCARU #CONCRET primarul sufletelor noastre--Vorba olteanului: cand ajungi la Brasov, in Romania nu te mai intorci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
itb 139



Data înscrierii: 02/Iul/2007
Ultima vizita: 14/Feb/2014
Mesaje: 862
Locație: Bucuresti 1 (Grivita)

MesajTrimis: Vin 10 Oct 2008 21:03:50    Titlul subiectului: 99368

Se pare ca sefii regiei au mai umblat la bunul simt al angajatiilor sai acestia fiind in mare parte amabili si intelegatori cu ,calatorii transportatii!Oricum este un pas mare catre civilizatia la care ravnim toti!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CRAZY BOY



Data înscrierii: 22/Apr/2008
Ultima vizita: 09/Iul/2012
Mesaje: 368
Locație: Fundeni (jud. IF)

MesajTrimis: Sâm 01 Noi 2008 23:46:10    Titlul subiectului: 100399

Azi de dupa amiaza eram in 282 (nu mai stiu masina) iar imediat ce acesta a plecat din statia Strada Pietricani am auzit un mesaj care ma lasat masca:"Va rugam sa va pazit bunurile iar daca vedeti pe cineva in pericol sa interveniti" mesajul era din partea POLITIEI CAPITALEI
Eu unul cred ca este o foarte buna initiativa a politiei capitalei dupa cea cu acele mici atipilde galbene de pe spatele Irisbusurilor si Mercedesurilor.
Pe acele atipilde scrie "Nu ma clanxona Nu vreu sa blochez intersectia"sau "Nu ma clanxona Conduc exact ca tine" pe acestea scrie foarte mic "www.politia capitalei.ro"

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lucian-crusher



Data înscrierii: 25/Iul/2008
Ultima vizita: 21/Dec/2010
Mesaje: 100
Locație: Bucuresti 4 (Brancoveanu - Luica)

MesajTrimis: Dum 02 Noi 2008 10:01:53    Titlul subiectului: 100412

CRAZY BOY a scris:
Azi de dupa amiaza eram in 282 (nu mai stiu masina) iar imediat ce acesta a plecat din statia Strada Pietricani am auzit un mesaj care ma lasat masca:"Va rugam sa va pazit bunurile iar daca vedeti pe cineva in pericol sa interveniti" mesajul era din partea POLITIEI CAPITALEI


Sunt setate acele mesaje chiar inainte de a ajunge in unele statii.
Pe 116 (sens spre Sfanta Vineri) mesajul este difuzat imediat dupa ce este anuntata statia Secuilor, iar pe 102 (sens spre Basarabia) mesajul este difuzat imediat dupa ce este anuntata statia Cartier Aparatorii Patriei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
itb 139



Data înscrierii: 02/Iul/2007
Ultima vizita: 14/Feb/2014
Mesaje: 862
Locație: Bucuresti 1 (Grivita)

MesajTrimis: Dum 02 Noi 2008 13:57:44    Titlul subiectului: 100421

Alt aspect pozitiv este acela ca in autobuzele Citaro1 si 2 de difuzarea de muzica buna Razz ,iar referitor la avertismentul care se difuzeaza prin autobuze acesta este de mult timp pe "piata" dar claritatea inregistrarii lasa de dorit.Si etansietatea cabinei soferului de pe Citaro este foarte buna deoarece nu se mai simte in salon mirosul de tigara atunci cand soferul fumeaza Twisted Evil .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
V3nt0R



Data înscrierii: 06/Mai/2008
Ultima vizita: 21/Feb/2024
Mesaje: 93
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 02 Noi 2008 16:36:21    Titlul subiectului: 100435

Un aspect pozitiv este si faptul ca soferii au inceput sa "bage viteze" din ce in ce mai mari, si asta nu pe 783 ci chiar pe 178 sau pe 300(daca e Ion Mihalache mai liber)...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 29 Dec 2008 00:13:02    Titlul subiectului: 103221

Un aspect pozitiv ar fi imbunatatirea (in sfarsit) frecventei liniei 135. Am circulat aproape zilnic cu aceasta linie si pot spune ce nu am mai asteptat 30-45 de minute dupa autobuz.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
itb 139



Data înscrierii: 02/Iul/2007
Ultima vizita: 14/Feb/2014
Mesaje: 862
Locație: Bucuresti 1 (Grivita)

MesajTrimis: Lun 05 Ian 2009 20:28:01    Titlul subiectului: 103708

Unul dintre cei mai tonici vatmani din Bucuresti se gaseste pe linia 45 pe vagonul #143 fost pe vagonul #050 schimbul 1.Acest vatman este cel mai haios si bine dispus vatman de la RATB!!!! Very Happy Very Happy Very Happy Va recomand o plimbare cu el pe linia 45 la schimbul 1 pe vagonul mai sus prezentat si va asigur ca o sa aveti o zi buna Very Happy .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ionescu



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 11/Feb/2021
Mesaje: 1204

MesajTrimis: Mar 06 Ian 2009 11:58:43    Titlul subiectului: 103749

Am circulat cu RATB zilele trecute si am constatat cu placuta surprindere, ca atunci cand traficul este rezonabil in Bucuresti si mijloaele de transport in comun se misca bine si la intervalele programate.
Nu prea am auzit manele prin masini, ci posturi de radio sau muzica populara. M-am descurcat de minune cu sistemul SAT pe care il folosesc ca utilizator de card RATB.
Deasemenea am remarcat lovitura pe care RATB (+Metrorex) au cam dat-o taximetristilor in noaptea de Aul Nou. S-a circulat la 20-30 minute, iar masinile erau destul de ocupate. Deasemenea in metrou era destula lume. Nu stiu daca in restul noptii au aparut suplimentari, dar stiu ca la 6 dimineata era destula lume in statii.
Am remarcat deasemenea ca vehiculele erau destul de spalate si curate pe exterior. Am observat si noul terminal de la Sf. Gheorghe care este destul de larg si de bine amenajat, mai putin partea de parcare auto.

_________________
GEORGE SCRIPCARU #CONCRET primarul sufletelor noastre--Vorba olteanului: cand ajungi la Brasov, in Romania nu te mai intorci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 14 Feb 2009 20:18:46    Titlul subiectului: 106094

M-a surprins in mod placut frecventa tramvaielor de pe linia 14. Astazi am asteptat pe cineva o perioada mai lunga de timp in zona Foisor. Desi este o zi nelucratoare frecventa tramvaielor de pe aceasta linie era intre 5 si 8 minute.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ionescu



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 11/Feb/2021
Mesaje: 1204

MesajTrimis: Sâm 14 Feb 2009 22:44:02    Titlul subiectului: 106102

Pe mine m-a surprins placut, ca frecventa mai tuturor liniilor este cat de cat respectata. Terminalul de la Sf. Vineri functioneaza in conditiuni bune.
Am circulat si cu linia 34 care vine destul de bine si pe care se circula rapid. S-ar putea si mai rapid Smile
Deasemenea am vazut un grad destul de ridicat de umplere al RATB, chiar si la ore mai tarzii. Aparatele SAT pe care le-am utilizat au functionat corespunzator, atit la partea de validare, cat si la partea de afisare informatii card.

_________________
GEORGE SCRIPCARU #CONCRET primarul sufletelor noastre--Vorba olteanului: cand ajungi la Brasov, in Romania nu te mai intorci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Ice



Data înscrierii: 18/Iul/2006
Ultima vizita: 17/Feb/2021
Mesaje: 258
Locație: Bucuresti 2 (Pantelimon)

MesajTrimis: Sâm 14 Noi 2009 19:21:22    Titlul subiectului: 120039

Linia 90 a inceput sa aiba un interval de succedare mai decent, ce nu depaseste 15 minute. Speram si la mai bine Smile
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Daf686



Data înscrierii: 19/Dec/2006
Ultima vizita: 27/Iul/2014
Mesaje: 173
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 18 Noi 2009 14:47:07    Titlul subiectului: 120233

Asta pentru ca Bujoreni a băgat ture în 90...că Vatra are troleibuze trase pe bară destule Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 02 Ian 2015 22:50:22    Titlul subiectului: 176258

Angajatii RATB dau dovada ca sunt oameni. Practic, un om a disparut de pe 1 decembrie. S-au organizat cautari. S-a facut si o pagina pe Facebook, un grup, in care cei care il cauta schimba informatii. S-au lipit afise, inclusiv in statiile RATB.
Unul din cei care il cauta (numarul lui de telefon apare pe afise) a primit un telefon de la un controlor de la depoul Dudesti.

Dar, citez in intregime ce a spus Eugen Butaru referitor la acest subiect: https://www.facebook.com/events/759267600830604/

Eugen Butaru a scris:
Dragilor, am primit acum un minut un telefon care m-a impresionat in mod placut! mi-a inseninat putin seara. m-a sunat un controlor de la depoul dudesti, sa ma intrebe daca a fost gasit marian, si sa ma asigure, ca vor fi si ei atenti la cei cu care se intersecteaza. m-a mirat, si m-a umplut de bucurie, caci putem fi oameni uniti in caz de nevoie, si inca mai sunt oameni faini. m-a asigurat ca ma suna din partea controlorilor de la depoul dudesti, nu in nume propriu, a vazut un afis cu marian, si a vazut ca este de ceva zile, si s-au gandit sa ia atitudine! doamne ajuta ca mana de oameni care ne-am strans, sa duca la aducerea lui Marian acasa cat de curand! multumesc oamenilor frumosi care au inititative de gen, si care se alatura la initiative de gen! seara frumoasa tuturor!

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Diverse (Bucuresti) Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community