Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Program prelungit in weekend

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Metroul bucurestean
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
jipadan



Data înscrierii: 06/Apr/2008
Ultima vizita: 02/Ian/2012
Mesaje: 1
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 22 Apr 2008 11:33:45    Titlul subiectului: Program prelungit in weekend 92328

Incepand din acest week-end, in serile de vineri si sambata, ultimele trenuri vor pleca din Piata Unirii la ora 0.30 in loc de 23.30, deci programul se extinde cu o ora.

E o idee foarte buna, dar de ce doar pana la 1 noaptea?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ldh_sniper



Data înscrierii: 13/Apr/2008
Ultima vizita: 05/Iun/2010
Mesaje: 12
Locație: Bucuresti 4

MesajTrimis: Mar 22 Apr 2008 11:40:13    Titlul subiectului: 92330

Problema de ora este controversata deoarece ar trebui mai multe ore de dormitor si astfel mai multe schimburi ale mecanicilor. In plus, ramele ar parcurge distante mai mari si asa ar trebui sporita mentenanta, mai ales la trenurile IVA.
De asemenea si timpii de asteptare in cazul prelungirii orei de retragere a trenurilor ar fi mai mari si destul de incomod deoarece nu cred ca sunt atat de multi oameni care circula cu metroul la asemenea ore. Asadar ar trebui ca timp de succedare sa fie intre 10 si 20 minute si nu ar fi rentabil.

_________________
Salvati metrourile care ne-au transportat in siguranta atatia ani de zile!!!!! Salvati Metrourile IVA!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Impiegatul



Data înscrierii: 10/Apr/2007
Ultima vizita: 27/Feb/2024
Mesaje: 186
Locație: Bucuresti 6 (Crangasi) & 5 (Rahova)

MesajTrimis: Mar 22 Apr 2008 20:51:44    Titlul subiectului: 92347

Nu trebuie uitat faptul ca la metrou, noapte de noapte se fac verificari ale instalatiilor si caii de rulare. Acest lucru presupune inchiderea curentului in sina a III-a, deci o imposibilate la circulatiei trenurilor, cat si faptul ca echipele de lucru folosesc diferite vehicule, ca vagoneti sau drezine.
_________________
Du-ma acasa mai tramvai...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BIGRED1984



Data înscrierii: 27/Iun/2007
Ultima vizita: 07/Sep/2016
Mesaje: 67
Locație: Bucuresti 4 (Piata Sudului // Piata Straduintei)

MesajTrimis: Joi 04 Sep 2008 12:49:06    Titlul subiectului: 97836

Am vazut anuntul si pe metrorex.ro, dar nu am avut pana acum ocazia sa astept pana la ora asta. A mers cineva cu metroul de 0.30? Mi se pare ca anuntul asta nu prea este cunoscut de calatori, ar trebui un anunt in statii care sa ii puna in tema, sa nu mai fuga lumea pentru cel de 23:30
_________________
In me the WishMaster
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
florin



Data înscrierii: 16/Iul/2006
Ultima vizita: 30/Iun/2023
Mesaje: 79
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 04 Sep 2008 12:59:58    Titlul subiectului: 97838

Am mers la 2 săptămâni de la modificare cu metroul de 0,30. Erau vreo 4-5 persoane în tot metroul (plus paznicii). Nici nu aveau cum să fie mai multe, ținând cont că acest program nu este afișat nicăieri la metrou, cine a ratat știrea de 5 rânduri din ziar nu are de unde să știe. În plus, femeile de servicu și paznicii de la intrare îmi tot ziceau că intru degeaba - "ultimul metrou a trecut de mult". Era 0,28. Metroul a fost acolo, a plecat la timp și am avut legătură la 5-6 minute pe M4.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Flo



Data înscrierii: 26/Iul/2007
Ultima vizita: 05/Oct/2016
Mesaje: 357
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 04 Sep 2008 19:29:52    Titlul subiectului: 97853

Ar fi destui care sa circule la ora aia.
Am ramas surprins intr-o dimineata cand am asteptat primul metrou (am plecat de la o petrecere la 4). Am stat o jumatate de ora in fata intrarii in statia Piata Unirii 2 si au deschis portile la 4:45. Ca o paranteza... am auzit trecand cel putin 4 metrouri cat am asteptat Smile
Cand a venit primul metrou, jumatate din locuri erau ocupate! Daca ar fi popularizata modificarea, sunt sigur ca sunt destui care pleaca tarziu de la concerte sau spectacole si ar vrea sa prinda un metrou.

Paranteza mea era tocmai ca sa intareasca faptul ca trenurile isi iau pozitiile si intervalele inca dinaintea deschiderii portilor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bygy007



Data înscrierii: 31/Mar/2008
Ultima vizita: 03/Ian/2024
Mesaje: 239
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 04 Sep 2008 23:07:44    Titlul subiectului: 97867

Primul care a trecut a fost trenul de control, apoi celalalte s-au dus in diferite statii pentru a lua calatori, ce s-ar intimpla daca primul tren ar pleca de la Dristor 2 la 5.00 si ar ajunge pe la Eroilor la 5.30 cita lume ar fi pe peron? Wink
Exista grafice foarte precise cu ore si statii, primul tren pleaca in jurul orei 4.00
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
LArSON



Data înscrierii: 30/Iun/2006
Ultima vizita: 14/Iun/2009
Mesaje: 54
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 08 Sep 2008 15:42:03    Titlul subiectului: 98028

Chiar sambata asta am folosit "ultimul metrou".

Am intrat la Universitate la 00.18 si deja trecuse ultimul tren spre Unirii, dar cum trebuia sa ajung la Dristor l-am asteptat pe cel de Pipera. Acesta a venit la 00.29 (probabil ca la Unirii 2 ceasul era un pic inainte). La 00.37 a ajuns la P-ta Victoriei. Acolo, la schimbarea magistralelor era un om de la Scorseze care ne intreba de directie, cand am zis Dristor 2 a confirmat ca mai circula, dar "spre Gara nu mai circula nimic" (Asta spre deosebire de zilele cu metrou pana la 23.30, atunci daca ai nevoie la gara poti prinde un metrou care se retrage acolo). La P-ta Victoriei 2 in directia Gara de Nord era garat trenul 1113-2113, care avea si mecanici si paznici in el. Pe la 00.47 a aparut si trenul 1101-2101 spre Dristor 2 care avea ceva calatori (primele doua vagoane cel putin aveau impreuna cam 40 de calatori). La Stefan cel Mare am observat garat trenul 1102-2102 pe linia spre Gara de Nord, dar avea luminile stinse si nu parea sa aiba paza. Dupa aceea pana la Dristor 2 (am ajuns in jurul orei 01:00) nu am mai vazut niciun tren garat in statii (doar pe cel garat de obicei in remiza de la D2). Cam asta ar fi ce se vede din ultimul metrou de sambata noaptea. Execelenta initiativa de a prelungi programul, mai poate lumea sa stea la un concert pana mai tarziu. Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sab



Data înscrierii: 14/Sep/2008
Ultima vizita: 04/Aug/2013
Mesaje: 1354
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 09 Mai 2009 11:26:20    Titlul subiectului: 110650

Programul prelungit n-a tinut prea mult. Au aparut anunturi in statii cu programul zilnic de circulatie 5.00-23.00.


program metrou.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  54.48 kb
 Vizualizat:  de 16456 ori

program metrou.JPG


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andrei11



Data înscrierii: 10/Feb/2009
Ultima vizita: 11/Iul/2023
Mesaje: 1863
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 09 Mai 2009 21:21:58    Titlul subiectului: 110665

Acest program 5 - 23,00 e stupid, dar cred ca are o singura cauza, nu au timp sa faca reparatiile / intretinerea liniilor si instalatiilor pe timp de noapte. Am impresia ca timpul disponibil ptr reparatii / intretineri cu vechiul program - 23,30 era undeva intre orele 1,00 - 4,00 (deci vreo 3 ore, destul de putin). Asta este o parere personala, pot fi contrazis.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
herminedirt



Data înscrierii: 28/Noi/2008
Ultima vizita: 05/Mai/2013
Mesaje: 254
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 18 Mai 2009 18:46:57    Titlul subiectului: 111109

S-a pus pana la urma in aplicare acest program pana la 23:00? Ca nu am mai circulat in ultima vreme cu metroul la ore tarzii.
_________________
http://www.no3.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
3mil



Data înscrierii: 06/Sep/2007
Ultima vizita: 08/Aug/2010
Mesaje: 148
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 18 Mai 2009 18:55:36    Titlul subiectului: 111111

Da, sambata seara am vrut sa iau metroul din statia Eroilor, in jur de ora 23.30. Am coborat, si mi s-a spus ca nu mai trece niciun metrou.
Pacat. Era o idee buna cel putin in weekend sa circule macar pana la 24.00. Dupa ora 23.00 ai alternativa de ajuns acasa cu taxiul sau pe jos. Evil or Very Mad Am ramas uimit cand a trecut un trolebuz care se retragea la Bujoreni, plin de calatori, cam 80%. Asa ca sa nu mai zica RATB-ul si nici Metrorexul ca nu se justifica transportul de noapte. Metrorex mai are scuza ca nu are timp pentru revizii noaptea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
florin



Data înscrierii: 16/Iul/2006
Ultima vizita: 30/Iun/2023
Mesaje: 79
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 19 Mai 2009 12:40:03    Titlul subiectului: 111140

Ultimul metrou pleacă acum la ora 23,30 în fiecare zi de la Pța Unirii (1 și 2) către toate direcțiile, existând legături acolo unde este cazul. Prin programul prelungit, această ultimă plecare era la 0,30. Din păcate nu a avut succes și asta cu largul concurs al Metrorex-ului care nu a anunțat nicăieri la metrou acest program prelungit. Și cum lumea nu știa de el, normal că metrourile mergeau goale.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Metroul bucurestean Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community