Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Paza si securitatea la metrou
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Metroul bucurestean
Subiectul anterior :: Subiectul următor  

Cum vi se pare ca sunt pazite garniturle Bombardier?
Foarte bine
6%
 6%  [ 9 ]
Destul de bine
37%
 37%  [ 53 ]
Destul de rau
31%
 31%  [ 44 ]
Foarte rau
24%
 24%  [ 35 ]
Voturi totale : 141

Autor Mesaj
silviu_alex



Data înscrierii: 06/Noi/2006
Ultima vizita: 18/Sep/2010
Mesaje: 46
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 18 Sep 2007 14:01:03    Titlul subiectului: Paza si securitatea la metrou 82890

Ramele bombardier sunt pazite 24/24 de acei paznici angajati de Metrorex.
Am vazut zilele trecute la Crangasi pe linia 3 o un astfel de tren si in interior erau cei doi paznici.
Acelasi lucru se intampla si la Dristor 2.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Matei Voineag



Data înscrierii: 25/Feb/2008
Ultima vizita: 05/Iun/2008
Mesaje: 33
Locație: Bucuresti 3

MesajTrimis: Lun 24 Mar 2008 18:21:46    Titlul subiectului: Paza la Metrou 90648

Mie mi se pare ca garniturile Bombardier sunt pazite destul de bine. Neutral
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bamse



Data înscrierii: 10/Feb/2008
Ultima vizita: 03/Oct/2010
Mesaje: 7
Locație: Bucuresti 2 (Pantelimon)

MesajTrimis: Lun 24 Mar 2008 18:56:44    Titlul subiectului: 90651

Recunosc ca, in majoritatea cazurilor, paza exista, dar nu pot omite faptul ca asa cum am vazut cersetori in IVA, asa am vazut si pe Bombardier ca sa nu mai zic de zelul exagerat cateodata al paznicilor in ceea ce priveste pozitia in care trebuie sa stea calatorul pe scaun.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
rosetti61



Data înscrierii: 03/Iul/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 1177
Locație: Bucuresti 6 (Militari)

MesajTrimis: Lun 24 Mar 2008 19:38:39    Titlul subiectului: 90658

La inceput paznicii se plimbau dintr-un capat in altul, nu prea vedeai picior de "actor" ("angajati" sc filantropica sa & stuff) - daca indraznea vreunul sa se suie, era dat jos sau trenul nu pleca pana nu era dat jos. In statii ieseu la usa si se mai uitau pe peron, mai fac asa acum? Atunci traficul era un picut mai lejer decat acum, unde sa-si mai indeplineasca atributiile in aglomeratie?
In loc sa angajeze o firma serioasa, dedicata protectiei, gen BGS, i-au luat pe visinii aia, o intreaga menajerie, de la pustani cu liceul pe terminate pana la fosti brutari, maistrii si alte meserii, care-si fac siesta (si somnul de frumusete) in timpul serviciului - stiti poza aia pe la sectiunea de grafitti cu ala care doarme in timp ce "dusmanul de clasa" lucreaza nestingherit. Very Happy. Uniformele au ajus sa fie doar de decor.

_________________
Hans Oerlemans si minunatele lui tramvaie
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Flo



Data înscrierii: 26/Iul/2007
Ultima vizita: 05/Oct/2016
Mesaje: 357
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 24 Mar 2008 20:17:14    Titlul subiectului: 90669

Mai mult decat atat, am asistat la o scena aiurea: un scorseze incasa niste "ceva"-uri de la cersetorul ala fara un picior. Partea amuzanta a fost ca mecanicul trenului a asteptat pana sa plece din statie Smile
Se intampla alarmant de des sa vad covor de seminte pe jos sau suc varsat. Datoria lor e sa patruleze prin tren, nu sa stea la o barfa intr-un capat!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Iasmin



Data înscrierii: 26/Ian/2008
Ultima vizita: 20/Iul/2010
Mesaje: 81
Locație: Bucuresti 5 (Rahova)

MesajTrimis: Mar 25 Mar 2008 14:12:00    Titlul subiectului: 90732

In legatura cu cersetorii. Eu nu mai au voie sa cerseasca in metrou. Angajatii pazei din Bm sunt obligati sa ii dea afara pe cersetorii din garnitura. Parerea mea ca ei trebuie insotiti pana la iesirea din statie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
itb 139



Data înscrierii: 02/Iul/2007
Ultima vizita: 14/Feb/2014
Mesaje: 862
Locație: Bucuresti 1 (Grivita)

MesajTrimis: Mar 25 Mar 2008 16:45:32    Titlul subiectului: 90746

Paza din Bombardiere este de toata jena, chiar ieri in 1123-2123 Tallin un pusti de 12-13 ani manca seminte fara nicio jena, chiar aruncand cojile pe jos; uitandu-ma dupa un paznic ca sa-l atentionez in legatura cu ce facea pustiu,l mi-am dat seama ca ma uit degeaba, deoarece "pandarul" statea rezemat de burduf fara nici cea mai mica grimasa ca ar dori sa faca ceva cin legatura cu acest mic incident.
Cu alte ocazii, dimineata la prima ora am vazut pandari care dormeau in vagon, dar lucrul care mi-a lasat cea mai proasta impresie in privinta pazei din metrou s-a petrecut acum catva timp cand ,incident relatat si aici in forum http://tramclub.org/viewtopic.php?t=1546&start=25 ,ma aflam la statia Depou IMGB am observat un paznic cand urina in vagon Evil or Very Mad !
Deci paza BM este doar de fatada, dar daca ma gandesc si la cum sunt platitii acestii paznici, tind sa arunc toata vina pe patronii Scorrsezze!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
freyutz



Data înscrierii: 04/Oct/2007
Ultima vizita: 20/Ian/2010
Mesaje: 63
Locație: Bucuresti 6 (Militari; Moinesti)

MesajTrimis: Mar 25 Mar 2008 20:43:26    Titlul subiectului: 90766

Daca nu ai probe nu te crede nimeni...sau macar sa spui cine, in ce tren, tura, data...altfel nu te crede nimeni..

La cat sunt platiti (cca 6 mil euro pt companie) ar trebui sa fie cate 10 in tren si sa il si impinga vreo 10...

Chiar astazi am vazut cersetor in BM...acela care canta despre saracie si zice ca tatal si-ar fi pus capat zilelor...paznicii se uitau la el..
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Flo



Data înscrierii: 26/Iul/2007
Ultima vizita: 05/Oct/2016
Mesaje: 357
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 25 Mar 2008 20:59:20    Titlul subiectului: 90769

In majoritatea statiilor sunt toalete pentru angajati (daca nu chiar toate!), iar la capat de linie avea timp sa mictioneze in voie in mod legal Smile
Daca pozai faza aia, luai un Pulitzer garantat Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 25 Mar 2008 21:55:21    Titlul subiectului: 90775

Referitor la acest subiect. Duminica am facut doua filmulete cu statia Obor. Primul filmulet l-am realizat venind dinspre Eroilor, intr-un BM fara nici un paznic. Am coborat la Iancului, am incercat sa fac niste filmulete cu statia respectiva, dar era destul de aglomerata si nu prea am reusit sa prind cadre fara oameni, am luat un BM inspre Stefan cel Mare. De data asta erau paznici, dar stateau cuminti pe scaune. M-am dus la urmatorul vagon am facut al doilea filmulet cand am tranzitat statia Obor, m-am dat jos la Stefan cel Mare. Concluziile le trageti voi. Acesti paznici nu ar trebui sa aiba si niste supervizori sau ceva de genul asta ? Pe ei nu ii controleaza nimeni ?
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ice



Data înscrierii: 18/Iul/2006
Ultima vizita: 17/Feb/2021
Mesaje: 258
Locație: Bucuresti 2 (Pantelimon)

MesajTrimis: Mar 25 Mar 2008 23:53:20    Titlul subiectului: 90787

Depinde foarte mult de paznici nu de instructajul care li se face pana sa fie trimisi pe teren. Spre exemplu, am vazut si eu de multe ori cum cei 3-4 paznici din tren stau la vreun burduf si parlamenteaza in loc sa isi faca treaba. Dar pe de alta parte am si vazut cum un paznic s-a dus tinta la un cersetor si efectiv l-a aruncat din tren imediat ce a urcat Fapta s-a intamplat in statia Aviatorilor sens spre Pipera, acum vreo luna (garnitura era "Gladiola" daca nu ma insel ). "Pasagerul" respectiv nu a petrecut mai mult de 10 secunde in metrou Laughing . In concluzie, depinde de cat de serios isi abordeaza slujba fiecare paznic.
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Iasmin



Data înscrierii: 26/Ian/2008
Ultima vizita: 20/Iul/2010
Mesaje: 81
Locație: Bucuresti 5 (Rahova)

MesajTrimis: Mie 26 Mar 2008 07:13:56    Titlul subiectului: 90794

Am asistat la un incident comic, dupa parerea mea, cu paznicii Scorseze.
Am fost intr-o duminica pe la 6 seara la Pantelimon statie, si dupa aceea am mers pe jos, pe afara pana la depou.
Am ajuns la depou si am vorbit cu paznicii, cerandu-le voie sa intru pentru a realiza niste poze, incercam si eu, stiam ca nu ma vor lasa, dar "incercare moarte n-are".
Cel de la poarta m-a indrumat catre Metrorex pentru a face o cerere. Dupa ce m-am intors, am luat o IVA de la Pantelimon, numai o statie si dupa aceea m-am urcat intr-n Bm la Republica.
Stau 2 minute in Bm, eram in primul vagon si am vazut ca se uita catre mine suspect tipa de la paza din acel Bm. La un moment m-a intrebat: "Tu esti pustiul care a fost la depou?" Eu raspund foarte mirat :" De ce?". "Te ocupi cumva cu graffurile pentru ca s-a dat alarma de gradul 1 pentru ca a vrut un tip sa intre in depou". Eu ma uit mirat la ea. Si dupa ce pleaca, ma uit mirat in jurul meu, amintindu-mi ca traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
rosetti61



Data înscrierii: 03/Iul/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 1177
Locație: Bucuresti 6 (Militari)

MesajTrimis: Mie 26 Mar 2008 22:43:02    Titlul subiectului: 90832

Uneori nu se intervine ca sa nu iasa dupa aia cu scandal, sa-si mai complice si mai mult existenta; Il da pe ala afra din tren si face ala o ditai scena, se da cu capul de toti peretii si dupa aia incepe sa se planga ca uite ce i-au facut, au sarit "gaborii" din metrou pe el fara nici o vina... Asa ca nu intervin, se multumesc sa se uite - daca nu intervin ei, poate se "simte" vreun calator, nu tu complicatii si alte probleme. Dolce farniente. Ultimul exemplu, cu depoul, este intr-un fel asa cum trebuie - aia de la poarta s-au sesizat si au dat mai departe prin statie. Pe ce filiera au anuntat? Au informat cumva si pe cei de la Pantelimon, ca altfel nu se explica. De unde stiau ei ca te intorci cu metroul, au putut vedea de la poarta ca ai intrat in statie? Daca nu te duceai la metrou, mai dadeau de tine (adica luai ceva pana la Republica)?
Cel mai plauzibil e ca au stat sa vada de la poarta (daca de acolo este vizibila si intrarea in statie) unde te duci, au vazut ca ai coborat la metrou si au dat prin statie la cei de la Republica sa vada despre ce este vorba.

_________________
Hans Oerlemans si minunatele lui tramvaie
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Iasmin



Data înscrierii: 26/Ian/2008
Ultima vizita: 20/Iul/2010
Mesaje: 81
Locație: Bucuresti 5 (Rahova)

MesajTrimis: Joi 27 Mar 2008 06:44:33    Titlul subiectului: 90851

rosetti61 a scris:
De unde stiau ei ca te intorci cu metroul, au putut vedea de la poarta ca ai intrat in statie? Daca nu te duceai la metrou, mai dadeau de tine (adica luai ceva pana la Republica)?
Nu stiu de unde, dar cert ca au stiut ca am intorc cu metroul. Camera la poarta depoului Pantelimonului nu erau, ca sa ma vada, isi faceau si ei treaba...
Si cred ca duminica la ora 7.00 seara nu se mai uita nimeni pe acele camere. Camerele de pe M4 se vizioneaza numai pana la 19.00, mi-a zis un mecanic.
Nu avea cum sa ma vada ca era seara, si era bezna. Numai ziua se vede daca nu sunt masini multe la stop. Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
itb 139



Data înscrierii: 02/Iul/2007
Ultima vizita: 14/Feb/2014
Mesaje: 862
Locație: Bucuresti 1 (Grivita)

MesajTrimis: Joi 27 Mar 2008 17:08:58    Titlul subiectului: 000000 90875

freyutz a scris:
Daca nu ai probe nu te crede nimeni...sau macar sa spui cine, in ce tren, tura, data...altfel nu te crede nimeni..
Este vorba despre trenul 1010-2010, ora 17:40 DEPOUL IMGB-CAPAT DE LINIE - din pacate pentru mine in momentul respectiv nu avem camera la mine, veneam de la serviciu, deci daca era ora 17 cred ca era schimbul doi in data de 30-11-2007, mai mentionez ca trenul nu a stationat decat un minut jumatate.
Dar un incident care m-a facut oarecum sa-mi schimb parerea despre "pandarii" de la metrou s-a petrecut acum doua seri in rama 1108-2108 Madrid pe M2 cand un paznic numar de legitimatie 360, de atunci ma uit la toate detalile care ma ajuta sa identific un paznic, a rugat frumos un "cetatean" bahic sa inceteze sa mai asculte "muzica nationala" manele pentru ca poate ii deranjeaza pe ceilalti calatori, dar individul respectiv impreuna cu alti doi prieteni l-au agresat pe respectivul paznic, acesta chemand politia la statia Piata Unirii.
Acest fapt m-a facut sa ma simt un picut mai in siguranta si ma gandesc ca poate Scorsezze a mai facut curatenie in ograda proprie!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
silviu_alex



Data înscrierii: 06/Noi/2006
Ultima vizita: 18/Sep/2010
Mesaje: 46
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 27 Mar 2008 20:27:34    Titlul subiectului: 90899

Camere daca nu ma insel sunt si in depou. Si mai ales daca ai intrat la Pantelimon prin aceea intrare speciala pentru oameni (prin casuta aceea) ai fost vazut. Si ai dat de banuit ca sunt multi care vor sa vopseasca. Paza in BM, parerea mea ca in unele lasa de dorit. Firma a trebuit sa faca angajari multe si vedeti tot felul de angajati/pensionari. Cred ca ar trebui mai multe firme. Mici, dar serioase.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Iasmin



Data înscrierii: 26/Ian/2008
Ultima vizita: 20/Iul/2010
Mesaje: 81
Locație: Bucuresti 5 (Rahova)

MesajTrimis: Vin 28 Mar 2008 21:39:18    Titlul subiectului: 90981

In legatura cu agentii de paza Scorseze.
Dupa ce isi termina programul, nu ii mai intereseaza paza. O sa va explic ce am observat. M-am urcat intr-o Iva la Victoriei 2, deplasandu-ma spre Crangasi. In urmatoarea statie, adica Gara de Nord 1, a urcat in primul vagon din garnitura in care ma deplasam, un agent Scorseze, care dupa parerea mea era in afara serviciului pentru ca avea o sacosa in masa. In ceeasi statie a urcat un cersetor care a inceput: 'Tatal nostru care esti in ceruri...". Acel agent nici nu s-a sinchisit sa se uite la acel cersetor si nici nu i-a zis nimica. Bietul cersetor de 7-10 ani si-a continaut treaba pana in statia Basarab, unde a coborat.
Daca eram singur ii atrageam atentia acelui agent sa il dea afara pe cersetor, pentru ca agentii sunt platiti din banii nostrii.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
bogdanpopescu



Data înscrierii: 20/Dec/2007
Ultima vizita: 11/Sep/2008
Mesaje: 346
Locație: Bucuresti 1

MesajTrimis: Sâm 29 Mar 2008 00:37:44    Titlul subiectului: Primul agent de paza "anti-cersetori", la Crangasi 90991

Paza, paza... Eu nu-i prea vad pe acesti oameni lucrand ca niste agenti de paza in sensul propriu, nu figurat.
Astazi era pentru prima data in viata mea cand am vazut un agent de paza care a interzis unui cersetor (ba nu doar atat, e mai rau) sa treaca de barierele de la statie fara sa plateasca niciun ban. Azi m-am aflat in statia Crangasi, iar fiindca unul dintre colegii mei a urcat prea repede, si fiindca a vrut sa ia nu stiu ce mancare, a coborat iar spre peron si a urcat pe scara unde este si magazinul de pateuri. Deodata, de la intrarea dinspre statia lui 601 (cum venea dinspre Splai) un nebun, care a sarit una dintre barierele de iesiri de la magazinul de pateuri. Un agent de paza, imbracat in negru cu verde, care s-a aflat la fata locului, a sarit imediat dupa nebun si l-a oprit. Cei doi "au stat de vorba" in fata magazinului de pateuri, dupa care nebunul (arata a 20 de ani, dar stiti... cateodata si un copil de 10 ani arata ca unul de 23 de ani...) a fost dat afara din statie. Deci, va spun, asta e pentru prima data cand am vazut un agent de paza "anti-cersetori".

Tot cu paza in statiile de metrou, in ultimul moment nu mai exista nici macar un agent! Asa se practica, si in ultimele zile, blatul de genul "saritura peste bariera". Dar macar casierita sa reactioneze, cand nu serveste niciun calator.
Prima data cand am constatat acest lucru ma gandeam ca "a avut ceva de lucru". A doua oara, ma gandeam tot asa, cu mici ganduri sa fac si eu o practica de "saritura", sa vad daca reactioneaza cineva.
A treia oara, deja ma gandeam ca o sa sar peste bariera daca a patra oara n-o sa apara niciun agent. Si asa s-a intamplat. Chiar ieri, cand mergeam pentru a patra oara cu metroul de la prima zi de cand am constatat ca nu mai exista paza la intrarea dinspre statia lui 131, 301, si 331, am gasit iar statia nepazita. Cu toate ca nu servea niciun calator casierita am reusit sa trec de bariera de iesire fara nicio problema! Deci, eu cred ca acest lucru cu "pazitul statiilor" nu e doar treaba paznicilor, ci si a casieritelor, evident, in timpul in care nu au niciun client.
Iar in garnituri, I.V.A. Astra si/sau Bombardier Movia, nu am vazut niciodata macar un agent de paza care reactioneaza cand un cersetor, baietel sau fetita, incep sa cante "cum stie Pavarotti"...
Dar, stiti si voi problema asta cu salariu... Faceau sau nu-si faceau treaba, ei sunt oricum platiti. Deci, sa ne intelegem...

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Iasmin



Data înscrierii: 26/Ian/2008
Ultima vizita: 20/Iul/2010
Mesaje: 81
Locație: Bucuresti 5 (Rahova)

MesajTrimis: Sâm 29 Mar 2008 08:16:10    Titlul subiectului: 90997

Ai grija cum sari tu taxatoarele, ca zici tu ca nu te vad paznicii, dar poate te trezesti cu niste oameni imbracati in albastru si cu cascheta pe la Unirii, Eroilor sau in alta statie.
Nu uita ca, camere nu sunt moarte si te observa. Mare atentie la Unirii 2(intrarea din fata macazinului Unirii), Gara de Nord 1( intrarea din curba) si Dristor 1 (chiar in statie.). Sunt cu ochii pe voi Confused .

Am gasit pe youtube un filmulet care sa petrecut in Gara de Nord 1 in care niste angajati de la scorseze au BATUT 2 oameni ai strazi. Este inadmisibil asa ceva. Nu am cuvinte dupa ce am vizionat filmul. http://www.youtube.com/watch?v=eBAfD5mRYmg
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
rosetti61



Data înscrierii: 03/Iul/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 1177
Locație: Bucuresti 6 (Militari)

MesajTrimis: Dum 30 Mar 2008 02:31:45    Titlul subiectului: 91046

Exact, nu trebuie sa vezi uniforma ca sa fii corect, vine dupa aia si te bate pe umar: "Alo. domnu', ati uitat sa introduceti cartela!..." Very Happy. Cum e si radarul - ai trecut ca expresul prin localitate - ca nu e politie prin zona, si in vreo doua zile te trezesti cu amenda acasa. Asa ca o statie "parasita" nu e cea ce pare...
Inainte, cand "uitai" moneda se dclansa o alarma sau batea in geam/ anunta casiera la difuzor (celebrele baterii de difuzoare de pe cusca ei)

_________________
Hans Oerlemans si minunatele lui tramvaie
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Matei Voineag



Data înscrierii: 25/Feb/2008
Ultima vizita: 05/Iun/2008
Mesaje: 33
Locație: Bucuresti 3

MesajTrimis: Lun 31 Mar 2008 19:42:03    Titlul subiectului: Alerta cu bomba in statia Universitate 91182

La Universitate s-a depistat o valiza si s-a declarat alerta cu bomba. Calatorii au fost evacuati din statie si s-a dovedit pana la urma o alarma falsa. Ori o valiza uitata ori cineva testeaza siguranta la summit. Confused

Mie mi se pare ca o garnitura de metrou Bombardier este pazita foarte prost, pentru ca paznicii stau la taclale si in timpul acesta oamenii needucati isi bat joc de garnitura respectiva. Evil or Very Mad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
itb 139



Data înscrierii: 02/Iul/2007
Ultima vizita: 14/Feb/2014
Mesaje: 862
Locație: Bucuresti 1 (Grivita)

MesajTrimis: Lun 31 Mar 2008 19:51:55    Titlul subiectului: 91184

Conform stiirilor Antena3 Metrorex are pregatite suplimentar cate 2 garnituri pentru toate magistralele si asta la solicitarea SPP pentru perioada "SUMMITULUI NATO"!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fider



Data înscrierii: 31/Mai/2007
Ultima vizita: 10/Oct/2008
Mesaje: 202
Locație: Bucuresti (Vest)

MesajTrimis: Mar 01 Apr 2008 11:28:28    Titlul subiectului: 91224

Praf in ochi, cam asta e. Realitatea e ca 3 rame in plus pentru M2 poate mai ajuta cu ceva dar 2 in plus pe M1 e ridicol. E ca si cum ai spune ca daca mai introduci un vagon in plus pe 41 sau 32 la ora de varf mai face vreo diferenta. E doar vesnica propaganda "este bine si lucram pentru binele vostru".

Revenind la idee, stirea cu cele 5 rame a fost data ieri si mi s-a parut mai mult decat ridicol ca a fost nevoie de aprobarea ministerului Transporturilor ca sa se faca asta. Realitatea e ca Metrorex e o vaca numai buna de muls pentru bugete si buna pentru controlul guvernului. Nu degeaba tine cu dintii un ministru cu nume de "orb" de la conducerea transporturilor sa ramana smecheriile din transporturi in subordinea sa. Normal era sa fie o afacere interna si fara atata caz. Ce ar fi daca RATB ar trebui sa astepte aprobarea PMB pentru o suplimentare a parcului in ziua urmatoare? S-ar afla da aprobarea probabil la jumatate de ora inainte de "eveniment" cand oricum nu mai conteaza. Bine ca nu e nevoie de scumpa noastra birocratie pentru asemenea lucruri simple.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdanpopescu



Data înscrierii: 20/Dec/2007
Ultima vizita: 11/Sep/2008
Mesaje: 346
Locație: Bucuresti 1

MesajTrimis: Mar 01 Apr 2008 21:05:44    Titlul subiectului: De ce a fost suplimentat numarul de garnituri la metrou 91252

itb 139 a scris:
Conform stiirilor Antena3 Metrorex are pregatite suplimentar cate 2 garnituri pentru toate magistralele si asta la solicitarea SPP pentru perioada "SUMMITULUI NATO"!
Principala idee ar fi descongestionarea traficului pe suprafata in cazul blocajelor de marimea XXL... Nu glumesc, cu toate ca s-au spus ca "circulatia in centrul Capitalei s-a desfasurat mai bine ca niciodata".
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 02 Apr 2008 14:54:18    Titlul subiectului: 91275

Poate ar trebui introduse camere de luat vederi si in noile rame Movia, dar si mai multe camere de luat vederi in statiile de metrou (sa acopere toate zonele), chiar daca asta insemna sanse minime de a fotografia statiile. Poate ar trebui introduse camere de luat vederi si in remize sau depouri. Trebuie sa fie si vointa in privinta asta.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Metroul bucurestean Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următoare
Pagina 1 din 4

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community