Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Accidente/Incidente implicand vehicule de transport local
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 15, 16, 17
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul BIHOR
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
tcm



Data înscrierii: 05/Mai/2014
Ultima vizita: 19/Iun/2026
Mesaje: 2258
Locație: Oradea; Leeds (UK)

MesajTrimis: Dum 10 Mai 2026 23:25:34    Titlul subiectului: 223652

Continuare.
1-2. La prima incercare de impingere , 313 a ramas infranat , tramvaiul facandu-se acordeon. A lipsit putin sa loveasca bordura peronului...
3-4. Dupa ce s-a reusit defranarea boghiurilor , tramvaiele au plecat spre depou.
5. 313 si 303 langa Catedrala. 313 a revenit destul de rapid , in data de 28.05 era deja din nou pe trasee.

Echipele de interventie au intervenit prompt. Dupa doar cateva minute au sosit cu Renaultul Master si cu Mercedesul Sprinter "ARK". iar la scurt timp dupa acestea au aparut si turnul bimodal si Sprinterul "ARR". De asemenea a mai fost si cel putin o masina mica.

6. Noul Renault Master de interventie a primit numere permanente , BH37TLO.
7. Mercedes Sprinter BH13ARK.
8. Mercedes Sprinter BH13ARR.
9. Camionul bimodal Renault , BH11WIV , pozitionandu-se pentru a verifica firele. Cablul care a cauzat avarierea pantografului s-ar fi desprins de undeva din legatura de cabluri de deasupra camionului.



OTL 313+303,5.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  1.73 MB
 Vizualizat:  de 1594 ori

OTL 313+303,5.jpg



OTL 313+303,6.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  1.85 MB
 Vizualizat:  de 1594 ori

OTL 313+303,6.jpg



OTL 313+303,7.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  874.18 kb
 Vizualizat:  de 1594 ori

OTL 313+303,7.jpg



OTL 313+303,8.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  844.58 kb
 Vizualizat:  de 1594 ori

OTL 313+303,8.jpg



OTL 313+303,9.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  1.76 MB
 Vizualizat:  de 1594 ori

OTL 313+303,9.jpg



OTL BH37TLO.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  1.85 MB
 Vizualizat:  de 1594 ori

OTL BH37TLO.jpg



OTL BH13ARK.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  1.76 MB
 Vizualizat:  de 1594 ori

OTL BH13ARK.jpg



OTL BH13ARR.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  1.44 MB
 Vizualizat:  de 1594 ori

OTL BH13ARR.jpg



OTL BH11WIV.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  1.68 MB
 Vizualizat:  de 1594 ori

OTL BH11WIV.jpg



_________________
https://www.youtube.com/@tcm_tatra/videos


Ultima modificare efectuată de către tcm la Lun 11 Mai 2026 00:06:43, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
tcm



Data înscrierii: 05/Mai/2014
Ultima vizita: 19/Iun/2026
Mesaje: 2258
Locație: Oradea; Leeds (UK)

MesajTrimis: Dum 10 Mai 2026 23:38:12    Titlul subiectului: 223653

In data de 06.05 , doua masini s-au tamponat in zona Lotus. In urma accidentului , una dintre ele a trecut peste liniile de tramvai si s-a lovit de un stalp de catenara. Nu stiu cum au reusit cei doi sa se loveasca sau cum a ajuns Passatul dincolo de stalp. Deoarece masina era in afara gabaritului si stalpul nu fusese afectat , tramvaiele au circulat normal pe durata interventiei echipajelor de descarcerare si a cercetarilor politiei. Dupa cateva ore , Passatul era tot in aceeasi pozitie , dar pana seara a disparut , probababil circulatia tramvaielor a fost intrerupta pana a fost ridicata masinia avariata.


Lotus accident,2.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  1.77 MB
 Vizualizat:  de 1593 ori

Lotus accident,2.jpg



Lotus accident,3.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  1.85 MB
 Vizualizat:  de 1593 ori

Lotus accident,3.jpg



Lotus accident,4.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  1.85 MB
 Vizualizat:  de 1593 ori

Lotus accident,4.jpg



Lotus accident,5.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  1.88 MB
 Vizualizat:  de 1593 ori

Lotus accident,5.jpg



_________________
https://www.youtube.com/@tcm_tatra/videos
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
tcm



Data înscrierii: 05/Mai/2014
Ultima vizita: 19/Iun/2026
Mesaje: 2258
Locație: Oradea; Leeds (UK)

MesajTrimis: Mar 12 Mai 2026 23:46:40    Titlul subiectului: 223666

Ieri (luni) in jurul orei 17 , KT-ul 202 a deraiat la iesirea din bucla de la Pod CFR din cauza ca prima osie a boghiului din fata/roata dreapta s-a rupt. Batrana macara Roman a fost chemata la datorie , dupa ce nu a mai fost folosita de ceva vreme. Cu motorul fierband , a reusit sa ridice tramvaiul si sa aseze primul boghiu pe carucioare , o premiera pentru OTL , deoarece pana cum boghiurile avariate erau fie inlocuite ad-hoc cu boghiuri provizorii , fie tramvaiele erau duse la depou asa daca nu exista riscul altor deraieri. Culmea este ca fusese adus un boghiu provizoriu , nu stiu de ce nu a fost folosit. Dupa aceasta operatiune , undeva in jurul orei 19:30 , ULF-ul 58 , care era primul in spatele tramvaiului deraiat , l-a tras pe 202 pe linia care vine de la Sinteza pentru a se putea relua circulatia tramvaielor si pentru a nu incurca traficul cu impingerea tramvaiul defect spre depou. In acest timp au fost introduse doua autobuze care au circulat pe relatia Pod CFR-Olosig. Tramvaiele de pe liniile 4 si 5 schimbau indicativul la Olosig si virau spre Decebal/Gara , iar cateva tramvaie ramase pe liniile 1/3 s-au invartit pe inelul Olosig-Gara-Piata Unirii-Decebal pana la reluarea circulatiei. 202 si 58 au ramas cuplate sub podul CFR pe linia de Sinteza pana undeva dupa miezul noptii ; circulatia tramvaielor spre Sinteza nu a fost afectata deoarece acolo circula vagonul bidirectional 44 si acesta merge pe sensul opus. Singura diferenta in cazul lui 44 a fost ca l-a ultima cursa nu s-a putut retrage cu fata , a trebuit sa vina din nou cu spatele spre Pod si sa intoarca in bucla de acolo.
Revenind la 202 , peripetiile nu s-au terminat aici. Carucioarele pe care a fost pus tramvaiul au deraiat in capatul strazii Berzei , la virajul spre gara. Tramvaiul a fost repus pe sine si tras la jumatatea strazii unde macaraua putea fi pozitionata intr-o parcare pentru a nu fi incurcat (prea tare) traficul auto. Acolo s-a renuntat la caruciorul de sub a doua axa , iar roata dreapta a primei axe a fost eliminata. A fost adus din nou boghiul provizoriu , dar din nou nu a fost folosit. Apoi 202 si 58 au fost duse intr-un final spre depou fara alte probleme. Tramvaiele au inceput sa circule pe la gara undeva dupa ora 9 azi (marti). In acest timp pe relatia Parc 1 Decembrie-Gara-Olosig au circulat doua autobuze , liniile de tramvai 1 , 3 si 4 neputand fi operate. De la Pod CFR erau trimise tramvaie cu indicativul 3R , pe relatia Pod CFR-Decebal-Piata Unirii-Cantemir-Nufarul , desi acest traseu a avut pana a fost desfiintat in urma cu 2 ani indicativul 4R. In sens opus nu au fost trimise tramvaie , in schimb erau trimise mai multe unitati decat de obicei pe linia 5 (Nufarul-Universitate-Decebal-Pod CFR).
Cateva poze primite de la pasionati oradeni.
1. 202 deraiat la Pod CFR luni dupa-masa.
2. Macaraua Roman sosind si pozitionandu-se pentru ridicarea tramvaiului.
3. Ridicarea lui 202.
4. 202 pe carucioare cuplat cu 58 sub podul CFR pe linia de Sinteza.
5. Tractorul cu remorca in care se afla boghiul provizoriu.

6. Ridicarea lui 202 pe strada Berzei pentru rearanjarea carucioarelor dupa ce deraiase din nou (deraierea avusese loc cateva zeci de metri mai in stanga imaginii) marti dimineata.
7. 202 pe un singur carucior si ciotul de roata ramas , pe strada Republicii.
8. Roata a ramas la loc pe cealalta parte.
9. Harta transportului in aceasta dimineata cat timp 202 era repus pe sine pe strada Berzei. Vehiculul cu "L1A" si unul dintre "11-uri" erau autobuzele de inlocuire a tramvaielor , se vede numarul neobisnuit de mare de tramvaie pe linia 5 si traseul provizoriu 3R.



s5GbKSxr.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  84.29 kb
 Vizualizat:  de 1502 ori

s5GbKSxr.jpg



J-B76T6u.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  86.62 kb
 Vizualizat:  de 1502 ori

J-B76T6u.jpg



92q5ZSgY.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  83.28 kb
 Vizualizat:  de 1502 ori

92q5ZSgY.jpg



oDvY3RRq.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  80.32 kb
 Vizualizat:  de 1502 ori

oDvY3RRq.jpg



YinPwWw3.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  208.21 kb
 Vizualizat:  de 1502 ori

YinPwWw3.jpg



n_AL93fj.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  84.78 kb
 Vizualizat:  de 1502 ori

n_AL93fj.jpg



688026277_3192773600904907_9003859212730616803_n.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  356.46 kb
 Vizualizat:  de 1502 ori

688026277_3192773600904907_9003859212730616803_n.jpg



690926845_2108962196343643_7524927599897244323_n.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  290.74 kb
 Vizualizat:  de 1502 ori

690926845_2108962196343643_7524927599897244323_n.jpg



689014604_1329637742414277_6811821476899565519_n.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  136.15 kb
 Vizualizat:  de 1502 ori

689014604_1329637742414277_6811821476899565519_n.jpg



_________________
https://www.youtube.com/@tcm_tatra/videos
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
tcm



Data înscrierii: 05/Mai/2014
Ultima vizita: 19/Iun/2026
Mesaje: 2258
Locație: Oradea; Leeds (UK)

MesajTrimis: Lun 08 Iun 2026 23:06:20    Titlul subiectului: 223702

Vineri , 05.06 , ULF-ul 58 a fost lovit din spate de KT4Dm-ul 209. Nu stiu cat de avariate sunt cele doua tramvaie , nu am gasit imagini de la accident.
De asemenea , tot vineri , din ULF-ul 53 a inceput sa iasa fum din zona portalului din spate. Pare ca a cededat sistemul hirdaulic care ridica tramvaiul. Raman 6 ULF-uri functionale , 54 si 57 sunt in continuare retrase (desi ultimul a aparut recent miscandu-se prin depou).
Filmare cu 53 fumegand: https://www.facebook.com/watch/live/?ref=watch_permalink&v=971615535638762&rdid=FBpBHhx9wuVnhTnt .

_________________
https://www.youtube.com/@tcm_tatra/videos
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 22/Iun/2026
Mesaje: 11477
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 09 Iun 2026 08:39:02    Titlul subiectului: 223707

Probleme cu calitatea vatmanilor ?
_________________
Linia 86 de troleibuze este preferata mea Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Patrick



Data înscrierii: 05/Noi/2018
Ultima vizita: 19/Iun/2026
Mesaje: 63
Locație: Oradea

MesajTrimis: Vin 12 Iun 2026 15:29:36    Titlul subiectului: 223717

53 si 58 circula. Desi 58 a fost destul de serios avariat, se pare ca s-au miscat repede, reusind sa il repare in doar cateva zile. In cazul lui 53 probabil a fost vorba de blocarea sistemului de franare, daca era vorba de partea electro-hidraulica care este responsabila (si) de reglarea nivelului caroseriei, s-ar fi vazut cu ochiul liber distanta prea mica dintre podea si sol, dar tramvaiul parea echilibrat. Din cate am inteles, nu sunt alocate suficiente fonduri pentru mentenanta si reviziile acestor tramvaie, iar asta se vede cu ochiul liber. In comparatie, ULFurile din Viena care sunt si cu 20 de ani mai vechi, arata complet diferit, fiind constant chiar "upgradate" la tehnologia zilelor noastre.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
tcm



Data înscrierii: 05/Mai/2014
Ultima vizita: 19/Iun/2026
Mesaje: 2258
Locație: Oradea; Leeds (UK)

MesajTrimis: Joi 18 Iun 2026 07:54:07    Titlul subiectului: 223727

In dimineata zilei de luni 15 iunie Astra Imperio 318 a deriat in zona statiei Piata Rogerius pe sensul spre Olosig. Tramvaiul s-a oprit undeva inaintea trecerii de pietoni spre Spitalul de Copii. Shocked Nu inteleg cum vatmanul a reusit sa se deplaseze ~100 de metri din locul deraiereii pana sa se opreasca , nu a simitit ca ceva nu este in regula? Aceasta este prima deraiere a unei Astre pe traseele din Oradea. Culmea portiunea respectiva ar trebui sa fie cea mai buna din Rogerius. Bine ca se tot carpeste in zona cu sine reciclate de la alte lucrari... Poze din articol si de pe grupul Info trafic Bihor & Oradea.
Bihoreanul:
Tramvai Astra deraiat în Oradea, în Rogerius. Circulație blocată două ore
Circulația tramvaielor în Oradea, în cartierul Rogerius, a fost întreruptă timp de mai bine de două ore, luni dimineață, după ce un tramvai Astra a deraiat.
Incidentul s-a produs în jurul orei 7.20, în apropiere de piață.
Oprirea circulației a fost provocată de deraierea celui de al treilea boghiu de la vagonul Astra, a declarat BIHOREANULUI la fața locului Marius Nicoruț, directorul tehnic al OTL.
Potrivit acestuia, cel mai probabil, incidentul a fost cauzat de o defecțiune a tramvaiului.
„Vom investiga în depou cauza defecțiunii”, a precizat Nicoruț, care a condus operațiunea de repunere pe șine.
Garnitura a fost repusă pe șine în jurul orei 9.45, cu ajutorul unui cric de mare putere, iar circulația tramvaielor a fost reluată.


Miercuri , 17 iunie , circulatia intre Pod CFR Si Biserica Emanuel a fost din nou intrerupta din cauza ca un traznet ar fi lovit catenara de tramvai.
Bihoreanul: Un trăsnet a lovit un stâlp de electricitate pe Bulevardul Decebal din Oradea. Circulația tramvaielor a fost oprită
Circulația tramvaielor a fost oprită temporar, miercuri după-amiază, pe Bulevardul Decebal din Oradea, după ce, în timpul furtunii care s-a abătut peste oraș, un trăsnet a avariat rețeaua electrică folosită de garniturile OTL.
Informația a apărut inițial pe grupul de Facebook „INFO TRAFIC BIHOR & ORADEA”. „Un fulger a lovit cablul de alimentare al tramvaiului pe Bulevardul Decebal. Circulația (n.r. - rutieră) se desfășoară cu dificultate, deoarece cablul s-a rupt”, se arată în postarea publicată pe grupul de Facebook.
La fața locului au ajuns echipele de mentenanță ale OTL și ale Electrica, iar polițiștii dirijau traficul.
Contactat de BIHOREANUL, Marius Nicoruț, directorul tehnic al OTL, a explicat că incidentul a fost provocat de un trăsnet care a lovit un stâlp de pe traseul tramvaielor. În urma impactului, a căzut o ancoră care ținea întins firul electric de alimentare a tramvaielor.
„Noi am primit mesajul care anunța incidentul la ora 16.07 și am trimis în cel mai scurt timp echipajul în teren. Un trăsnet a lovit un stâlp, iar ancora care susține firul electric a căzut”, a transmis Marius Nicoruț.
Potrivit directorului tehnic al OTL, circulația tramvaielor a fost reluată în jurul orei 16.30.
În zonă, traficul rutier a fost dirijat de polițiști până la remedierea problemei.



723186890_1530028072135477_443935286092638211_n.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  489.28 kb
 Vizualizat:  de 474 ori

723186890_1530028072135477_443935286092638211_n.jpg



724197516_1530028138802137_5828463523910549628_n.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  648.08 kb
 Vizualizat:  de 474 ori

724197516_1530028138802137_5828463523910549628_n.jpg



722430395_1530028198802131_6272697190895410678_n.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  669.45 kb
 Vizualizat:  de 474 ori

722430395_1530028198802131_6272697190895410678_n.jpg



tramvai-deraiat-rogerius-15062026-01.jpeg
 Descriere:
 Mărime fișier:  128.92 kb
 Vizualizat:  de 474 ori

tramvai-deraiat-rogerius-15062026-01.jpeg



_________________
https://www.youtube.com/@tcm_tatra/videos
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 22/Iun/2026
Mesaje: 11477
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 18 Iun 2026 10:44:05    Titlul subiectului: 223731

Din ce vad in poza nu este nici un macaz si este mai bult linie dreapta. Ori vatmanul e varza ori tramvaiul ?
_________________
Linia 86 de troleibuze este preferata mea Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tcm



Data înscrierii: 05/Mai/2014
Ultima vizita: 19/Iun/2026
Mesaje: 2258
Locație: Oradea; Leeds (UK)

MesajTrimis: Joi 18 Iun 2026 11:26:12    Titlul subiectului: 223732

Nu este macaz , este o curba in forma de S. Tramvaiul a deraiat la iesirea din curba (incercuit cu galben) si s-a oprit dupa aproximativ 100 de metri (marcat cu rosu). Defectiune a tramvaiului cum era insiunat in articol nu stiu daca a fost deoarece a circulat de atunci , viteza nu prea putea sa aiba deoarece tocmai iesea din statie si trebuie sa treaca un sens giratoriu si o intersectie. Cum am spus in postarea initiala , infrastructura in tot cartierul Rogerius este veche si uzata , ar fi trebuit de mult modernizata. De cativa ani se intervine aproape zilinic pentru a se face carpeli in zona. Singurul aspect dubios fata de vatman este ca nu a oprit imediat dupa deraiere sau poate chiar nu a simtit pana a iesit de pe partea asfaltata.

318 a deraiat in timp ce redactam acest mesaj , din nou , in aproximv acelasi loc , de data asta in curba de la intersectia strazilor Transilvaniei cu Corneliu Coposu. 3 dintre autobuzele care ar fi trebuit sa iasa dupa-masa pe alte trasee circula in locul tramvaielor. Acum deja este ingrijorator ca acelasi tramvai deraiaza in acelasi loc la 3 zile distanta cand timp de 5 ani nu au avut nici o deraiere in oras.



Untitled.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  252.23 kb
 Vizualizat:  de 448 ori

Untitled.jpg



_________________
https://www.youtube.com/@tcm_tatra/videos
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 22/Iun/2026
Mesaje: 11477
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 19 Iun 2026 07:15:26    Titlul subiectului: 223733

De ce circula pe aici Imperio, daca infrastructura este asa varza ?
_________________
Linia 86 de troleibuze este preferata mea Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tcm



Data înscrierii: 05/Mai/2014
Ultima vizita: 19/Iun/2026
Mesaje: 2258
Locație: Oradea; Leeds (UK)

MesajTrimis: Vin 19 Iun 2026 10:23:35    Titlul subiectului: 223734

Si pe unde sa circule? Astrele au ajuns sa reprezinte peste 70 % dintre tramvaiele care circula prin oras. Portiunea Decebal-Rogerius este printre cele mai aglomerate , un KT chiar si in afara orelor de varf circula plin pe aici. Si Astrele pana acum nu au avut probleme pe linie rea , dimpotriva au fost cele mai robuste neavand nci o deraiere , ULF-urile erau mult mai fragile avand deraieri frecvente pe linii rele. Singura linie pe care Astrele (si ULF-urile) sunt interzise este cea spre Sinteza , desi si acolo nu vad de ce Astra nu s-ar descurca , daca ar fi adaptat gabaritul pentru aceste tramvaie.
Circulatia tramvaielor in Rogerius va fi din nou intrerupta in acest weekend "din cauza riscului de deraiere". Laughing
Bihoreanul: Weekend de foc: Circulația tramvaielor între Rogerius și centrul Oradiei va fi oprită din cauza riscului de deraiere. OTL schimbă șinele uzate

OTL va sista, de vineri seară până luni dimineață, circulația tramvaielor care leagă cartierul Rogerius și zona industrială din Calea Borșului de centrul municipiului Oradea.

Operatorul de transport local va începe înlocuirea a circa 320 de metri de linie de tramvai deteriorată, situată pe strada Transilvaniei, pe tronsonul delimitat de intersecția cu strada Corneliu Coposu și Bulevardul Dacia.

Montată „gata uzată”

„Linia de cale de aici a fost montată în 1997, gata uzată. Efectiv nu mai poate fi utilizată. Începând cu noaptea de vineri spre sâmbătă, circulația tramvaielor va fi sistată până luni dimineață, ca să putem înlocui, în zona Hotelului Melody, primii 35 de metri de șină veche”, a declarat pentru BIHOREANUL directorul tehnic al OTL, Marius Nicoruț.

Lucrările vor fi făcute pe „firul” de circulație dinspre Piața Rogerius spre Podul CFR, iar OTL va interveni, în regie proprie, cu 15 angajați, care vor lucra în ture, zi și noapte, până luni dimineață.

Două deraieri într-o săptămână

„Ne cerem scuze pentru disconfortul care va fi creat, dar riscul de deraiere a tramvaielor, de sistare a circulației și de formare a ambuteiajelor este prea mare”, a spus Nicoruț.

De altfel, decizia înlocuirii șinei uzate din strada Transilvaniei a fost luată după ce, săptămâna aceasta, în zonă au avut loc două deraieri ale unor tramvaie Astra.

Luni dimineață, un tramvai Astra a deraiat în zona parcării Spitalului Municipal, de pe strada Corneliu Coposu, fapt pentru care circulația tramvaielor a fost blocată timp de aproximativ două ore. Apoi, joi, la prânz, o altă garnitură Astra a deraiat în zona Hotelului Melody, de pe strada Transilvaniei. Circulația tramvaielor a fost suplinită mai bine de o oră cu autobuze.

Astfel, deși Oradea este, în această perioadă, un mare șantier, OTL nu putea amâna deschiderea unui nou front de lucru. Din cauza uzurii șinei, tramvaiele sunt obligate să circule cu viteză redusă pe acest tronson. „Dacă mărim viteza comercială, există risc de deraiere. Dacă circulăm cu o viteză redusă, nu putem ține graficele, așa că va trebui să intervenim”, a detaliat Marius Nicoruț.

Lucrări de weekend, până-n toamnă

Până în toamnă, OTL vrea să înlocuiască circa 325 de metri de șină pe tronsonul dintre strada Corneliu Coposu și Bulevardul Dacia.

Lucrările vor fi făcute în etape, pe bucăți de circa 35 de metri, întotdeauna la sfârșit de săptămână, pentru ca oprirea tramvaielor să afecteze cât mai puțin călătorii.

OTL a mai înlocuit în zonă, în 2020, 380 de metri de șină pe celălalt fir, folosit de tramvaiele care vin dinspre podul CFR către Piață.

Autobuz în loc de tramvai

Pe durata lucrărilor, tramvaiele de pe tronsonul afectat vor fi înlocuite de trei autobuze T9, care vor circula între Biserica Emanuel și Pod CFR.

Timpul de așteptare în stație, oricum mare, de 15 minute, va crește, peste weekend, la 20 de minute.

„Având în vedere lucrările de la pasajele Crișul și Gară, avem deja prea multe autobuze scoase afară. Trebuie să le asigurăm șoferilor și zilele libere”, a explicat directorul tehnic Marius Nicoruț motivul pentru care OTL nu poate asigura o frecvență mai bună.

OTL a înlocuit anul trecut peste 800 de metri de șină și a modernizat macaze și sisteme de ungere. Anul acesta, operatorul intenționează să mai înlocuiască o porțiune de circa 300 de metri de linie de pe strada Independenței, situată de-a lungul Parcului 1 Decembrie, pe tronsonul dintre zona Gojdu și fostul Făt-Frumos. Calea de rulare de aici a fost montată în intervalul 1942-1949 și este cea mai veche din Oradea.

_________________
https://www.youtube.com/@tcm_tatra/videos
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Patrick



Data înscrierii: 05/Noi/2018
Ultima vizita: 19/Iun/2026
Mesaje: 63
Locație: Oradea

MesajTrimis: Vin 19 Iun 2026 13:11:31    Titlul subiectului: 223736

In ambele cazuri tramvaiul a deraiat in zona strazii Transilvaniei, prima data undeva in fata hotelului Melody, iar mai apoi la intrarea in curba catre Piata Rogerius, deci relativ in zona in care linia a fost recent schimbata. Este interesant cum in ambele cazuri a deraiat 318, cu boghiul 3, si nu alte tramvaie Astra, Tatra sau Siemens care au circulat pe aceeasi linie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul BIHOR Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 15, 16, 17
Pagina 17 din 17

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community