Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Pasajul Aparatorii Patriei

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Bucuresti: Infrastructura. lucrari, devieri
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 03/Feb/2026
Mesaje: 11212
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 18 Sep 2025 08:10:21    Titlul subiectului: Pasajul Aparatorii Patriei 222350

Din ciclul "glume de prost gust" ! Asta cu tramvaiul nord-sud este praf in ochi. Din cate stiu avem un metrou nord sud.................

Articolul se gaseste aici

Citat:
Linia 41 va avea o soră pe Pasajul de 20 de milioane de euro de la Apărătorii Patriei. Tramvaiul va lega sudul de nordul Bucureștiului – Șos. Giurgiului➡️Pipera

Primarul Sectorului 4, Daniel Băluță și primarul interimar al Capitalei, Stelian Bujduveanu, au susținut o conferință de presă comună de la viitorul Pasaj de la Apărătorii Patriei. Edilul de sector informează că pe pod se va construi și o șină de tramvai, care va conecta Pipera de Șoseaua Giurgiului.

Cu o zi înainte, Băluță publica noi imagini cu forma finală a podului, după ce proiectanții au făcut ajustări.

Pasajul Apărătorii Patriei costă 20 de milioane de euro, bani de la bugetul local

Primarul Sectorului 4, Daniel Băluță, anunță că Pasajul de la Apărătorii Patriei va avea și o șină de tramvai.

„Vorbim de un pasaj foarte important pentru București, care, împreună cu Pasajul Europa Unită și cu pasajul ce se va construi peste Șoseaua Olteniței, va închide inelul median de circulație al Capitalei și va face legătura între nordul și sudul orașului. Pe acest pasaj va trece inclusiv o nouă linie de tramvai, care va pleca de pe Șoseaua Giurgiului și va ajunge până în Pipera.

Totodată, pasajul va deveni un nod multimodal de transport public. Stațiile de tramvai de pe pasaj vor fi conectate prin lifturi și escalatoare, cu stația de metrou Apărătorii Patriei, dar și cu stațiile mijloacel de transport public de la sol.”

Primarul interimar al Capitalei, Stelian Bujduveanu, a spus că noua linie de tramvai care se va construi pe pasajul de la Apărătorii Patriei și care va lega Pipera de Șoseaua Giurgiului va aduce aceleași beneficii pe care linia 41 le aduce zonei de vest a orașului.

Din Pipera, din Doamna Ghica, pe Bulevardul Chișinău și până în Berceni, până în Giurgiului vom avea un tramvai care să țină traficul așa cum pe partea de vest linia lui 41 a adus foarte multe beneficii în traficul din București.

Lucrăm la toate acestea încă de anul trecut, am început cu exproprierile imobilelor aflate pe traseul pasajului, pe care le-am făcut împreună cu Primăria Capitalei. Am continuat cu relocarea rețelelor de utilități și am început să lucrăm la infrastructura de rezistență a pasajului, pentru care s-au folosit doar până la ora asta 770 de tone de armătură și s-au turnat peste 6.000 de metri cubi de beton până acum.

Am comandat tablierul, pe care îl vom monta la începutul anului viitor, pentru ca cel mai târziu la finalul anului 2026 să putem circula pe acest pasaj.

_________________
Linia 86 de troleibuze este preferata mea Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 03/Feb/2026
Mesaje: 11212
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 01 Feb 2026 12:27:03    Titlul subiectului: 223126

Am fost ieri prin zona. Pilonii viitorului pasaj sunt facuti, se lucra la rampa dinspre Iriceanu. Problema este ca Iriceanu este gatuit in zona intersectiei cu Sos. Berceni, unde se lucreaza la rampa, de la trei benzi pe sens se circula pe o banda. Din cate am vazut au largit si str. Luica. De asemenea au desfiintat breteaua de virat la dreapta de pe Sos. Berceni pe Iriceanu (cea de dupa parcarea auto aflata langa ieserea de la metrou), motiv pentru care la intersectie este nebunie. Ar trebui sa fie niste agenti de circulatie in orele de varf.

Acum sincer, ce castig aduce pasajul de la Aparatorii Patriei ? Poate doar pentru cei care merg pe Sos. Berceni, ca pentru cei care vin dinspre Vitan Barzesti pe Iriceanu nu stiu ce castig este.

_________________
Linia 86 de troleibuze este preferata mea Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 03/Feb/2026
Mesaje: 11212
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 02 Feb 2026 23:22:41    Titlul subiectului: 223146

Teoretic, pasajul ar fi gata in acest an. Articolul se gaseste aici

Citat:
Pasajul de la Apărătorii Patriei va fi gata anul acesta, susține Băluță. Ba chiar promite și construirea unui pod rutier peste Șoseaua Olteniței, în următorii doi ani

Primarul Sectorului 4, Daniel Băluță, asigură bucureștenii că anul acesta va fi gata Pasajul de la Apărătorii Patriei. El a mai anunțat, în cadrul unei conferințe, și că se va ocupa de pasajul de peste Șoseaua Olteniței.

Pasajul de la Apărătorii Patriei va fi gata anul acesta

Daniel Băluță spune că pasajul de la Apărătorii Patriei va fi gata anul acesta.

Așa cum am promis, în cursul acestui an pasajul de la Apărătorii Patriei va fi finalizat, astfel încât o nouă piesă de pe inelul median al Capitalei va fi pusă în operă, a declarat duminică primarul Sectorului 4.

Acesta a adăugat că Primăria Sectorului 4 se va ocupa și de „următoarea piesă”, de pasajul de peste Șoseaua Olteniței, astfel încât cele mai importante piese din acest inel să fie finalizate, scrie Economica.net.

Așteptăm cu nerăbdare – ca cei care și-au luat angajamentul – ca piesa de rezistență de la Petricani să fie realizată în următorii doi ani, a mai spus edilul Sectorului 4.

Joi, 29 ianuarie, Daniel Băluță anunța că se lucrează la cofrajul pentru ultimii stâlpi de susținere a viitorului pod. Astfel că zilele următoare se va putea turna betonul.

A fost o zi excelentă pe șantierul pasajului de la Apărătorii Patriei, acolo unde constructorii lucrează la cofrajul pentru ultimii stâlpi de susținere ai viitorului pod. În aceste condiții, în zilele următoare vor turna betonul și vor putea pregăti structura pentru montarea tablierului metalic al pasajului, scria Băluță pe pagina de Facebook.

Pasajul de la Apărătorii Patriei va traversa Șoseaua Berceni, dinspre Turnu Măgurele spre strada Sergent Ion Iriceanu.

Acesta va avea o lungime de 860 de metri și câte două benzi pe sens.

Investiția în noul pasaj de la Apărătorii Patriei se ridică la circa 87 milioane de lei, potrivit indicatorilor tehnico – economici aprobați.

_________________
Linia 86 de troleibuze este preferata mea Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Bucuresti: Infrastructura. lucrari, devieri Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community