Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Desfiintarea liniilor de tramvai
Du-te la pagina 1, 2, 3  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul CONSTANȚA
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 27 Feb 2008 11:16:55    Titlul subiectului: Desfiintarea liniilor de tramvai 89197

In Iasi de exemlu sunt tramvaie mai vechi de 30 de ani si merg foarte bine si acum. Marea problema in Constanta este infrastructura de tramvai care trebuie inlocuita in totalitate. Din punct de vedere economic Constanta nu se poate plange de saracie. In primul rand porturile, in al doilea rand rafinaria Petromidia, si exemplele sumare pot continua. Nu a fost vointa politica in privinta tramvaiului. Daca ar fi iesit un comision foarte gras de pe urma achizitiilor de tramvaie noi, si din modernizarea infrastructurii de tramvai probabil acest mijloc de transport ar mai fi existat si in viitor. Asa ies comisioane frumoase din achizitia de autobuze. Traim in Romania si cam la asta se reduce totul in momentul asta, de unde iese comision mai mare, de unde se poate fura mai mult etc.
In prezent nu cred ca se mai poate face ceva in privinta salvarii tramvaiului din Constanta. Poate, cum propunea un user in cealalta parte sa lipim niste afise in Constanta, impotriva desfiintarii tramvaiului, sau ceva de genul asta. Probabil ca in 20-30 de ani vom "redescoperi" tramvaiul, asa cum se intampla astazi in Franta si alte tari din Europa de Vest, si se va reinfiinta cu mare entuziasm tramvaiul si in Constanta.
Cat am fost in Constanta nu am circulat cu tramvaiele, dar un flux de 50 calatori per tramvai este rezonabil.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mie 27 Feb 2008 16:18:01    Titlul subiectului: 89224

Ieri seara s-a "reluat" discutia, cel putin in stirile ProTV. Aici manipularea a trecut la urmatorul nivel, deja s-a spus ca reprezentantii regiei ( Question ) au declarat cum ca tramvaiele sunt vechi de 30 de ani si ca nu mai pot fi reparate ( Question ) si ca singura solutie ( Question ) este renuntarea la ele si inlocuirea lor cu autobuze noi, insa, din nefericire ( Question ) acest lucru nu se poate face decat peste cateva luni.
Practic i s-a indus/bagat cu forta in cap turmei de alegatori ideea ca tramvaiul e vechi si distrus si ca trebuie neaparat inlocuit. Iar pe "stampilatorii" care-si urmeaza orbeste "liderul" sigur nu-i duce capul sa-l ia la pietre pe "alesul" care nu le spune si ca (si el) a lasat in paragina o retea impresionanta de tramvaie si troleibuze, construita (si) pe banii lor, doar pentru a-si putea pune el in practica planul nebunesc de a face Constanta un oras exclusiv auto-diesel, pentru a-si pune apoi numele pe vehicule si a se impauna cu "marea" realizare Evil or Very Mad
Cred ca sub ochii nostri va avea loc o noua distrugere de tip ceausist, precum cea deja facuta la Brasov. Oare de data asta s-o mai putea face ceva?

Am postat in Arhiva Video, sectiunea dedicata Constantei capturi din jurnalele de stiri de la 3 posturi de televiziune cu reportaje pe tema tramvaiului ars.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 15/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Sâm 10 Mai 2008 21:57:50    Titlul subiectului: 93181

Un articol din presa locala care aduce informatii interesante despre desfiintarea tramvaielor:

http://www.ziuact.ro/display.php?data=2008-05-08&id=231381

Ziua de Constanta a scris:
Mazare a adus la cunostinta presei ca, in aceasta perioada primaria este in proces de achizitie a 55 de autobuze mici (97 de locuri) si medii (105-115 locuri) pentru inlocuirea tramvaielor. "Procedura a fost contestata la Bucuresti si, in momentul in care primim raspunsul de la Comisia de Contestatii, imediat ce vin autobuzele ne apucam sa scoatem si celelalte linii", a adaugat edilul.

Acesta a fost pus din nou in postura unei autoritati publice dezinformate, care, evident, nu are un contact intens cu echipa in fruntea careia se afla. Acum nu a fost in stare sa mentioneze numele firmei contestatoare, tot un angajat al institutiei fiind insarcinat sa aduca la cunostinta mass-media acest detaliu. Contestatia a fost depusa de NTT Investment SRL Bucuresti, acum trei saptamani, 10 mai reprezentand termenul limita de primire a raspunsului.

O noua intrebare, un nou impas. Mazare ne-a intarit si mai mult ideea ca pare a fi doar un corespondent al informatiilor emise de altii, fara, insa, a se documenta in prealabil. Edilul nu stia ca, la momentul depunerii contestatiei, firmele care au achizitionat caietele de sarcini, nu si-au depus oferta. "Comisia de Contestatii urmeaza sa ne comunice faza de unde se va relua licitatia. Contestatia a fost depusa inainte de depunerea ofertelor", a intarit unul din angajatii primariei.


Tot NTT Investment a contestat la CNSC si licitatia de autobuze de la Timisoara; atunci se scria pe un site local timisorean:

e-timisoara.info a scris:
Societatea "fantomă" SC NTT Investment SRL, care comunică doar prin fax, este imposibil de contactat și are doar un angajat blochează licitația pentru că legislația română permite acest lucru, iar Primăria Timișoara nu poate decât să suspende în repetate rânduri licitația, ori de câte ori apare câte o contestație.


Sa vedem ce raspuns va da CNSC; tot despre ei a mai fost vorba de curand pe forum, cand au solutionat o plangere in vreo 4 luni!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
paul



Data înscrierii: 30/Iun/2008
Ultima vizita: 16/Aug/2008
Mesaje: 1
Locație: Constanta

MesajTrimis: Lun 30 Iun 2008 21:00:05    Titlul subiectului: Tramvaie Constanta 95219

Vreau sa va spun ca sunt foarte dezamagit pe Mazare pentru ca noi avem un oras foarte mare si interesant in care vin turisti din toate partile si el scoate tramvaiele si pune trolee, am auzit ca vrea sa il scoata si pe batranul 102, ca zice ca nu e populat.
Eu zic ca acesti oameni care numai fura din tara si nu fac nimic ar trebui impuscati ca Ceausescu. Vreau sa mentionez ca in Oradea, care e mai mic decat Constanta, primarul a pus tramvai de lux cu aer conditionat si toate minunile.
Sunt foarte suparat deoarece vara in tramvai e foarte multa lume si ajunge la 50 de grade, iar el spune ca sunt goale si neprofitabile cand la orele de varf de abia mai arunci un ac in tramvai, sa meaga si el cu tramvaiul sa lase BMW si masinile luxoase, sa circule si el cu mijlocele de transport in comun daca spune ca il intereseaza viata cetateanului, a furat 4 ani de la primarie si inca mai are de furat 4 ani, vrea sa scoata tramvaiele ca asa i s-a trezit lui peste noapte.
Strica istoria orasului. Nu stiu ce sa mai zic cu politica lor, ne-ar trebui un primar ca lumea, ca Mazare a fost ales acum degeaba.
RUSINE MAZARE!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dany



Data înscrierii: 27/Iun/2008
Ultima vizita: 02/Apr/2013
Mesaje: 3
Locație: Baia Mare

MesajTrimis: Lun 30 Iun 2008 21:27:39    Titlul subiectului: 95222

Ma bucur ca iei atitudine si ca esti interesat de soarta transportului din Constanta!
Desi eu sunt din Baia Mare, nu pot sa nu-mi aduc aminte cu placere de zilele cand veneam la Constanta si era o placere sa circuli cu tramvaiul, era o linie care te ducea pana la plaja, dar datorita imbecilului de primar Mazare care nu vrea decat sa distruga acest mijloc de transport deosebit si care este prezent in toate orasele europene mai importante, s-ar parea ca vom ramane si fara acesta!
In Baia Mare sunt de parere ca ar incapea linistit un tramvai datorita faptului ca Baia Mare e cu putin mai mic decat Constanta si cu mult mai mare ca Resita care are tramvai, deci inca odata spun ca daca se va scoate tramvaiul din Constanta, cu siguranta acest lucru nu va duce decat la o circulatie ingrozitoare a mijloacelor de transport in comun deoarece tramvaiul ajungea in multe locuri si acoperea o retea destul de densa a orasului!
Ar fi cea mai mare prostie scoaterea tramvaielor!
RUSINE MAZARE!

_________________
cand va fi in Baia Mare transportul public unul decent cu tramvaie, trolee si autobuze?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stefan_br



Data înscrierii: 04/Feb/2008
Ultima vizita: 01/Noi/2017
Mesaje: 1170
Locație: Braila

MesajTrimis: Mar 01 Iul 2008 15:39:55    Titlul subiectului: 95262

Intradevar in Constanta se scurg ultimele zile ale tramvaielor....am mai spus-o si am sa o spun este un lucru ingrijorator. Peste cativa ani o sa coste un bilet 2 RON din cauza motorinei, iar orasul o sa fie acoperit de un nor gri de fum datorita noxelor. Totusi din aceasta poveste nu vreau sa critic autobuzele Maz care sunt in locul potrivit dar la momentul nepotrivit. Revenind la tramvai, din cat fier a avut RATC Constanta dupa ce a nimicit troleibuzul, putea macar sa salveze linia 100 si linia 40.
Inchei ce am de spus cu o intrebare, poate nepotrivita, care are deja un raspuns....Ce se va intampla cu tramvaiele TATRA KT4D care se prezinta intr-o stare buna? Dupa parerea mea ar fi un gest frumos si de bun simt ca aceste tramvaie sa fi donate unui oras ce iubeste acest mijloc de transport.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Olle S Nevenius



Data înscrierii: 07/Mai/2008
Ultima vizita: 02/Iun/2022
Mesaje: 53
Locație: (Suedia)

MesajTrimis: Vin 04 Iul 2008 15:11:10    Titlul subiectului: Trams in Constanta i august 2008? 95362

We are trying to understand if there will be trams in Constanta in august this year, but itŽs not easy to understand Rumanian. Can anyone tell us the situation of the trams and trolleybuses in Constanta today? We will go there 22-24 of august if the trams still are in service.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 15/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Vin 04 Iul 2008 15:46:50    Titlul subiectului: 95366

It's hard to tell now. A poster in another thread wrote:

http://tramclub.org/viewtopic.php?p=94755#94755

virgilius a scris:
Yesterday, June 18th during the first session of the Local Council the mayor Mazare said: "We'll start the replacement of trams with buses in August, when there will be enough new buses in the RATC inventory in order to replace at least one of the two remaining tram lines


From what I understand at least one line will be still there late August; maybe if the delivery, registering, insurance or burning-in of the buses gets delayed you'll still catch both lines. You should monitor this topic in order to see any announcements.

As for the trolleybuses, they don't seem to be in an immediate danger.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Vin 04 Iul 2008 22:50:33    Titlul subiectului: 95375

You will find trams in August, this is certain. How many trams... it' hard to tell.

http://www.railpictures.net/viewphoto.php?id=234289&nseq=25
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
bogdan



Data înscrierii: 14/Mai/2006
Ultima vizita: 18/Mar/2024
Mesaje: 681
Locație: Ploiesti

MesajTrimis: Dum 06 Iul 2008 22:19:24    Titlul subiectului: 95411

stefan_br a scris:
Ce se va intampla cu tramvaiele TATRA KT4D care se prezinta intr-o stare buna? Dupa parerea mea ar fi un gest frumos si de bun simt ca aceste tramvaie sa fi donate unui oras ce iubeste acest mijloc de transport.
Probabil orasele care detin KT4D in parc se vor lupta pentru ele, eventual ptr piese.
Ploiesti, Cluj, Oradea, Craiova, Braila, Galati. De aici excludem Oradea care va primi ULF-uri si Craiova care nu prea agreaza KT4D.

_________________
37 de ani de tramvai in Ploiesti! 1987-2024! La mai mare!
Avatar:vagon KT4DM 102.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Gygyman6



Data înscrierii: 24/Aug/2008
Ultima vizita: 14/Apr/2009
Mesaje: 68
Locație: Timisoara

MesajTrimis: Mie 15 Oct 2008 18:33:07    Titlul subiectului: 99612

Sunt 2 posiblitati, ori o sa desfinteze tot si asfalteaza liniile, ori o sai prinda cumva legea si tramvaiele si intregu sisitem o sa fie varza cum e si astazi de altfel.Eu din cate stiu in Los Angeles cand au facut asta au facut studii si nu s-au scos tramvaiele cu o asa brutalitate din viata oamenilor.
_________________
JJJ
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Mie 15 Oct 2008 20:36:09    Titlul subiectului: 99614

Desființarea tramvaielor, troleibuzelor și instalațiilor aferente (cabluri, stații de redresare etc.) este, din păcate, legală, adoptată prin hotărâre de consiliu local Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
tramvaiul



Data înscrierii: 16/Oct/2008
Ultima vizita: 19/Mar/2024
Mesaje: 92
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 16 Oct 2008 18:30:09    Titlul subiectului: 99646

Salut, sunt nou pe acest forum!

Din pacate va dau o veste trista,aflata de curand: pe linia 102 vor circula de acum inainte autobuze.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Lucian



Data înscrierii: 03/Ian/2006
Ultima vizita: 28/Feb/2018
Mesaje: 8
Locație: Constanta

MesajTrimis: Sâm 18 Oct 2008 13:09:57    Titlul subiectului: 99713

Incepand de azi dimineata pe traseul 102 circula Maz-urile 107. Ca o ironie a soartei pe afisaj scrie 102 Faleza Nord - Depou tramvai. Am circulat cu unul din aceste autobuze in jurul orelor sapte, iar pe drumul din Tomis III pana la Academia Navala am mai vazut inca 4-5 autobuze.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 15/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Sâm 18 Oct 2008 13:16:20    Titlul subiectului: 99714

Oare cu ocazia asta s-au mutat KT4D-uri care functionau exclusiv pe 102 si pe linia 101? Ca daca nu implicit s-a terminat cu KT4D-urile in exploatare la Constanta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 18 Oct 2008 13:52:21    Titlul subiectului: 99718

Se face vreun fel de ceremonie de adio a tramvaielor la Constanta, la fel cum se face in Europa de Vest ?
Linia 101 cand va fi scoasa ?

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile


Ultima modificare efectuată de către guest la Sâm 18 Oct 2008 16:20:03, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
itb 139



Data înscrierii: 02/Iul/2007
Ultima vizita: 14/Feb/2014
Mesaje: 862
Locație: Bucuresti 1 (Grivita)

MesajTrimis: Sâm 18 Oct 2008 14:43:22    Titlul subiectului: 99720

Stai linistit ca nu se va face nici un fel de ceremonie de adio,din pacate suntem in Romania tara care nu da doi bani pe nimic nici chiar pe istorie! Pacat ca tramvaiul constantean iese pe usa din dos a istorie! Pacat ca primarul Mazare a reusit sa-si bata joc de transportul electric din oras fara ca nimeni sa-i ceara socoteala! Cred ca 101 nu va apuca nici el sfarsitul anului!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Sherifu



Data înscrierii: 25/Feb/2008
Ultima vizita: 07/Ian/2020
Mesaje: 62
Locație: Constanta

MesajTrimis: Dum 19 Oct 2008 04:20:22    Titlul subiectului: 99764

Nu, nu-l apuca sfarsitul anului. Primarul nostru iubit se grabeste tare sa defriseze...101 va mai merge doar pana pe 8 noiembrie 2008

O faza interesanta a fost azi 18 oct ... cand am vazut un ciuruc de autobuz NOU de pe 40, MAZ 203 ramanand IN PANA la intersectia B-dului Mamaia cu Str. Unirii. Am impresia ca ii cursese antigelul, sau poate alt lichid. Nu am putut sa stau, si nici nu aveam aparatul la mine. Cert e ca a plecat de-acolo tractat de o Depanare a RATC-ului. Neutral
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdan



Data înscrierii: 14/Mai/2006
Ultima vizita: 18/Mar/2024
Mesaje: 681
Locație: Ploiesti

MesajTrimis: Mar 28 Oct 2008 20:35:53    Titlul subiectului: 100169

A inceput scoaterea liniei 102?
_________________
37 de ani de tramvai in Ploiesti! 1987-2024! La mai mare!
Avatar:vagon KT4DM 102.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Lucian



Data înscrierii: 03/Ian/2006
Ultima vizita: 28/Feb/2018
Mesaje: 8
Locație: Constanta

MesajTrimis: Mie 29 Oct 2008 12:15:40    Titlul subiectului: 100198

Da, la intersectia str. Dezrobirii cu Eliberarii
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
claudiu_samy



Data înscrierii: 25/Ian/2007
Ultima vizita: 31/Oct/2017
Mesaje: 223
Locație: Galati; Bucuresti

MesajTrimis: Lun 10 Noi 2008 08:06:39    Titlul subiectului: 100841

Sherifu a scris:
Nu, nu-l apuca sfarsitul anului. Primarul nostru iubit se grabeste tare sa defriseze...101 va mai merge doar pana pe 8 noiembrie 2008


Mai circula tramvaiul 101?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Lucian



Data înscrierii: 03/Ian/2006
Ultima vizita: 28/Feb/2018
Mesaje: 8
Locație: Constanta

MesajTrimis: Lun 10 Noi 2008 14:12:49    Titlul subiectului: 100857

Da mai circula, iar pe traseul 100 au inceput sa apara MAZ 107
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 14 Noi 2008 15:47:42    Titlul subiectului: 101083

Maine se pare ca va fi ultima zi cu tramvai in Constanta. M-a amuzat partea din articol referitoare la imbunatatirea conditiilor de trafic o data cu scoaterea tramvaielor. Asa sa fie oare ?

Citat:
Ultima săptămînă a tramvaiului 101
La sfîrșitul acestei săptămîni, constănțenii își vor lua adio și de la tramvaiele care circulă pe linia 101, întrucît aceste mijloace de transport în comun vor fi înlocuite cu autobuze noi. Înlocuirea tramvaielor face parte dintr-un amplu program demarat de Primăria Municipiului Constanța. Din 15 noiembrie, în locul tramvaielor care circulă acum pe linia 101 vor veni noile autobuze achiziționate deja de municipalitate. Scoaterea tramvaielor rezolvă astfel și o mare problemă de trafic, liniile urmînd a fi desfințate, iar străzile, asfaltate. Reprezentanții Regiei Autonome de Transport în Comun (RATC) spun că, în primele săptămîni după scoaterea tramvaiului, autobuzele vor avea o rută ocolitoare, neavînd posibilitatea să circule pe podul pe unde trecea tramvaiului. Este nevoie întîi de obținerea unei autorizații de scoatere a stîlpilor de pe acel pod. De asemenea, reprezentanții RATC susțin că pe podul respectiv vor putea circula și autovehicule a căror greutate nu trebuie să fie mai mare de 1,5 tone.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ionescu



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 11/Feb/2021
Mesaje: 1204

MesajTrimis: Lun 17 Noi 2008 11:29:34    Titlul subiectului: 101213

Mai circula tramvaiul azi?
_________________
GEORGE SCRIPCARU #CONCRET primarul sufletelor noastre--Vorba olteanului: cand ajungi la Brasov, in Romania nu te mai intorci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
bercenicity



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 17/Mai/2023
Mesaje: 553

MesajTrimis: Lun 17 Noi 2008 11:41:00    Titlul subiectului: 101214

Vezi aici: http://www.cugetliber.ro/1226613600/articol/29895/tramvaiele-de-pe-linia-101-inlocuite-cu-autobuze-vechi/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul CONSTANȚA Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2, 3  Următoare
Pagina 1 din 3

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community