Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Știri, articole de presă
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 17, 18, 19
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul ARAD
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
quiksilver



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 21/Mar/2024
Mesaje: 1120
Locație: Arad

MesajTrimis: Mar 26 Mai 2020 10:18:48    Titlul subiectului: 207305

https://www.aradon.ro/aradon-stirile-judetului-arad/se-pregateste-terenul-pentru-imperio-1247065/

Se pregătește terenul pentru Imperio

O echipă de muncitori se ocupă de întreținerea și repararea carosabilului la nivelul căii de rulare a tramvaielor, în zona pasajului de la Polivalentă. În fapt, se pregătește terenul pentru ca noile garnituri de tramvaie Imperio să poată circula și pe traseul Micălaca.
În baza unui contract încheiat între Primărie și producător, săptămâna aceasta va fi predat primul Imperio către Compania de Transport Public Arad. Potrivit municipalității, săptămâna viitoare va fi livrat cel de-al doilea tramvai, urmând ca până în luna august să fie predate încă două garnituri.

Tramvaiele sunt achiziționate de Primărie printr-un contract cu finanțare europeană pentru achiziționarea a 18 tramvaie noi (4 de capacitate mare și 14 de capacitate medie). În prezent, în municipiul Arad circulă 6 tramvaie Imperio achiziționate în 2015 printr-un proiect BERD.


Very Happy

Deci după aproape șase ani de exploatare exclusivă pe linia 3, vagoanele Imperio vor fi încercate pe linia 7. Infrastructura prin Micălaca e la fel ca și acum doi sau trei ani. Linii noi sunt pe viaductul Micălaca, la trecerile de nivel cu carosabilul și pe străzile Renașterii plus Voinicilor. Deci sunt porțiuni bune de linie veche și cu restricții de viteză pentru vagoanele vechi, însă nah...se apropie acele momente sensibile pentru politicieni și locuitorii din Micălaca sunt destul de mulți. Laughing Cred că vor fi unele probleme de gabarit pe Calea Radnei iar viteza de rulare va fi foarte foarte redusă. Dar nah, gata cu cocoloștiul pentru aceste vagoane. Oare pe când la Ghioroc?


Cum mai vin vagoane noi, era evident că nu puteau fi toate folosite pe linia 3, chiar și câte un schimb pe zi. Mă așteptam însă la linia 6, unde infrastructura nu cred că e atât de praf sau cel puțin tronsonul nemodernizat e scurt (stație Băi Termale - capăt Gai).

P.S. Nu știu dacă e greșeală în articol sau nu, dar se știe că vagonul 1907 (al 7-lea) circulă de câteva luni.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 26 Mai 2020 13:20:09    Titlul subiectului: 207311

Nu ar putea sa acceseze fonduri europene pentru reabilitarea infrastructurii vechi, dupa modelul Iasiului ?
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
quiksilver



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 21/Mar/2024
Mesaje: 1120
Locație: Arad

MesajTrimis: Mar 26 Mai 2020 17:36:33    Titlul subiectului: 207316

Ba da, au fost accesate, nu mai știu însă în ce faze sunt cu ele.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul ARAD Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 17, 18, 19
Pagina 19 din 19

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community