 |
TRAM CLUB ROMANIA Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
|
|
| Subiectul anterior :: Subiectul următor |
| Autor |
Mesaj |
tcm

Data înscrierii: 05/Mai/2014 Ultima vizita: 19/Iun/2026 Mesaje: 2258 Locație: Oradea; Leeds (UK)
|
Trimis: Dum 10 Mai 2026 23:25:34 Titlul subiectului: |
223652 |
|
Continuare.
1-2. La prima incercare de impingere , 313 a ramas infranat , tramvaiul facandu-se acordeon. A lipsit putin sa loveasca bordura peronului...
3-4. Dupa ce s-a reusit defranarea boghiurilor , tramvaiele au plecat spre depou.
5. 313 si 303 langa Catedrala. 313 a revenit destul de rapid , in data de 28.05 era deja din nou pe trasee.
Echipele de interventie au intervenit prompt. Dupa doar cateva minute au sosit cu Renaultul Master si cu Mercedesul Sprinter "ARK". iar la scurt timp dupa acestea au aparut si turnul bimodal si Sprinterul "ARR". De asemenea a mai fost si cel putin o masina mica.
6. Noul Renault Master de interventie a primit numere permanente , BH37TLO.
7. Mercedes Sprinter BH13ARK.
8. Mercedes Sprinter BH13ARR.
9. Camionul bimodal Renault , BH11WIV , pozitionandu-se pentru a verifica firele. Cablul care a cauzat avarierea pantografului s-ar fi desprins de undeva din legatura de cabluri de deasupra camionului.
| Descriere: |
|
| Mărime fișier: |
1.73 MB |
| Vizualizat: |
de 1595 ori |

|
| Descriere: |
|
| Mărime fișier: |
1.85 MB |
| Vizualizat: |
de 1595 ori |

|
| Descriere: |
|
| Mărime fișier: |
874.18 kb |
| Vizualizat: |
de 1595 ori |

|
| Descriere: |
|
| Mărime fișier: |
844.58 kb |
| Vizualizat: |
de 1595 ori |

|
| Descriere: |
|
| Mărime fișier: |
1.76 MB |
| Vizualizat: |
de 1595 ori |

|
| Descriere: |
|
| Mărime fișier: |
1.85 MB |
| Vizualizat: |
de 1595 ori |

|
| Descriere: |
|
| Mărime fișier: |
1.76 MB |
| Vizualizat: |
de 1595 ori |

|
| Descriere: |
|
| Mărime fișier: |
1.44 MB |
| Vizualizat: |
de 1595 ori |

|
| Descriere: |
|
| Mărime fișier: |
1.68 MB |
| Vizualizat: |
de 1595 ori |

|
_________________ https://www.youtube.com/@tcm_tatra/videos
Ultima modificare efectuată de către tcm la Lun 11 Mai 2026 00:06:43, modificat de 1 dată în total |
|
| Sus |
|
 |
tcm

Data înscrierii: 05/Mai/2014 Ultima vizita: 19/Iun/2026 Mesaje: 2258 Locație: Oradea; Leeds (UK)
|
Trimis: Dum 10 Mai 2026 23:38:12 Titlul subiectului: |
223653 |
|
In data de 06.05 , doua masini s-au tamponat in zona Lotus. In urma accidentului , una dintre ele a trecut peste liniile de tramvai si s-a lovit de un stalp de catenara. Nu stiu cum au reusit cei doi sa se loveasca sau cum a ajuns Passatul dincolo de stalp. Deoarece masina era in afara gabaritului si stalpul nu fusese afectat , tramvaiele au circulat normal pe durata interventiei echipajelor de descarcerare si a cercetarilor politiei. Dupa cateva ore , Passatul era tot in aceeasi pozitie , dar pana seara a disparut , probababil circulatia tramvaielor a fost intrerupta pana a fost ridicata masinia avariata.
| Descriere: |
|
| Mărime fișier: |
1.77 MB |
| Vizualizat: |
de 1594 ori |

|
| Descriere: |
|
| Mărime fișier: |
1.85 MB |
| Vizualizat: |
de 1594 ori |

|
| Descriere: |
|
| Mărime fișier: |
1.85 MB |
| Vizualizat: |
de 1594 ori |

|
| Descriere: |
|
| Mărime fișier: |
1.88 MB |
| Vizualizat: |
de 1594 ori |

|
_________________ https://www.youtube.com/@tcm_tatra/videos |
|
| Sus |
|
 |
tcm

Data înscrierii: 05/Mai/2014 Ultima vizita: 19/Iun/2026 Mesaje: 2258 Locație: Oradea; Leeds (UK)
|
Trimis: Mar 12 Mai 2026 23:46:40 Titlul subiectului: |
223666 |
|
Ieri (luni) in jurul orei 17 , KT-ul 202 a deraiat la iesirea din bucla de la Pod CFR din cauza ca prima osie a boghiului din fata/roata dreapta s-a rupt. Batrana macara Roman a fost chemata la datorie , dupa ce nu a mai fost folosita de ceva vreme. Cu motorul fierband , a reusit sa ridice tramvaiul si sa aseze primul boghiu pe carucioare , o premiera pentru OTL , deoarece pana cum boghiurile avariate erau fie inlocuite ad-hoc cu boghiuri provizorii , fie tramvaiele erau duse la depou asa daca nu exista riscul altor deraieri. Culmea este ca fusese adus un boghiu provizoriu , nu stiu de ce nu a fost folosit. Dupa aceasta operatiune , undeva in jurul orei 19:30 , ULF-ul 58 , care era primul in spatele tramvaiului deraiat , l-a tras pe 202 pe linia care vine de la Sinteza pentru a se putea relua circulatia tramvaielor si pentru a nu incurca traficul cu impingerea tramvaiul defect spre depou. In acest timp au fost introduse doua autobuze care au circulat pe relatia Pod CFR-Olosig. Tramvaiele de pe liniile 4 si 5 schimbau indicativul la Olosig si virau spre Decebal/Gara , iar cateva tramvaie ramase pe liniile 1/3 s-au invartit pe inelul Olosig-Gara-Piata Unirii-Decebal pana la reluarea circulatiei. 202 si 58 au ramas cuplate sub podul CFR pe linia de Sinteza pana undeva dupa miezul noptii ; circulatia tramvaielor spre Sinteza nu a fost afectata deoarece acolo circula vagonul bidirectional 44 si acesta merge pe sensul opus. Singura diferenta in cazul lui 44 a fost ca l-a ultima cursa nu s-a putut retrage cu fata , a trebuit sa vina din nou cu spatele spre Pod si sa intoarca in bucla de acolo.
Revenind la 202 , peripetiile nu s-au terminat aici. Carucioarele pe care a fost pus tramvaiul au deraiat in capatul strazii Berzei , la virajul spre gara. Tramvaiul a fost repus pe sine si tras la jumatatea strazii unde macaraua putea fi pozitionata intr-o parcare pentru a nu fi incurcat (prea tare) traficul auto. Acolo s-a renuntat la caruciorul de sub a doua axa , iar roata dreapta a primei axe a fost eliminata. A fost adus din nou boghiul provizoriu , dar din nou nu a fost folosit. Apoi 202 si 58 au fost duse intr-un final spre depou fara alte probleme. Tramvaiele au inceput sa circule pe la gara undeva dupa ora 9 azi (marti). In acest timp pe relatia Parc 1 Decembrie-Gara-Olosig au circulat doua autobuze , liniile de tramvai 1 , 3 si 4 neputand fi operate. De la Pod CFR erau trimise tramvaie cu indicativul 3R , pe relatia Pod CFR-Decebal-Piata Unirii-Cantemir-Nufarul , desi acest traseu a avut pana a fost desfiintat in urma cu 2 ani indicativul 4R. In sens opus nu au fost trimise tramvaie , in schimb erau trimise mai multe unitati decat de obicei pe linia 5 (Nufarul-Universitate-Decebal-Pod CFR).
Cateva poze primite de la pasionati oradeni.
1. 202 deraiat la Pod CFR luni dupa-masa.
2. Macaraua Roman sosind si pozitionandu-se pentru ridicarea tramvaiului.
3. Ridicarea lui 202.
4. 202 pe carucioare cuplat cu 58 sub podul CFR pe linia de Sinteza.
5. Tractorul cu remorca in care se afla boghiul provizoriu.
6. Ridicarea lui 202 pe strada Berzei pentru rearanjarea carucioarelor dupa ce deraiase din nou (deraierea avusese loc cateva zeci de metri mai in stanga imaginii) marti dimineata.
7. 202 pe un singur carucior si ciotul de roata ramas , pe strada Republicii.
8. Roata a ramas la loc pe cealalta parte.
9. Harta transportului in aceasta dimineata cat timp 202 era repus pe sine pe strada Berzei. Vehiculul cu "L1A" si unul dintre "11-uri" erau autobuzele de inlocuire a tramvaielor , se vede numarul neobisnuit de mare de tramvaie pe linia 5 si traseul provizoriu 3R.
| Descriere: |
|
| Mărime fișier: |
84.29 kb |
| Vizualizat: |
de 1503 ori |

|
| Descriere: |
|
| Mărime fișier: |
86.62 kb |
| Vizualizat: |
de 1503 ori |

|
| Descriere: |
|
| Mărime fișier: |
83.28 kb |
| Vizualizat: |
de 1503 ori |

|
| Descriere: |
|
| Mărime fișier: |
80.32 kb |
| Vizualizat: |
de 1503 ori |

|
| Descriere: |
|
| Mărime fișier: |
208.21 kb |
| Vizualizat: |
de 1503 ori |

|
| Descriere: |
|
| Mărime fișier: |
84.78 kb |
| Vizualizat: |
de 1503 ori |

|
| Descriere: |
|
| Mărime fișier: |
356.46 kb |
| Vizualizat: |
de 1503 ori |

|
| Descriere: |
|
| Mărime fișier: |
290.74 kb |
| Vizualizat: |
de 1503 ori |

|
| Descriere: |
|
| Mărime fișier: |
136.15 kb |
| Vizualizat: |
de 1503 ori |

|
_________________ https://www.youtube.com/@tcm_tatra/videos |
|
| Sus |
|
 |
tcm

Data înscrierii: 05/Mai/2014 Ultima vizita: 19/Iun/2026 Mesaje: 2258 Locație: Oradea; Leeds (UK)
|
|
| Sus |
|
 |
guest

Data înscrierii: 30/Sep/2006 Ultima vizita: 22/Iun/2026 Mesaje: 11477 Locație: Bucuresti
|
Trimis: Mar 09 Iun 2026 08:39:02 Titlul subiectului: |
223707 |
|
Probleme cu calitatea vatmanilor ?
_________________ Linia 86 de troleibuze este preferata mea  |
|
| Sus |
|
 |
Patrick
Data înscrierii: 05/Noi/2018 Ultima vizita: 19/Iun/2026 Mesaje: 63 Locație: Oradea
|
Trimis: Vin 12 Iun 2026 15:29:36 Titlul subiectului: |
223717 |
|
| 53 si 58 circula. Desi 58 a fost destul de serios avariat, se pare ca s-au miscat repede, reusind sa il repare in doar cateva zile. In cazul lui 53 probabil a fost vorba de blocarea sistemului de franare, daca era vorba de partea electro-hidraulica care este responsabila (si) de reglarea nivelului caroseriei, s-ar fi vazut cu ochiul liber distanta prea mica dintre podea si sol, dar tramvaiul parea echilibrat. Din cate am inteles, nu sunt alocate suficiente fonduri pentru mentenanta si reviziile acestor tramvaie, iar asta se vede cu ochiul liber. In comparatie, ULFurile din Viena care sunt si cu 20 de ani mai vechi, arata complet diferit, fiind constant chiar "upgradate" la tehnologia zilelor noastre.
|
|
| Sus |
|
 |
tcm

Data înscrierii: 05/Mai/2014 Ultima vizita: 19/Iun/2026 Mesaje: 2258 Locație: Oradea; Leeds (UK)
|
Trimis: Joi 18 Iun 2026 07:54:07 Titlul subiectului: |
223727 |
|
In dimineata zilei de luni 15 iunie Astra Imperio 318 a deriat in zona statiei Piata Rogerius pe sensul spre Olosig. Tramvaiul s-a oprit undeva inaintea trecerii de pietoni spre Spitalul de Copii. Nu inteleg cum vatmanul a reusit sa se deplaseze ~100 de metri din locul deraiereii pana sa se opreasca , nu a simitit ca ceva nu este in regula? Aceasta este prima deraiere a unei Astre pe traseele din Oradea. Culmea portiunea respectiva ar trebui sa fie cea mai buna din Rogerius. Bine ca se tot carpeste in zona cu sine reciclate de la alte lucrari... Poze din articol si de pe grupul Info trafic Bihor & Oradea.
Bihoreanul:
Tramvai Astra deraiat în Oradea, în Rogerius. Circulație blocată două ore
Circulația tramvaielor în Oradea, în cartierul Rogerius, a fost întreruptă timp de mai bine de două ore, luni dimineață, după ce un tramvai Astra a deraiat.
Incidentul s-a produs în jurul orei 7.20, în apropiere de piață.
Oprirea circulației a fost provocată de deraierea celui de al treilea boghiu de la vagonul Astra, a declarat BIHOREANULUI la fața locului Marius Nicoruț, directorul tehnic al OTL.
Potrivit acestuia, cel mai probabil, incidentul a fost cauzat de o defecțiune a tramvaiului.
„Vom investiga în depou cauza defecțiunii”, a precizat Nicoruț, care a condus operațiunea de repunere pe șine.
Garnitura a fost repusă pe șine în jurul orei 9.45, cu ajutorul unui cric de mare putere, iar circulația tramvaielor a fost reluată.
Miercuri , 17 iunie , circulatia intre Pod CFR Si Biserica Emanuel a fost din nou intrerupta din cauza ca un traznet ar fi lovit catenara de tramvai.
Bihoreanul: Un trăsnet a lovit un stâlp de electricitate pe Bulevardul Decebal din Oradea. Circulația tramvaielor a fost oprită
Circulația tramvaielor a fost oprită temporar, miercuri după-amiază, pe Bulevardul Decebal din Oradea, după ce, în timpul furtunii care s-a abătut peste oraș, un trăsnet a avariat rețeaua electrică folosită de garniturile OTL.
Informația a apărut inițial pe grupul de Facebook „INFO TRAFIC BIHOR & ORADEA”. „Un fulger a lovit cablul de alimentare al tramvaiului pe Bulevardul Decebal. Circulația (n.r. - rutieră) se desfășoară cu dificultate, deoarece cablul s-a rupt”, se arată în postarea publicată pe grupul de Facebook.
La fața locului au ajuns echipele de mentenanță ale OTL și ale Electrica, iar polițiștii dirijau traficul.
Contactat de BIHOREANUL, Marius Nicoruț, directorul tehnic al OTL, a explicat că incidentul a fost provocat de un trăsnet care a lovit un stâlp de pe traseul tramvaielor. În urma impactului, a căzut o ancoră care ținea întins firul electric de alimentare a tramvaielor.
„Noi am primit mesajul care anunța incidentul la ora 16.07 și am trimis în cel mai scurt timp echipajul în teren. Un trăsnet a lovit un stâlp, iar ancora care susține firul electric a căzut”, a transmis Marius Nicoruț.
Potrivit directorului tehnic al OTL, circulația tramvaielor a fost reluată în jurul orei 16.30.
În zonă, traficul rutier a fost dirijat de polițiști până la remedierea problemei.
| Descriere: |
|
| Mărime fișier: |
489.28 kb |
| Vizualizat: |
de 475 ori |

|
| Descriere: |
|
| Mărime fișier: |
648.08 kb |
| Vizualizat: |
de 475 ori |

|
| Descriere: |
|
| Mărime fișier: |
669.45 kb |
| Vizualizat: |
de 475 ori |

|
| Descriere: |
|
| Mărime fișier: |
128.92 kb |
| Vizualizat: |
de 475 ori |

|
_________________ https://www.youtube.com/@tcm_tatra/videos |
|
| Sus |
|
 |
guest

Data înscrierii: 30/Sep/2006 Ultima vizita: 22/Iun/2026 Mesaje: 11477 Locație: Bucuresti
|
Trimis: Joi 18 Iun 2026 10:44:05 Titlul subiectului: |
223731 |
|
Din ce vad in poza nu este nici un macaz si este mai bult linie dreapta. Ori vatmanul e varza ori tramvaiul ?
_________________ Linia 86 de troleibuze este preferata mea  |
|
| Sus |
|
 |
tcm

Data înscrierii: 05/Mai/2014 Ultima vizita: 19/Iun/2026 Mesaje: 2258 Locație: Oradea; Leeds (UK)
|
Trimis: Joi 18 Iun 2026 11:26:12 Titlul subiectului: |
223732 |
|
Nu este macaz , este o curba in forma de S. Tramvaiul a deraiat la iesirea din curba (incercuit cu galben) si s-a oprit dupa aproximativ 100 de metri (marcat cu rosu). Defectiune a tramvaiului cum era insiunat in articol nu stiu daca a fost deoarece a circulat de atunci , viteza nu prea putea sa aiba deoarece tocmai iesea din statie si trebuie sa treaca un sens giratoriu si o intersectie. Cum am spus in postarea initiala , infrastructura in tot cartierul Rogerius este veche si uzata , ar fi trebuit de mult modernizata. De cativa ani se intervine aproape zilinic pentru a se face carpeli in zona. Singurul aspect dubios fata de vatman este ca nu a oprit imediat dupa deraiere sau poate chiar nu a simtit pana a iesit de pe partea asfaltata.
318 a deraiat in timp ce redactam acest mesaj , din nou , in aproximv acelasi loc , de data asta in curba de la intersectia strazilor Transilvaniei cu Corneliu Coposu. 3 dintre autobuzele care ar fi trebuit sa iasa dupa-masa pe alte trasee circula in locul tramvaielor. Acum deja este ingrijorator ca acelasi tramvai deraiaza in acelasi loc la 3 zile distanta cand timp de 5 ani nu au avut nici o deraiere in oras.
| Descriere: |
|
| Mărime fișier: |
252.23 kb |
| Vizualizat: |
de 449 ori |

|
_________________ https://www.youtube.com/@tcm_tatra/videos |
|
| Sus |
|
 |
guest

Data înscrierii: 30/Sep/2006 Ultima vizita: 22/Iun/2026 Mesaje: 11477 Locație: Bucuresti
|
Trimis: Vin 19 Iun 2026 07:15:26 Titlul subiectului: |
223733 |
|
De ce circula pe aici Imperio, daca infrastructura este asa varza ?
_________________ Linia 86 de troleibuze este preferata mea  |
|
| Sus |
|
 |
tcm

Data înscrierii: 05/Mai/2014 Ultima vizita: 19/Iun/2026 Mesaje: 2258 Locație: Oradea; Leeds (UK)
|
Trimis: Vin 19 Iun 2026 10:23:35 Titlul subiectului: |
223734 |
|
Si pe unde sa circule? Astrele au ajuns sa reprezinte peste 70 % dintre tramvaiele care circula prin oras. Portiunea Decebal-Rogerius este printre cele mai aglomerate , un KT chiar si in afara orelor de varf circula plin pe aici. Si Astrele pana acum nu au avut probleme pe linie rea , dimpotriva au fost cele mai robuste neavand nci o deraiere , ULF-urile erau mult mai fragile avand deraieri frecvente pe linii rele. Singura linie pe care Astrele (si ULF-urile) sunt interzise este cea spre Sinteza , desi si acolo nu vad de ce Astra nu s-ar descurca , daca ar fi adaptat gabaritul pentru aceste tramvaie.
Circulatia tramvaielor in Rogerius va fi din nou intrerupta in acest weekend "din cauza riscului de deraiere".
Bihoreanul: Weekend de foc: Circulația tramvaielor între Rogerius și centrul Oradiei va fi oprită din cauza riscului de deraiere. OTL schimbă șinele uzate
OTL va sista, de vineri seară până luni dimineață, circulația tramvaielor care leagă cartierul Rogerius și zona industrială din Calea Borșului de centrul municipiului Oradea.
Operatorul de transport local va începe înlocuirea a circa 320 de metri de linie de tramvai deteriorată, situată pe strada Transilvaniei, pe tronsonul delimitat de intersecția cu strada Corneliu Coposu și Bulevardul Dacia.
Montată „gata uzată”
„Linia de cale de aici a fost montată în 1997, gata uzată. Efectiv nu mai poate fi utilizată. Începând cu noaptea de vineri spre sâmbătă, circulația tramvaielor va fi sistată până luni dimineață, ca să putem înlocui, în zona Hotelului Melody, primii 35 de metri de șină veche”, a declarat pentru BIHOREANUL directorul tehnic al OTL, Marius Nicoruț.
Lucrările vor fi făcute pe „firul” de circulație dinspre Piața Rogerius spre Podul CFR, iar OTL va interveni, în regie proprie, cu 15 angajați, care vor lucra în ture, zi și noapte, până luni dimineață.
Două deraieri într-o săptămână
„Ne cerem scuze pentru disconfortul care va fi creat, dar riscul de deraiere a tramvaielor, de sistare a circulației și de formare a ambuteiajelor este prea mare”, a spus Nicoruț.
De altfel, decizia înlocuirii șinei uzate din strada Transilvaniei a fost luată după ce, săptămâna aceasta, în zonă au avut loc două deraieri ale unor tramvaie Astra.
Luni dimineață, un tramvai Astra a deraiat în zona parcării Spitalului Municipal, de pe strada Corneliu Coposu, fapt pentru care circulația tramvaielor a fost blocată timp de aproximativ două ore. Apoi, joi, la prânz, o altă garnitură Astra a deraiat în zona Hotelului Melody, de pe strada Transilvaniei. Circulația tramvaielor a fost suplinită mai bine de o oră cu autobuze.
Astfel, deși Oradea este, în această perioadă, un mare șantier, OTL nu putea amâna deschiderea unui nou front de lucru. Din cauza uzurii șinei, tramvaiele sunt obligate să circule cu viteză redusă pe acest tronson. „Dacă mărim viteza comercială, există risc de deraiere. Dacă circulăm cu o viteză redusă, nu putem ține graficele, așa că va trebui să intervenim”, a detaliat Marius Nicoruț.
Lucrări de weekend, până-n toamnă
Până în toamnă, OTL vrea să înlocuiască circa 325 de metri de șină pe tronsonul dintre strada Corneliu Coposu și Bulevardul Dacia.
Lucrările vor fi făcute în etape, pe bucăți de circa 35 de metri, întotdeauna la sfârșit de săptămână, pentru ca oprirea tramvaielor să afecteze cât mai puțin călătorii.
OTL a mai înlocuit în zonă, în 2020, 380 de metri de șină pe celălalt fir, folosit de tramvaiele care vin dinspre podul CFR către Piață.
Autobuz în loc de tramvai
Pe durata lucrărilor, tramvaiele de pe tronsonul afectat vor fi înlocuite de trei autobuze T9, care vor circula între Biserica Emanuel și Pod CFR.
Timpul de așteptare în stație, oricum mare, de 15 minute, va crește, peste weekend, la 20 de minute.
„Având în vedere lucrările de la pasajele Crișul și Gară, avem deja prea multe autobuze scoase afară. Trebuie să le asigurăm șoferilor și zilele libere”, a explicat directorul tehnic Marius Nicoruț motivul pentru care OTL nu poate asigura o frecvență mai bună.
OTL a înlocuit anul trecut peste 800 de metri de șină și a modernizat macaze și sisteme de ungere. Anul acesta, operatorul intenționează să mai înlocuiască o porțiune de circa 300 de metri de linie de pe strada Independenței, situată de-a lungul Parcului 1 Decembrie, pe tronsonul dintre zona Gojdu și fostul Făt-Frumos. Calea de rulare de aici a fost montată în intervalul 1942-1949 și este cea mai veche din Oradea.
_________________ https://www.youtube.com/@tcm_tatra/videos |
|
| Sus |
|
 |
Patrick
Data înscrierii: 05/Noi/2018 Ultima vizita: 19/Iun/2026 Mesaje: 63 Locație: Oradea
|
Trimis: Vin 19 Iun 2026 13:11:31 Titlul subiectului: |
223736 |
|
| In ambele cazuri tramvaiul a deraiat in zona strazii Transilvaniei, prima data undeva in fata hotelului Melody, iar mai apoi la intrarea in curba catre Piata Rogerius, deci relativ in zona in care linia a fost recent schimbata. Este interesant cum in ambele cazuri a deraiat 318, cu boghiul 3, si nu alte tramvaie Astra, Tatra sau Siemens care au circulat pe aceeasi linie.
|
|
| Sus |
|
 |
|
|
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum Nu puteți vota în chestionarele din acest forum Puteți atașa fișiere în acest forum Puteți descărca fișiere în acest forum
|
|