Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Microbuzele particulare (maxi-taxi) din Galati
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 11, 12, 13, 14  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul GALAȚI
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Sheena



Data înscrierii: 22/Mar/2008
Ultima vizita: 09/Oct/2019
Mesaje: 281
Locație: Braila

MesajTrimis: Dum 19 Dec 2010 01:06:50    Titlul subiectului: 137640

Nu cred. Nu am auzit pe nimeni sa fie operat la buzunar in microbuz. Hotii nu au curaj sa opereze in microbuze. Probabil din cauza ca soferii au ochi de vultur. Se simt mai in siguranta la societatile de stat, in autobuze, acolo unde soferul nu se deranjeaza. Si nici teribilisti care a mazgaleasca nu am vazut. Am vazut de fapt intr-o seara intr-un microbuz cum un individ, ca om nu se poate numi, folosea perdeaua microbuzului pe post de batista personala. Soferul a tras imediat pe dreapta si l-a dat jos pe individ.
Si cred ca este si o explicatie: Privatii sunt privati si le e frica sa nu le scada popularitatea. De aia au ochi de vultur si in masinile lor nu permite sa se intample ce se intampla in autobuzele Transurb.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Dum 19 Dec 2010 10:45:46    Titlul subiectului: 137645

Ce poate vedea in oglinda cu vedere spre salon pe timp de seara, un sofer de microbuz care are becuri in salon precum cele din postarea mea anterioara?! Desigur, intuneric... Intuneric si atat!
Probabil asta e o tactica sa nu se vada cati calatori sunt in salon... Asa sunt atrasi altii precum si - uneori - inselata vigilenta unor politisti care inca mai "indraznesc" sa ii controleze. Probabil ca, in curand, vom avea microbuze private cu geamuri fumurii (tot din motivele precizate) despre care soferii vor sustine ca "tin umbra pe timp de vara" (dupa moda lansata in 2006 de unii soferi de microbuze Ford).

In plus, la orele de varf - si nu numai - se intampla mici hotii. Nu au frecventa cazurilor inregistrate in mijloacele de transport in comun... insa si aici se intampla. Vorba aia, acolo unde se poate, se face...

_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
peisaj_urban



Data înscrierii: 03/Feb/2009
Ultima vizita: 23/Aug/2011
Mesaje: 166
Locație: Galati

MesajTrimis: Dum 19 Dec 2010 11:06:04    Titlul subiectului: 137648

Nu exista politisti care sa ii controleze. Motivele se stiu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Dum 19 Dec 2010 11:12:08    Titlul subiectului: 137649

Ba da, mai sunt... Doar foarte rar si desigur ca atunci cand apar se da alarma in tot "sectorul privat de transport local". Pentru exemplificare, zilele trecute, dupa-amiaza, era un echipaj de Politie dosit in Tiglina, tocmai pentru a vedea daca privatii fac sau nu statie inainte de semafor, pe culoarea verde. Pe urma, un alt echipaj "camuflat" la Sala Sporturilor, acolo unde e statia modificata in care opresc doar autobuzele si-n realitate ar trebui sa opreasca si privatii... Nu la Mc in fata, cum continua sa faca opincarii! Se mai verifica si "incarcatura masinii", am auzit pe soferi vaitandu-se despre acest aspect... Oricum, probabil nu pentru mult timp intrucat acum privatii fac "lobby" la mijloacele de transport ale Transurb-ului si au pretentia sa fie tratati ca atare. Adica, daca in salonul unui autobuz mergi in picioare, de ce sa nu mergi si-n salonul unui microbuz?!
_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
peisaj_urban



Data înscrierii: 03/Feb/2009
Ultima vizita: 23/Aug/2011
Mesaje: 166
Locație: Galati

MesajTrimis: Dum 19 Dec 2010 11:18:08    Titlul subiectului: 137650

Oricum ar fi, e o raritate si nu inseamna mai nimic. Lobby degeaba fac pentru ca daca autoritatile stiu legea, ar sti ca in microbuze nu ai voie sa stai in picioare pentru ca nu sunt construite si adaptate in acest sens. Scrie in lege asta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Dum 19 Dec 2010 11:30:22    Titlul subiectului: 137651

Este adevarat ca la noi se incalca acest principiu (ca si-n celelalte orase din tara care sufera de "sindromul microbului privat") care de multe ori scapa nesanctionat. S-a ajuns aici datorita urmatoarelor premise (logice pentru unii, ilogice pentru altii): daca s-ar calatori cu microbuzul fara oameni in picioare atunci:
-n-ar mai iesi norma pe zi;
-ar trebui mult mai multe microbuze ca sa faca fata cerintelor, probabil o mie si ceva Evil or Very Mad ;
-pentru ce naiba am facut in salon loc special pentru calatorii care nu au unde sa stea jos Rolling Eyes (explicatie auzita mai demult din folclorul privat);
-(...);

Desigur, tot vorbim de locuri... Am auzit o discutie, nu stiu in ce masura este corecta, daca gresc rog sa interveniti: se spune ca licenta pentru optinerea dreptului de operator privat se plateste functie de numarul de locuri din salon. Din acest motiv, in unele microbuze sunt 13 sau 12 scaune care au lasat... goluri semnificative iar altii au improvizat o bancheta in zona posterioara, mica si rigida, care, conform argumentelor lor, "e bancheta si nu prea". Nu a fost pricina de suparare gestionarea asta de banchete, intrucat toti soferii se bazau pe calatorii ingramaditi cat mai compact in saloanele microbuzelor lor. Si ce au zis unii... cu cat mai putine scaune, cu atat mai putin la licenta dar mai mult la incasare.

_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
peisaj_urban



Data înscrierii: 03/Feb/2009
Ultima vizita: 23/Aug/2011
Mesaje: 166
Locație: Galati

MesajTrimis: Dum 19 Dec 2010 11:37:03    Titlul subiectului: 137652

Pe fondul asta haideti sa ne urcam si noi bauti la volan si sa ne scuzam la militieni ca mergem doar 500 de metri. Deci nu, daca erau oameni seriosi la Primarie si CL nu le permiteau de la licitatie sa participe cu acemenea mijloace de transport dubioase. Este clar ca oameni cu functii au interese si divagheaza de la miezul problemei, adica asemenea mijloace de transport nu pot respecta legea. Au putere si influenta foarte mare si toate demersurile impotriva acestui tip de transport se lovesc ca nuca in perete cel putin momentan.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Dum 19 Dec 2010 11:53:33    Titlul subiectului: 137654

Pai da, fiindca aici e vorba de castigurile unora care "scuza" evaziunea fiscala. Atata vreme cat "cei mari" sunt multumiti de incasari si gasesc tot felul de gauri in lege (iar daca nu le gasesc, atunci le fac prin modificari sau alte demersuri) nu conteaza ceea ce se intampla in teren, daca e bine sau nu.
Problema ca aceasta forma bizara de transport e sprijinita si de galateni, doar am vazut cate nemultumiri au iesit atunci cand s-au schimbat traseele de maxi-taxi (modificarea de la Siderurgistilor precum si cea din Micro 19)! E un rau acceptat de toti...
Si daca tot am adus vorba de rau, am sa povestesc in linii mari un incident petrecut ieri seara, in statia de la CEC Tiglina II: s-a urcat un om, a platit biletul, a luat loc pe un scaun. Si a asteptat alaturi de calatori. Microbuzul nu pleca... mai astepta clienti, asta in mijlocul traseului! Omul a cerut banii inapoi, intentionand sa coboare si sa ia un alt mijloc de transport, reprosand totodata soferului ca sta prea mult in statie. Dupa cum era de asteptat, au iesit discutii in limitele extreme ale politetii iar calatorii au luat partea soferului. Deci lor li se pare normal asa ceva! Cu autobuzul ajungi mai repede la destinatie decat cu microbuzul insa unii nu stiu iar altii au impresia ca sunt "mai boieri" daca aleg transportul privat. Ei bine, datorita unor astfel de impresii defectuoase avem ceea ce avem si culmea, viziunea noastra ingusta nu ne permite sa dorim mai mult... dar de altfel sa vorbim despre strazile cu verdeata si sens unic din Olanda, despre transportul civilizat din Suedia sau mai stiu eu ce alte orase evoluate.
E o intelegere tacita, din ambele "parti", o intelegere care starneste nemultumiri atunci cand cineva se baga sa faca un bine, sa aduca un plus de disciplina in slujba bunului simt si a civilizatiei. Sa ne amintim de prima incercare cu petitii inceputa chiar aici, pe Forum, sa ne amintim mai apoi de masurile luate in forta de C.L...

_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
peisaj_urban



Data înscrierii: 03/Feb/2009
Ultima vizita: 23/Aug/2011
Mesaje: 166
Locație: Galati

MesajTrimis: Dum 19 Dec 2010 12:03:41    Titlul subiectului: 137657

Totusi poate ca privatii au mai pierdut un client pentru intamplarea aia. Dupa 15-20 de ani de indobitoceala cu dube, oamenii s-au obisnuit cu ele atat de mult incat li se pare prea brusca modificarea asta. Si un client pe saptamana daca ar pierde in dauna Transurb, tot ar fi bine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Dum 26 Dec 2010 14:04:30    Titlul subiectului: 137936

O alta motivatie pentru care microbuzele private n-ar trebui sa duca niciodata greul transportului in comun: orarele de functionare. Mai exact, privatii pot intra sau parasi traseele la ce ora vor ei, dupa opt seara raman foarte putini fiindca rutele, chipurile, nu mai sunt rentabile. Adica nu se mai calatoreste in ingramadeala. In opinia lor, atunci ar trebui sa mearga Transurb-ul, sa duca acasa pe cei intarziati... In anumite zile sunt foarte putine masini. Daca n-ar fi operatorul de stat atunci ar trebui sa ne cunparam masini sau biclete pentru a ajunge la destinatie intr-un timp necesar.
_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
peisaj_urban



Data înscrierii: 03/Feb/2009
Ultima vizita: 23/Aug/2011
Mesaje: 166
Locație: Galati

MesajTrimis: Lun 27 Dec 2010 16:22:31    Titlul subiectului: 138028

Astazi am observat ca dubele circula cu mai putin de jumatate de calatori. Stiti cumva daca se va scumpi si biletul la Transurb de la 1?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Lun 27 Dec 2010 20:54:02    Titlul subiectului: 138044

Deocamdata s-a ramas in stadiul de "colibaceala locala" adica privatii cu 1.5 (si nu toti) precum si Transurb-ul cu 1 leu. Dezbaterea se va relua dupa Sarbatori. Si ar fi bine ca Transurb-ul sa ramana tot la 1 leu. Marea prostie este ca unii - din dorinta de a favoriza privatii - trateaza pretul acestei calatorii ca si cum daca maxi-taxi au majorat atunci e firesc ca si Transurb-ul s-o faca. Total eronat. Daca se vrea rentabilizare, atunci haideti s-o lasam cum este acum!
Ceea ce a observat colegul peisaj_urban este rezultatul diferentelor de pret. Sa dau un exemplu concret: astazi, in jurul orelor 13:40, in statia Gara C.F.R. se stransese o multime de calatori. Doar cativa s-au urcat in microbuzele private, restul au asteptat rabdatori autobuzele Transurb-ului. 75-ul a plecat gol dar 22-ul s-a umplut. La fel s-a intamplat si cu 64... Oamenii s-au urcat la 29 iar cei care au mai ramas au optat pentru un 20...

_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
claudiu_samy



Data înscrierii: 25/Ian/2007
Ultima vizita: 31/Oct/2017
Mesaje: 223
Locație: Galati; Bucuresti

MesajTrimis: Mar 28 Dec 2010 08:17:36    Titlul subiectului: 138062

Astazi dimineata am vazut un microbuz (nu i-am retinut traseul) care practica tariful de 1 leu, lucru anuntat pe partea laterala, in fata si in spate. Nu avea cu mult mai multi calatori decat celelalte microbuze.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Mar 28 Dec 2010 09:35:46    Titlul subiectului: 138063

Este la traseul 77, l-am remarcat si eu... Operatorul acestui traseu n-a scumpit inca tariful si - daca nu ma insel - mai este inca un operator privat in aceeasi situatie.
_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
deprodio



Data înscrierii: 08/Iun/2007
Ultima vizita: 18/Mar/2024
Mesaje: 822
Locație: Galati

MesajTrimis: Mar 28 Dec 2010 13:55:30    Titlul subiectului: 138072

Nici la 63 nu s-a scumpit pretul calatoriei, el ramanand tot la 1 leu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Mar 28 Dec 2010 22:00:14    Titlul subiectului: 138140

Circul continua si avem spectatori destui care sa asiste, nu de alta dar "de afara" e pe gratis! In alta ordine de idei, privatii s-au impartit in doua tabere asemenea unor razboinici... Unii au modificat tariful iar altii nu, lucru deja stiut. Totusi, modalitatea de a informa calatorii este comuna: hartii afisate pretutindeni, mai ceva ca la reclame, pe usi, pe geamuri, pe lateralele salonului precum si deasupra "cabinei soferului" (foto 1), sa vada omu' cat are de scos din buzunar. Cei care inca si-au pastrat tariful de 1 leu "tipa" cel mai tare... Vezi de la distanta ca ei sunt aparatorii buzunarelor noastre!

Frate, frate... calatorii s-au cam dus pe la Transurb! Cum de eu sunt gol iar MAZ-ul ala e plin de oameni?! Inainte lucrurile nu stateau asa... de rau pentru mine! Ei lasa, nu-i nimic. Trag de timp in statie, mai stau pe la doua semafoare si tot strang acolo 3 lei... Sa compensam absenta. Dar, pana atunci, sa citesc si eu putin ziarul. La semafor, in statii... E luuungaa asteptarea! (foto 2 si 3)



28.12.2010 005.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  172.02 kb
 Vizualizat:  de 24268 ori

28.12.2010 005.jpg



28.12.2010 006.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  158.3 kb
 Vizualizat:  de 24268 ori

28.12.2010 006.jpg



prim-plan.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  36.85 kb
 Vizualizat:  de 24268 ori

prim-plan.JPG



_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
peisaj_urban



Data înscrierii: 03/Feb/2009
Ultima vizita: 23/Aug/2011
Mesaje: 166
Locație: Galati

MesajTrimis: Mie 29 Dec 2010 10:44:35    Titlul subiectului: 138156

Cum o dam, pana la urma e bun haosul asta. Practic e canibalismul dubelor din care poate ca nu profita la maxim Transurb.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Joi 30 Dec 2010 22:16:26    Titlul subiectului: 138254

Ehe, daca s-ar mai umbla putin la frecventa, lucrurile ar sta si mai bine, parerea mea. In seara asta de exemplu, o parte din calatorii din statia de la Spitalul Judetean, plictisiti de astptare (au prins perioada de retragere a masinilor care au iesit pe S2) au migrat la maxi-taxi. Pacat. In trei minute de la plecarea lor a venit troleibuzul... In fine, sa nu intram prea mult in aceste aspecte care, totusi, trebuie sa recunoastem, dau apa la moara privatilor.

Astazi m-am grabit si eu... Silit de imprejurari precum si de locatie (zona Billa1) am apelat la un microbuz privat. Asta e (nu dati cu muraturi in mine Laughing mai gresesc si eu...) autobuzul 10 vine cam rar iar 102-ul abia trecuse (plus ca aveam ceva teren de ocolit)... Dupa cum spuneam, m-am urcat intr-un microbuz. M-am dus in spate, unde erau locuri libere, asta dupa ce m-am "harait" de toti oamenii fiindca, desi sunt slab, abia am incaput pe culoarul ingust. Trei locuri in spate, atunci cand m-am urcat. In poza de mai jos, vedeti doua dintre ele. In Tiglina II a trebuit sa ma mut la geam... Spatiu mic, stat ghebos, cu piciorul stang pe aparatoare si mana proptita de genunchi cu rolul de a-mi sustine falca si de a ma intreba de ce nu m-am grabit cu doua minute, sa prind DAF-ul ala de la 102. Asta e reproducerea partiala a Ganditorului de la Hamangia, care mi-a dat dureri de coaste pana am ajuns in statia de la Billa1. Ok, prostia mea; inca o experienta neplacuta, inca un minus si poate cineva ar trebui sa tina cont de modul in care saloanele unor microbuze de transport local sunt echipate... Ah, am uitat! "Superiorilor" nu le prea pasa...



30.12.2010 008.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  213.27 kb
 Vizualizat:  de 24205 ori

30.12.2010 008.jpg



_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
peisaj_urban



Data înscrierii: 03/Feb/2009
Ultima vizita: 23/Aug/2011
Mesaje: 166
Locație: Galati

MesajTrimis: Mie 05 Ian 2011 22:21:42    Titlul subiectului: 138488

No comment
http://www.antidotul.ro/7827/greu-cu-respectarea-legii-%C3%AEn-transportul-public.html

"Greu cu respectarea legii în transportul public

Nu știu dacă evaziunea din transportul cu maxi-taxi e mai mare decît nesimțirea unor politicieni care susțin cu asiduitate japca făcută de transportatori. Mă refer la scumpirea cu 50% a unei călătorii cu maxi-taxi, scumpire sprijinită de liberali și unii pesediști, la finele anului trecut, de parcă ar fi fost vorba de fonduri pentru campania electorală, nu altceva.
Întrebarea e alta. Cine se face responsabil cu închisul ochilor și nerespectarea legii? Spun asta pentru că de la 01.01. 2011 mașinile care efectuează transport public nu mai respectă condițiile impuse de lege. În primul rînd e vorba de OU 109/2005 care la art. 1, al. 3 face clar distincția între autobuz și microbuz în sensul că autobuzul trebuie să fie "conceput și construit pentru transportul de persoane pe scaune și în picioare". Aceeași lege, prevede la art. 49, al. 3 că "transportul rutier de mărfuri și/sau persoane se efectuează numai cu vehicule rutiere destinate prin construcție tipului respectiv de transport". Dar chiar dacă ar respecta aceste condiții, maxi-taxiurile din Galați nu respectă Legea 448 din 18 decembrie 2006 - privind protecția și promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, lege care prevede adaptarea tuturor mijloacelor de transport aflate în circulație, pînă la 31 decembrie 2010.
Interesant este că deși se știa de aceste legi, nimeni de la Primărie nu a avut interesul să introducă aceste cerințe în criteriile pentru licitația de trasee. La fel cum a fost omis și criteriul prețului. Nu știu de ce, dar am senzația că anul ăsta va ploua mult atît la Primărie cît și în transportul public.
"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
peisaj_urban



Data înscrierii: 03/Feb/2009
Ultima vizita: 23/Aug/2011
Mesaje: 166
Locație: Galati

MesajTrimis: Vin 07 Ian 2011 20:07:05    Titlul subiectului: 138543

Am trimis un mail catre Transurb in legatura cu neregulile din transportul privat. Sunt foarte curios ce pozitie adopta conducerea unitatii.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Sheena



Data înscrierii: 22/Mar/2008
Ultima vizita: 09/Oct/2019
Mesaje: 281
Locație: Braila

MesajTrimis: Vin 07 Ian 2011 20:14:37    Titlul subiectului: 138544

Si ce treaba are Transurb cu privatii? Precis o sa iti raspunda "Nu e treaba noastra"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Vin 07 Ian 2011 20:18:50    Titlul subiectului: 138545

Pai ce pozitie sa adopte? Privatii nu depind de ei...

Si ca tot veni vorba de nereguli, ieri seara a fost "petrecere cu cantec" in statia din Tiglina II; cei de la Politie supravegheau zona semaforizata iar privatii nu mai opreau inainte de semafor, ci dupa el. Lacomi de felul lor, au stat pana au luat cel putin 2-3 calatori iar coada de masini (erau mereu cate trei, patru dube dupa semafor) a obturat intrarea mijloacelor de transport ale Transurb-ului. Magareala mare... am stat pe banda doi cu MAZ-ul si DAB-ul ca sa se elibereze statia. Desigur ca si ceilalti participanti la trafic au intampinat dificultati... o singura banda pentru fluxul mare de masini de dupa-amiaza inseamna nervi suplementari. Probabil ca privatii au inceput anul cu frigiderul plin... si avand in vedere haosul pe care il fac, vor avea tot anul cate ceva in frigider Rolling Eyes

_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
peisaj_urban



Data înscrierii: 03/Feb/2009
Ultima vizita: 23/Aug/2011
Mesaje: 166
Locație: Galati

MesajTrimis: Vin 07 Ian 2011 20:48:31    Titlul subiectului: 138547

Cum sa nu fie treaba Transurbului. Atat timp cat e capusat si incomodat de privati ar trebui sa sesizeze presa si organele competente ca ARR, ANPH, Politia sa ia masuri. Legea asta care a intrat in vigoare de la 1 ianuarie care protejeaza persoanele cu handicap ar trebui sa apara in ziare si la televiziuni pentru ca e cam singura arma buna impotriva lor si trebuie exploatata la maxim. Transurbul ca societate are putere mai mare decat o persoane fizica daca sesizeaza ''organele abilitate''.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
deprodio



Data înscrierii: 08/Iun/2007
Ultima vizita: 18/Mar/2024
Mesaje: 822
Locație: Galati

MesajTrimis: Vin 07 Ian 2011 23:46:30    Titlul subiectului: 138551

Daca e sa se impuna aceasta lege si privatii ar avea "noroi de aruncat" asupra Transurb-ului fiindca si Transurbul detine multe vehicule ce nu contin rampa pt.persoanele cu dizabilitati.
Daca s-ar impune aceasta lege ar fi o problema si pentru Transurb astfel ca ar trebui sa traga pe dreapta Isuzu-urile, Prestij-urile, Cobrele (din primul lot-UXA, UXB, UXC, UUV, VOD si VOE), Rocar De Simon-urile (PNN si PNO), troleibuzele Ikarus (1279,1280 si 1281) + toate tramvaiele.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Sâm 08 Ian 2011 00:09:44    Titlul subiectului: 138552

peisaj_urban a scris:
Legea asta care a intrat in vigoare de la 1 ianuarie care protejeaza persoanele cu handicap


Pai aici e... cum se zice, meci nul, din cate stiu eu. Adica, din momentul in care s-a adoptat legea nu se mai cumpara mijloace de transport care nu sunt dotate cu rampe pentru persoanele cu dezabilitati. Ceea ce s-a cumparat inainte de abrogarea legii, e bun cumparat si se utilizeaza pana cand ajunge la Remat.

Pe de alta parte... Ceea ce spune colegul peisaj_urban este adevarat (ma refer la incomodarea dintre privati si cei de "stat") dar haideti sa ne gandim ca la mijloc este un interes usturator care poarta sigiliul politicii noastre tampite si defectuos dezvoltate de fomistii in goana dupa lovele. In alta ordine de idei... da, Transurb-ul ar fi protestat daca n-ar fi fost panza asta de interese, oamenii ar fi luat masuri, autoritatile ar fi dat sanctiuni... Dar, asa, cand interesul poarta fesul "smechereste", pe ochi?! Te apuca sila dar n-ai ce face, trebuie sa tolerezi c-asa vor legile si asa le schimba iubitii nostri edili.

_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul GALAȚI Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 11, 12, 13, 14  Următoare
Pagina 12 din 14

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community