 |
TRAM CLUB ROMANIA Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
|
|
Subiectul anterior :: Subiectul următor |
Autor |
Mesaj |
guest

Data înscrierii: 30/Sep/2006 Ultima vizita: 13/Iun/2025 Mesaje: 10945 Locație: Bucuresti
|
Trimis: Mie 10 Apr 2019 10:39:19 Titlul subiectului: |
200126 |
|
Revenind la subiectul topicului (colegial, bineinteles, fara superioritatea ardeleneasca), as vrea sa stiu, daca se face metrou in Cluj, sub ce juristictie ar fi ? Ar apartine de Ministerul Transportului, la fel ca metroul din (mult hulita) capitala ? Sau ar apartine autoritatii metropolitane Cluj ? _________________ Linia 86 de troleibuze este preferata mea 
Ultima modificare efectuată guest la Mie 10 Apr 2019 15:59:59, modificat de 5 ori în total |
|
Sus |
|
 |
UKVZ-KTM-5

Data înscrierii: 16/Dec/2018 Ultima vizita: 21/Iul/2024 Mesaje: 1355 Locație: Bucuresti 2
|
Trimis: Mie 10 Apr 2019 11:14:22 Titlul subiectului: |
200130 |
|
Ministerul Transporturilor a fost ales ca proprietar pentru metroul bucureștean în timpul regimului comunist deoarece era un proiect major de stat și au fost implicate toate resursele României socialiste. Cel de la Cluj cred că va fi operat de CTP sau de o altă autoritate metropolitană ce va fi înființată pe viitor, întrucât nu vor fi luați toți banii de la bugetul de stat, iar acesta este văzut drept un proiect de importanță regională. |
|
Sus |
|
 |
UKVZ-KTM-5

Data înscrierii: 16/Dec/2018 Ultima vizita: 21/Iul/2024 Mesaje: 1355 Locație: Bucuresti 2
|
Trimis: Mar 29 Oct 2019 18:48:08 Titlul subiectului: |
203724 |
|
Proiectul metroului de la Cluj avansează, azi a fost declarat câștigătorul licitației pentru studiile metroului și trenului metropolitan:
https://www.zf.ro/eveniment/al-doilea-oras-din-romania-care-va-avea-metrou-constructia-se-pregateste-sa-intre-in-linie-dreapta-18512412
Citat: | Primăria Cluj-Napoca a anunțat câștigătorul licitației care va face studiile pentru realizarea metroului și trenului metropolitan, acesta fiind o asociere de firme din Italia, Franța și România. Valoarea contractului depășește 30 de milioane de lei.
Potrivit unui comunicat al Primăriei Cluj-Napoca transmis marți, la licitație au fost depuse 5 oferte din partea unor firme și asocieri de firme.
„Asocierea SWS Engineering SPA (Italia) – Systra (Franța) – Metrans Engineering SRL (România) este câștigătoarea licitației deschise organizată în vederea atribuirii contractului având ca obiect Servicii de elaborare studii de pre-fezabilitate, fezabilitate, impact asupra mediului și evaluarea strategică adecvată pentru obiectivul de investiții tren metropolitan Gilău – Florești – Cluj-Napoca – Baciu – Apahida – Jucu – Bonțida - etapa I a sistemului de transport metropolitan rapid Cluj și Magistrala I de metrou și tren metropolitan, inclusiv legătura dintre acestea și studiile conexe viitoarelor obiective de investiții. Valoarea contractului este de 30,1 milioane de lei. La licitație au fost depuse 5 oferte din partea unor firme și asocieri de firme”, se arată în comunicat.
Reprezentanții Primăriei Cluj-Napoca au subliniat că experiența similară a fost demonstrată de către ofertantul câștigător prin proiectarea preliminară - studii tehnice de fezabilitate - pentru obiectivul ”Toulouse Aerospace Express” - Linia de metrou 3 din Toulouse cu lungimea de 28 km și realizarea studiului de fezabilitate pentru ”Sistemul rețelei de metrou din zona metropolitană Tel-Aviv” care presupune 3 linii automate de metrou care totalizează 140 km.
Studiile vor fi finalizate între 5 și 24 de luni.
Potrivit lui Boc, proiectul de investiții va fi realizat în două etape, în prima etapă urmând să fie făcut trenul metropolitan pe infrastructura actuală, iar în cea de-a doua etapă va fi realizat metroul pe axa vest-centru-est care urmărește să deservească principalele puncte de interes pornind din Gilău până la Podul Ira din Cluj-Napoca, pe o lungime de aproximativ 16 km.
„Pentru zona din afara orașului se va studia posibilitatea realizării metroului suprateran, iar de la intrarea în Cluj-Napoca acesta urmând a fi realizat în subteran. A doua etapă a realizării metroului vizează crearea legăturii dintre comunele Florești și Gilău”, spunea primarul Clujului.
Acesta preciza că până la implementarea celei de a doua etape, conectivitatea dintre Gilău și Florești va fi asigurată prin autobuze care vor deservi această zonă în vederea asigurării accesului oamenilor la metrou. De asemenea, va fi asigurată prin autobuze legătura dintre Gilău și Nădășelu pentru cei care doresc să folosească trenul metropolitan |
|
|
Sus |
|
 |
|
|
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum Nu puteți vota în chestionarele din acest forum Nu puteți atașa fișiere în acest forum Puteți descărca fișiere în acest forum
|
|