Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Politica si transportul public
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Cafeneaua Tramclub
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
lenta1



Data înscrierii: 09/Dec/2013
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 551
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 02 Sep 2018 22:45:39    Titlul subiectului: 196308

Nu zic ca nu ar putea face fata, dar spun ca nu au ajuns nicaieri cu el. La fel cum a facut si Roman cu autobuzele in cooperare cu El Car.
_________________
Iubesc autobuzele si troleibuzele MAZ Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
castrosua



Data înscrierii: 24/Noi/2006
Ultima vizita: 24/Feb/2024
Mesaje: 945
Locație: New York (SUA)

MesajTrimis: Dum 09 Sep 2018 01:26:31    Titlul subiectului: 196345

lenta1 a scris:
Rocar...Pentru ca niciodata nu au incercat sa se extinda si in alte parte decat Romania. Vedem dupa 89 vreo incercare de a a vinde autobuze si in alte tari? Inafara de autobuzul si troleibuzul Autodromo, mai vedem vreo incercare de a crea un autobuz modern?.


Dupa 89 Rocar a avut un contract mare cu Harkiv si Kiev, Chile, si unul imens in Bulgaria pentru sasiuri. Rocar ar fi putut supravietui si fara vanzarile din tara, dar RATB si RATC nu au platit si asta a fost un sut de a ingenunchiat firma.

Insa Rocar a avut seria 812, si apoi Solaris, ce a vrut sa vaca un joint-venture cu Rocar, insa de doua ori a fost blocat de Guvern, FMI si de UE. Cred ca se dorea distrugerea Rocar si Solaris concomitent, insa Solaris a avut mai mult noroc si sprijin intern.

Oricum, UE dicteaza ce se cumpara. Turcisme pentru ca se vrea aducerea Turciei in UE, si ei se tocmesc tocmai ca sa-si intareasca industria. Si daca nu e turcez, e golf cart pe baterii, care se umple europa. (Bine ca si rusii incerca, numai ca sufera si ei de bateribuze care iau foc).

_________________
https://www.bitchute.com/channel/dac_dynasty/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Robert



Data înscrierii: 26/Iun/2015
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 1026
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Dum 09 Sep 2018 08:31:27    Titlul subiectului: 196347

Fără supărare, dar acestea sunt pur speculații. În a spune că FMI avea un interes în a falimenta Rocarul, să fim serioși, FMI-ul probabil nici nu știa ce este Rocarul cel mai probabil.

Ce în schimb au avut toate firmele post 1989 a fost un management incompetent, caracterizat prin nivelul slab de muncă, slabă școlarizare și fabrici învechite care vindeau pentru a răscumpăra datoria externă produse învechite moral. Să nu uităm că tot ce vindeam la nivelul anilor 80 era tehnologie din 70. Normal că nimeni nu a vrut-o.

Se vede și acum privații cu capital românesc se chinuie și nu prea reușesc să semneze parteneriate cu producători străini. Oare de ce? Inclusiv Astra a vrut o colaborare cu Solaris și au rămas cu o carcasă în curte și gata. Oare de ce?

Haideți să nu prea slăvim ingineria românească și să îi hulim pe străini că ei sunt capul răutăților, fiindcă ce faci cu mâna ta se numește.....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
castrosua



Data înscrierii: 24/Noi/2006
Ultima vizita: 24/Feb/2024
Mesaje: 945
Locație: New York (SUA)

MesajTrimis: Lun 10 Sep 2018 03:22:47    Titlul subiectului: 196360

Nu vorbesc de speculatii, ci de date care au fost publicate de-a lungul anilor, pe langa acte gasite si iesite la suprafata acum.

1. Autoritatea pentru Privatizare si Administrarea Participatiunilor Statului (APAPS) a fost cea care a blocat joint venture Rocar-Solaris. Vicepresedintele George Musliu a fost cel care a anuntat decizia de a bloca investia din partea actionarului, statul Roman (o suma infima la vremea aceea, si mai mica astazi). In alte interviewuri a dat vina pe BRD, care la randul lor au dat vina pe FMI. Nu am sa scriu tot aici (ca sunt doua capitole din cartea pe care o scriu legat de Autobuzul si istoria ei.

2. Management de dupa 89 a fost ceva mai lipsit de entuziasm, insa forta de munca a fost FOARTE bine calificata (multi au fost angajati cu mare tam tam in strainatate).

3. Nu inteleg cu vanzarea contra datorii externe. Asta se facea inainte de 89 (unde iarasi a avut FMI de a spune ce si cum se putea lua, si importa, dar asta e alt capitol). Dupa schimbarea de la intreprindere in societate pe actiuni, vanzarile nu se putea face contra datoriile statului, ca desi statul era actionar principal, nu era unic. Comenzile se faceau pe bani, sau credit, care operatori gen RATB si RATC nu le-au onorat, rezultand in concendieri in masa. Directorul Rocar ar fi trebuit sa dea in judecata regiile de transport ce nu plateau, dar la cat dureaza procesele nu cred ca ar mai fi contat (alta poveste, ca eu daca eram, as fi deschis proces, doar ca le scada creditul lor, si cu amentarea de credit slab si neincrederea unor firme ca Mercedes de a-si lua si ei banii, sigur ar fi cedat si platit datoriile).

4. Nu inteleg "imbatrinit moral". E un autobuz, nu rochie la moda. Cat de batran moral era VoV atunci care se faceau cate-un deceniu fiecare? Doar ca sunt "Made in West Germany" conteaza? Ce sa zic atunci de autobuze si camioane din SUA, care inca arata cum arata cu decenii in urma, dar inca se vand, si chiar se aduc in Europa (viceversa nu se pune problema).

5. Tehnologia anilor 80, adica a DACului era foarte modern, ca era facut cu subansamble de import (pana s-au facut in tara in timpul "economiei de piata"). Suspensie independenta ZF, frane Webasto, pompe Eaton PA, pompa injectie Bosch, rulmenti Timken pe langa motorul si puntile MAN. Pe langa asta a avut un design ultra modern. Sa ma mentionez si variantele cu optiuni gen motor Cummins, DAF, MAN turbo si alte modele ce au batut in testari si licitatii multe alte modele.

6. Anii 90 a afus modele gen U412, I612, U812 si variantele lor de troleu. Faptul ca Autodromo nu s-a fabricat a fost din lipsa de fonduri din cauza datoriei RATB si celorlalte regii. Produsele astea erau la fel de performante ca restul din epoca aceea. (Bine, ca erau unele ceva mai bune, altele mai proaste etc).

7. Alte colaborari au fost blocate din aceleasi motive. Faptul ca una la rand sunt blocheata nu pare suspect? Chiar si contracte, cad la pamant? Sidex, UTB, Roman, Rocar,samd. Eu unul nu cred in coincidente. Lasa ca putem adauga industrii din restul tarilor est europene.

8. Tocmai din contra. Cei care ma stiu, ma cunosc ca eu sunt la fel de roman ca papa. Ca am trait o buna perioada, si am invata limba e alta treaba. Ca am rude care au fost in aceste industrii mi-au dat sansa sa vad si sa compar cu alte tari. Dar pana la urma, Romania nu e tara mea, si nu e industria mea. Daca vi se pare normal ca totul sa dispara si ca Romania sa devina tara de consum sau de servicii...

_________________
https://www.bitchute.com/channel/dac_dynasty/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 14 Mai 2019 22:25:34    Titlul subiectului: 200776

Primarita capitalei, zisa si „Madam Sarrrrmmmma” se batea cu pumnii in piept cum va favoriza ea, dragutza de ea transportul in comun (aproape mi-au dat lacrimile cand am auzit ce debita atat in campania electorala si dupa ce a ajuns la PMB).
Asa cum puteti vedea in poza, transportul in comun este............foarte favirizat in Bucuresti.



Bucuresti, 14 mai 013.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  116.89 kb
 Vizualizat:  de 6554 ori

Bucuresti, 14 mai 013.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
UKVZ-KTM-5



Data înscrierii: 16/Dec/2018
Ultima vizita: 30/Noi/2022
Mesaje: 1355
Locație: Bucuresti 2

MesajTrimis: Mie 15 Mai 2019 07:51:29    Titlul subiectului: 200781

Și mai și cumpără niște autobuze turcești super zgomotoase, care se defectează foarte des și fac probleme, în loc de Mercedes, de care mai avem și noi și ne mai descurcam pe ici, pe colo cu ele. Bine măcar că s-au băgat la hibride. Toate caietele de sarcini de la licitațiile în derulare sunt făcute de tip "toate beneficiile sunt ale contractantului, toate obligațiile ale furnizorului". Normal că nu se vor băga marile companii decât cu greu, din cauza gândirii unor minți bolnave. Pe 27 mai e termenul la electrice, să vedem dacă ne mai luăm țeapă sau nu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dm



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 819

MesajTrimis: Mie 15 Mai 2019 10:22:42    Titlul subiectului: 200782

Autobuzele hibride sunt doar praf in ochi, vezi exemplul Budapestei. Consuma mai mult decat un diesel, intretinerea este mult mai costisitoare si mult mai complicata. Practic un autobuz hibrid este un autobuz diesel (adica motor termic + rezervor) + autobuz electric (motor electric + baterii). Adica duce in plus fie un motor diesel si combustibil fie un motor electric si baterii. Toata tehnica asta inseamna greutate in plus, si practic pierzi mai mult decat castigi. Cum aceste autobuze nu sunt plugin hibrid singurul mod ca bateriile sa se incarce este de la motorul termic sau prin recuperare la franare, deci chiar daca merge in mod electric, acea electricitate a fost produsa in mare parte tot din combustibil fosil.

Budapesta a renuntat la autobuzele hibrid dupa nici un an de circulatie, pur si simplu un autobuz standard diesel este mai ieftin de cumparat, consuma mai putin, neceista mai putine interventii, are o capacitate mai mare de calatori deci si costul de pasager pe km este mai mic.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Trix



Data înscrierii: 02/Aug/2006
Ultima vizita: 04/Noi/2020
Mesaje: 1194

MesajTrimis: Vin 17 Mai 2019 10:02:46    Titlul subiectului: 200804

castrosua a scris:
lenta1 a scris:
Rocar...Pentru ca niciodata nu au incercat sa se extinda si in alte parte decat Romania. Vedem dupa 89 vreo incercare de a a vinde autobuze si in alte tari? Inafara de autobuzul si troleibuzul Autodromo, mai vedem vreo incercare de a crea un autobuz modern?.


Dupa 89 Rocar a avut un contract mare cu Harkiv si Kiev, Chile, si unul imens in Bulgaria pentru sasiuri. Rocar ar fi putut supravietui si fara vanzarile din tara, dar RATB si RATC nu au platit si asta a fost un sut de a ingenunchiat firma.

Insa Rocar a avut seria 812, si apoi Solaris, ce a vrut sa vaca un joint-venture cu Rocar, insa de doua ori a fost blocat de Guvern, FMI si de UE. Cred ca se dorea distrugerea Rocar si Solaris concomitent, insa Solaris a avut mai mult noroc si sprijin intern.

Oricum, UE dicteaza ce se cumpara. Turcisme pentru ca se vrea aducerea Turciei in UE, si ei se tocmesc tocmai ca sa-si intareasca industria. Si daca nu e turcez, e golf cart pe baterii, care se umple europa. (Bine ca si rusii incerca, numai ca sufera si ei de bateribuze care iau foc).
La momentul când Rocar era în cădere liberă, a avut șansa (blocată) de a exporta 700 de autobuze în Siria. Nu știu cine a luat contractul la care Rocar a dat cu piciorul din interesele altor.
Solaris a supraviețuit pentru că Polonia nu a fost și nu este condusă de urmașii lui Leon și Hermina Tisminețki, Dionis (Denis) Patapievici, Saul Bruckner, Nahum Neulander, Hanna Robinsohn Pauker și alți tovarăși care fie ei dacă mai trăiesc, fie copiii sau nepoții lor, nu vor să lase puterea din mână și au devenit din comuniști mari demorcați și globaliști, adică tot aia. Foarte bine spus, Solaris a avut și sprijin intern, pentru că polonezii nu și-au distrus industria, bună sau rea cum era la acel moment.
Chiar și dacă Rocar erau cazane ambulante, se puteau vinde în țări arabe, africane și chiar în spațiul ex-sovietic. Ucrainenii au învățat lecția și au luat românilor piața la care ultimii au renunțat singuri. Doar acum când a dat maidanul și revoluția spontană cu tentă neonazist-globalistă, vor vedea și ei cum e să ai o populație relativ bine pregătită și educată și o industrie nu strălucită, dar nici de lepădat și să te .... pe ea în urale și sloganuri pentru a face pe plac unor străini.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 21 Mai 2019 07:10:29    Titlul subiectului: 200852

In concluzie, suntem un neam de prosti, fiindca toleram o asa clasa politica si fiindca ne-am batut joc de sistemul de transport in comun plus fabricile de autobuze.
Totusi Rocar Autodromo nu mi se parea un cazan ambulant.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lenta1



Data înscrierii: 09/Dec/2013
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 551
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 21 Mai 2019 08:40:42    Titlul subiectului: 200855

Rocar Autodromo, atat autobuzul cât și troleibuzul au fost modele unicat la noi în țară și au circulat ani buni, un vehicul pentru care singurele piese de schimb le găsești tocmai în Italia. Au fost vehicule bune, păcat ca primăria nu dorește un muzeu al transportului public, ar fi fost exponate unicate în țară.
_________________
Iubesc autobuzele si troleibuzele MAZ Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 22 Mai 2019 14:48:39    Titlul subiectului: 200874

O idee mai originala pentru campanie electorala, folosindu-se de indicatorul culoarului unic STB.


Bucuresti, 21 mai 002.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  99.5 kb
 Vizualizat:  de 6397 ori

Bucuresti, 21 mai  002.jpg



Bucuresti, 21 mai 003.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  124.84 kb
 Vizualizat:  de 6397 ori

Bucuresti, 21 mai  003.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Cafeneaua Tramclub Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3
Pagina 3 din 3

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community